1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Diskus Kuyrukta Beyaz Lekeler!!

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Lexus_09 tarafından 23 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Merhaba Arkadaşlar
    Yaklaşık 1 ay önce kurduğum ve 2 hafta önce 6-8 cm boylarında 6 adet diskusumu eklediğim akvaryumumda yaklaşık 3-4 gündür diskusumun birinin kuyruğunda beyaz noktalar olduğunu farkettim.Beyaz benek hastalığından şüpheleniyorum ama emin değilim.akvaryum ısısı 30 derecede sabit.lütfen tecrübelerinizi ve yardımlarınızı iletebilir misiniz?bi kaç adet foto ekliyorum.şimdiden teşekkürler...

Ekli Dosyalar:

2. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Arkadaşlar hiç kimse yok mu yardım edebilecek olan forumda???bir an önce netleştirmek istiyorum durumu ki ona göre birşeylere başlayayım.

3. medmarine2

medmarine2

İsim:
    Soner&Taner Coşar
    Beyaz beneğe benziyor ama emin olamadım. Bu durumda akvaryumu olabildiğince kararmayı deneyin. Ayrıca sıcaklığı yükselmenizi önerecektim ama zaten sıcaklık yüksek. Sürtünme var mı balıkta?

4. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Isiklari acmiyorum zaten 2 gündür.sicakligida kademeli olarak 32 dereceye cikarttim.balikta su ana kadar sürtünme gözlemlemedim.baska yapabilecegim bisey var mi acaba?direk ilac tedavisine baslsmak da istemiyorum acikcasi.

5. medmarine2

medmarine2

İsim:
    Soner&Taner Coşar
    Biraz daha gözlemleyin. Solungaç veya balığın başka yerlerinde sorun var mı iyice gözlemleyin. Bu arada suyu iyice havalandırın. Balığın yemlenmesine dikkat edin. En son çare (Balık düşmeden) ilaç kullanın derim.

6. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Balıkta şu an için anormal bir durum görünmüyor,gayet normal yüzmeye devam edip yeme ilgisi de iyi.tek sorun kuyruktaki beyaz noktalar şu an için.ısı şu an 32 dercede ve gece hariç tüm gün havalandırma veriyorum.peki ilaç yerine kaya tuzu kullansam etki eder mi acaba?

7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şu an için acil önlem alacak bir durum yok, arkadaşın dediği gibi ısı artırıp hava verin dip çekimini de bir tık daha sıklaştırın yeterli olur. İlaç kullanırsanız bakteri düzenini bozarsınız daha sıkıntı olur.

8. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Peki sadece ısı artırımı ile bu hastalıktan kurtulmak mümkün mü?nasıl bir döngü oluşuyor ısı artırınca hastalık için?

9. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Sıcaklık, parazitin balık üzerindeyken geçirdiği safhayı kısaltıp daha çabuk olgunluğa erişerek ayrılmasına neden oluyor. Sadece ısıyı artırarak hastalıktan kurtulmak şeklinde bir yaklaşım tarzı doğru değil. Her şeyden önce sağlıklı ve mukozası güçlü bir balık, bunun için de iyi su şartları gerekiyor. Şahsen seneler boyu beyaz benek hastalığına karşı ısı artırma yoluna hiç girmedim, gerek görmedim çünkü. Tankta parazit varsa balığa çıkacaktır öyle ya da böyle. Sağlıklı işleyen bir sistemin uzun süreli benek problemi olmaz. Her benek gördüğünüzde de hemen ısıtıcı ayarlarınızla oynamayın, eğer balıkta ciddi sorun varsa o zaman ayırarak tedavi en mantıklısı olacaktır. Ana tankta müdahale sisteme hasar verebilir ve kendi elinizle paradox oluşturmuş olursunuz.

10. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Sanırım haklısınız.az önce farkettim ki diskusumun kuyruk altındaki yüzgecinde erime oluşmaya başlamış.sanırım balığı çıkartıp tedavi uygulamalıyım.

11. Lexus_09

Lexus_09

Yer:
    İsviçre
    İsim:
    Gokhan Kaba
    Arkadaşlar bugün beyaz benek için tetra medika contralck ilacı aldım ama üzerinde sadece normal ve karantina akvaryumu kullanım dozları belirtilmiş.açıkcası balığımı bu ilaç ile banyo tedavisine almayı düşünüyorum ama nasıl bi dozaj ayarlamalıyım lütfen yardım eder misiniz? Teşekkürler

Sayfayı Paylaş