1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY çift şamandıralı otomatik su tamamlama

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde icaydogan tarafından 16 Aralık 2016 başlatılmıştır.

1. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Merhabalar,
    Yaklaşık 3 hafta önce kurduğum deniz akvaryumum için otomatik su tamamlama gerektiğinden bir araştırma yaptım kendimce. Gerek hazır ürünler gerekse dıy yapım birçok ürün inceledim. Aşağıda linkini verdiğim devreyi yapmayı uygun gördüm. Sebebi bana göre sıfır ürünlerin kaliteli ama maliyetli olması, dıy yapımlarında genelde tek şamandıralı olması. Bu devrede şamadıranın biri sump tuzlu su bolmesınde diğeride tatlı su bölmesinde. Tuzlu suda bulunan şamandıra ; ayarlanılan su, istenilen seviyenin altına indiğinde devreyi aktif hale getirip k. motorunu çalıştırıyor ve eksik su tamamlanıyor. Tatlı su bölümündeki ise k. motorunun az yükseğine konumlandırılarak suyun biterek motorun susuz çalışmasını dolayısıyla ısıdan bozulmasını önlüyor. Buradaki su azaldığında k.motoru çalışmıyor.Tasarımı bana ait değil ancak kendimde yaptım ve 10 gündür kullanıyorum. Biraz elektrik/elektronik bilgisi olan arkadaşlar rahatlıkla yapıp kullanabilirler. Ayrıca benzer devreleri kullanan arkadaşlar devredeki eksik kusur veya modifiye edilebilecek hususlar hakkında paylaşımlarda bulunurlarsa güzel bir kaynak teşkil edebilir diye düşünüyorum.

SOnd.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Aralık 2016
    efb1 ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  2. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Bu şekilde yaptıklarım oldu. Kendime de böyle yapmıştım sonra motordaki şamandrayı kaldırdım. Sebebine gelince biraz komik :) tatlı su bölmesinde su bittiği zaman motor ses yapıyor ve doğal alarm veriyor :D :D öbür türlü akvaryumuda su eksilipte taşırma sistemi aksayana kadar sistemin durduğundan haberdar olunamayabiliyor.
    Birde tatlısu bölümündeki motor yan koyulursa motoru yakmayacak kadar su dipte kalıyor zaten ;)

icaydogan bunu beğendi.
  3. icaydogan

icaydogan

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    ismail
    Doğrudur. Bende uzun süreli tatillerde sorun olmaması açısından bu sistemi beğendim ama motorun yan konulması meselesini bilmiyordum. ancak en azindan motor çalışmaz elektrik tasarrufu acisindan

MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş