1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY ürünleri mamülleştirilsin mi?

Başlığı 'Anket Forumu' kategorisinde Neverlander tarafından 27 Ocak 2009 başlatılmıştır.

?

Özellike Akvaryum Portalı'nda gördüğünüz DIY'ların mamülleştirilip ücret karşılığında hobiciye arz e

 1. Hayır, gerek yok.

  oy sayısı 0
  0,0%
 2. Hayır, güvenli olmaz.

  oy sayısı 0
  0,0%
 3. Hayır, hobiciye yakışmaz.

  oy sayısı 0
  0,0%
 4. Evet ama böyle bir ürünleri alıp kullanmam.

  oy sayısı 0
  0,0%
 5. Evet, bu ürünlerden memnun kalanlar olursa ben de satın alırım.

  50,0%
 6. Evet ve bu ürünlerden almak isterim.

  oy sayısı 0
  0,0%
 7. İlgilenmiyorum.

  50,0%
 1. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Arkadaşlar, yazacaklarımı ve anlatmak istediklerimi muşahhaslaştırmak istediğimden Olcay Hocam üzerinden anlatacağım... Lütfen kimse alınıp gücenmesin... Olcay Hocam'ı seçmemin temel nedeni kendi DIY ekipmanlarının -özellikle bana öyle geliyor ama benim gibi düşünenler odluğu kanısındayım- ciddi teknik bilgi, beceri ve yetenek gerektirmesidir... Bunları her hobicinin kolaylıkla yapabileceğini sanmıyorum... Yanılıyorsam beni düzeltin... Maalesef Olcay Hocam'ın DIY'ları "seyirlik" kalma gibi durum ile karşı karşıya... Sağolsun kendisi uğraşıp didinip bunları yapıyor ve bizimle paylaşıyor... Benim haricimde eminim ki sizlerin arasında bu gibi DIY'ları asla kendi başına yapamayacak ancak bir şekilde bunlardan temin edip faydalanmak isteyen arkadaşlar vardır... Ben Olcay Hocam'ınkiler gibi teknik DIY'ların seyirlikten bir adım öteye geçip mamüle dönmesini ve hobiciye arz edilmesi gerktiğini düşünüyorum... Sizler ne dersiniz?

  Tekrar Hatırlatma: Olcay Hocam'ı sadece muşahhas örnek olarak verdim, kendisi ile herhangi bir çıkar ilişkim yoktur, bilgilerinize...
   
 2. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  İlk oyu da ben veriyorum...

  Evet ve ben ürünlerden almak istiyorum...
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Bu ürünlerin memnuniyetini takip eder öyle satın alırım seçeneğine katılıyorum. Ancak elbette altını çizmek gerek, fazla hazıra yönelmekte çok iyi değildir. :cekingen:
  Saygılar...
   
 4. okan058

  okan058

  Mesajlar:
  853
  İsim:
  okan sakal
  Bence şöyle bir şey olabilir mi? Hani zamanla bu iş ticarete dönüştüğünde paylaşımı bitebilir mi? Yada ben buldum bunu yapıp satarım gibi bir düşünceye döner mi sizce hiç bunu düşündünüz mü ? :bilmem:
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Okan bey aslında ben hep bu tarfını düşündüm, çok haklısınız. Ancak çekingeler yaşadıkçada geri kalıyoruz ve üretemiyor, geliştiremiyoruz. Bir emek harcanmış ve bir kolaylık üretilmiş ise, bu emeği harcayanın karşılığını almasını normal karşılamak gerek. Elbette herkes yapabilir, geliştirebilir. Zaten istenen bu değil mi?

  Saygılar...
   
 6. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Dostlarım,Üstadlarım; Bazı çalışmalarımın beğenilmiş olması,hatta talep edilmiş olması ne yalan söyleyeyim gururumu okşadı :)

  Ben özellikle çamaşır makinasından kafa motoru yaptığım motorlardan,birçok arkadaşıma ''bedelsiz'' verdim.Ve halada sorunsuz yıllardır kullanıyorlar.Para herşey değildir.Bana diyecekleri Allah razı olsun lafı çok çok yeter.Hala daha sevdiğim dostlarıma yaptığım ürünleri bedelsiz,yada duruma göre sadece maliyet karşılığında verebilirim.(Güç kaynağı gibi)

  Yalnız büyüklerimizin bir lafı vardır hatırlatmak isterim. '' Bana balık verme,yakalamasını öğret'' Mantığınıda çok severim.Bu yüzden,bu tip çalışmalara para verip edinmek yerine,yapmasını öğrenip,yapılması ve bu sayede hem el becerinizi geliştirmek,hemde bir nebzede olsa bütcemize katkıda bulunmak taraftarıyım.

  Ama ben yapamam,malzemeleri bulamam diye düşünen tüm dostlarımada,karşılıksız seve seve herzaman sonuna kadar yardım ve desteğe hazırım.

  Konuyu başlatan Abdullah hocamada ayrıca teşekkür ederim.

  Saygılar.
   
 7. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Ben teşekkür ederim Olcay Hocam...

  Ancak bu gibi ekipmanları yapmak sadece bilgi, birikim, beceri meselesi değil... Aynı zamanda mekan, zaman ve imkan meselesi... Bu saydığım 6 unsuru her zaman bir kişinin bir araya getirmesi mümkün olmuyor... Madem bu mümkün olmuyor herkes için, olanların bunları mamülleştirip arz etmesi lazım... Bu mamülleştirme ve arz süreci aşağıdaki gelişmeleri beraberinde getirecektir...

  1. Hobinin maliyetinin azalması
  2. Daha çok hobicinin bu ekipmanlar ile akvaryumlarını daha iyi duruma getirmesi
  3. Bu mmaüllerin satışından gelen para ile ürünün geliştirilmesi
  4. Marka oluşumu
  5. İstihdam oluşumu
  6. Herkesin kazanması

  Yani en nihayetinde sektörleşmeye doğru bir adım... Şu an durduğumuz noktadan varmaktan bahsettiğim noktaya çok ama çok mesafe varmış gibi gözüküyor ama hiç de öyle değil...

  Biz Türkler'in çok kötü bir alışkanlığımız var... Birşeyin karşılığında para mevzu bahis ise hemen ilgili şeyi kötüleriz, elimizi ayağımızı çekeriz... Osmanlı'da da bu böyleydi ve tüm ülkedeki ticaret başta Yahudi vatandaşlar olmak üzere tali unsurların yani uyrukların eline kalmıştı... Peki biz şu anki halden mutlu muyuz? Değiliz... Ama değiştirmek için de birşey yapmayız... Para kakadır, çünkü...

  Bu yanlış bir düşünce... Birileri bu işlerden hakkı ile (altını çiziyorum hakkı ile) para kazandıktan ve daha sonra kazandırdıktan sonra bunun nesi kötü olacak ki? Neden bu ülkede az ya da çok hep beraber kazanalım mantığı hiç gelişmiyor/çalışmıyor? Ya hepimiz kazanmamalıyız ya da kazanmamalıyız.... Biz bu kafa ile gidersek daha çok çalışır ve elin az çalışan Avrupa'lı, Amerika'lısından az kazanırız... Hep onlara muhtaç olur ve hiçbir zaman kendi ayaklarımız üzerine kalkamayız...

  Saygılar...
   
 8. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  Okan Bey,

  Duygusal yaklaşmamak lazım bu konulara... Diyelim ki Olcay Hocam (yine muşahhas örnek olsun diye veriyorum) bu ekipmanları mamülleştirdi ve arz etti... Sonucunda da haklı bir kar elde etti... Büyüdü, büyüdü, büyüdü... Akvaryum forumlarından elini ayağını çekti, işi profesyonelleştirdi, akvaryumlarının hepsini çöpe attı, balığın b'sinden nefret eder hale geldi, biz arkadaşlarının hiçbirini tanımaz oldu, vesaire vesaire... Bunların hiçbiri benim umrumda değil... Bana firmasının aynı kalitede dış filtresi ya da sump sistemi diğer yabancı markanın yarısı fiyata geliyor mu? Benim için önemli olan bu... Bana ne ünlü işadamı Olcay Aksu'nun artık balıklardan hazzetmemesinden....
   
 9. okan058

  okan058

  Mesajlar:
  853
  İsim:
  okan sakal
  Aslında ben karşı değılım. Heralde yanlış anlaşıldım ! Tabiki emek varsa karşılığı olucaktır ama onemlı olanda bır taraftan paylasımdır . Mesela bız bıdonlardan yada bunu gıbı malzemelerden bir fılıtre oluştururken ( akvaryum bir gorselliktir ve biz bunu bir kenara bırakarak yapıyoruz ) ya boş zamanları değerlendirmek yada maddi sıkıntılardan dolayı bu ise atılmışızdır ama genelde maddiyattır . Onun için bu işte bence paylaşım ön planda olmalı ve tabiki yapamayan ve zamanı olmayan arkadaşlarada eğerki talep ederlerse karşılıklı bir şekilde bu ulaştırılmalıdır . Balığı yakalayıp satarsan esnaf , eğerki yakalamayı öğretirsen balıkcı olursun. Ve bence ikisi arasında çok fark var ?
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Çok güzel konulara değiniliyor gerçekten , hangi güzel yoruma mesaj yazacağımı şaşırdım desem yeridir. Abdullah hocam konuya tamamen temel noktasından giriş yapıyor ( Türk üretimi mamül) Olcay hocam, konuya zaten paylaşımlarında gösterdiği gibi gönül işi olarak yaklaşıyor, Okan Bey ise, tamamen malesef platformlarda sömürü hale getirilen dedikodulara ve görselliğe dikkat çekiyor haklı olarak.

  Aslına bakarsanız bir platform olarak bu gibi konuları konuşmak sanki ileride ticaret düşünülüyor havası yaratabilirde. Fakat o kadar çok şey söyleniyor ki, safsataları dikkate almak hataların en büyüğü oluyor. Bu gibi değerli ve ileriye dönük başlıklara bu yüzden mesaj yazmayı çok seviyorum.

  Konunun görsellik boyutu aslında çok önemli. Bir akvarist için en önemli olanın ne olduğunu aslında bulmak gerek. Belirli ana ekipmanlara sahip olunmuş iken, görselliği bozacak çok faydalı yapımları dışlamak doğru olur mu? Canlılar görsel olarak süper duruma gelecek ancak, karmaşık bir akvaryum çehresi oluşacak. Ev ortamında nedir doğrusu?

  İnanırmısınız parayla pahalı bir ekipmana sahip olarak elde edilen akvaryum başarısından nefret ediyorum. Bunu her fırsatta yazdım ve hatta banlanmaya kadar gitti desem yeridir. :D Bana akvaryumdaki başarının basit , emekle yapılmış, görüntüsü belki bozuk ama bana ait, beni anlatan bir akvaryumun başarısının onuru tarisizdir. Yoksa düşünün arkadaşlar, Bir reef akvaryumu, ihtiyaçları çok pahalı ekipmanlar, aydınlatmanın iyisine, reatörün kralına, soğutucunun babasına, dijital aletlerin rahatlığına ve bir de akvaryumcunun bakımlarını yaptığı bir süper reef akvaryumuna sahip olduğumuzu düşünelim. Buraya mesajlar yazıyoruz, paylaşımlarda akıllar veriyoruz ve hatta uygulama üzerine tartışıyoruz, fotoğraflarını, videolarını yayınlıyor belki hava atıyoruz ve çok bildiğimizi iddia ediyor tartışıyoruz. Tartıştığı kişi tüm ihtiyaçları ya kendisi yapmış, ya eksik olanlar ile başarmış, ya da emek harcayarak görüntüsü akvaryumun çehresini bozmuş olmasına ramen araştırmış, üretmiş yapmış ve süper bir reef akvaryumuna sahip olmuş.

  Hangisi değerli ?

  Aslında bu soruya cevaplarda çok farklı gelebilir, ancak ben nereye kadar anlarım onu bilmem.

  Saygılarımla...
   
 11. okan058

  okan058

  Mesajlar:
  853
  İsim:
  okan sakal
  Ben kısacık bi cevapla katılmak istiyorum . Bence en öncelik bu hayvanların sağlığı ve rahatlığı önemli ve ayrıca genel müdürümün bır sözüyle katılmak istiyorum . Herşeyin orjinalinde bir eksiklik vardır kalite için bu eksiklikleri siz tamamlıycaksınız eklemeler yapın bozun kırın dökün ama deneyin birgün bulursunuz iyisini Kadir YUMLU... En iyisini bulucaz ve kocaman bir T.M yapıştırıcaz buda benden olsun arkadaşlar :)
   
 12. gerçeküstad

  gerçeküstad

  Mesajlar:
  40
  Güzel ve faydalı bir konu üzerinde yorumlara katılmak istedim. Aslında malesef Ülke insanı olarak geliştirmeyi veya üretini desteklemeyi sevmiyor gibiyiz. Daha başından bazı konuları kestirip atıyoruz sanki. Eğer gerçek anlamda faydalı bir ürün elde edilmiş ise, ürünün geliştirelebilmesi için destek olunması gerekir. Fayda zarar hesabı yapıldığında hobi adına ve akvaryum düzeninde çok aşırı görüntü bozukluğu yapmayacak şekle getirilirse neden satın alınmasın. Yaygınlaşmaya başlayıp, kendi yapımlarını dahi kullanmaya başlarsa hobici bu bile gelişmesine etki yapacak belki daha düzenli üretilmesinin önü açılacak. Bu konular basit konular değil belki, fakat önemli olan kar zarar hesabıdır. Akvaryum başarısı görüntüyle, kurulumda harcanan maliyetle ölçülemeyecek kadar göreceli ve doğallığa açık bir hobidir.
   
 13. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.177
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  DIY ürünleri mamülleştirilsin mi?

  Ben almak isterim ama evimde yapamayacağım şeyleri. Mesela Protein Skimmer gibi.
   
 14. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  DIY ürünleri mamülleştirilsin mi?

  Sıkıntını anlıyorum Görkem ama evinde yapamayacağın tekşey portalda canlı balıktır.

  Bunu altını çizerek belirtirim. Sen ben DIY ps yapacağım diyeceksin ve yapılacak. Yapamam, kaşımın üstünde gözüm var, ganyan bayii eve uzak dedin mi kumda top oynamaya. aha:
   
 15. Görkem ÇAKIR

  Görkem ÇAKIR

  Mesajlar:
  1.177
  İsim:
  Görkem ÇAKIR
  DIY ürünleri mamülleştirilsin mi?

  Aslında Protein skimmer'ı canlı görsem ve çalışma prensibini anlasam yaparım gibime geliyor ama. aha:
   
 16. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.189
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  DIY ürünleri mamülleştirilsin mi?

  Ben dıy yapımların paraya bağlı olmasının tarafında değilim bende Olcay hocam gibi düşünenlerdenim bu iş tamamen gönül işi aklıma şöyle bir örnek geliyor satışı yapılacak olan malzemeden gelir elde edeldiğinde paylaşımlarda muhakkak ve muhakkak eksik bilgiyle karşılaşılır anlatımlarda çıkar kaygısı olacağından olay örneklerle anlatılır ama püf nokta verilmez buda satılacak ürünün reklamından başka bir işe yaramayan bir paylaşım olur (örnekler müstesna yanlış anlaşılmasın) mesala dıy ps motoru yapıldı denendi videosu çekildi süper çalıştırıldı ama yapımı anlatıldı ama motorun markası???? verilmedi vb gibi örneği tenzih edrim verilmemesinin sebebini ben şahsen bilen ve onaylayanlardandım

  Sözün özü olay paraya döndümü paylaşımlar kısır döngüye döner ve herkes kendi ürününün reklamını yapar gibime geliyor ben böyle düşünüyorum.
  Ha ne olur motor yapılır anlatılır derimki ben yapamıyorum uğraşamıyorum bana yapın işçiliğinizi koyun ben ödeyeyim amenna ona varım :heyo:
   
 17. Neverlander

  Neverlander

  Mesajlar:
  2.908
  İsim:
  Abdullah Üüzümcü
  DIY ürünleri mamülleştirilsin mi?

  Mesut Hocam,

  Siz ticari bir marka geliştirip piyasaya girin, para da kazanın sonra ihtiyacı olanlara toplanıp yine PS yaparsınız... Böylelikle eşiniz dostunuz olan hobicilerden başka hiç tanımadığınız hobicilere de katkınız olur...

  Unutmayın siz piyasaya girdiğinizde 1 TL bile aşağıya verseniz PS'nizi hobici için kardır... 1 TL deyip geçmeyin... 1000 hobici 1 TL kar etse ülke 1000 TL kar eder...

  Ticari markanın kurduğu fabrikadan karnını doyuranlar ise cabası...

  Bilmem anlatabiliyor muyum? Yoksa ben de şark zihniyetini severim... Fisebilillah falan ama... Ama, bu zihniyet maalesef bizi bir yere götürmüyor... Oysa ki hem gönülden hem de ticari bu iş yapılabilir... Siyah ve beyaz davranmaya gerek yok, gri skalanın bir yerlerinde bile olsak kardır...
   
 18. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.189
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  DIY ürünleri mamülleştirilsin mi?

  Abdullah hocam anlattıklarınız iyi güzelde olaya gerçekçi yaklaşmak gerek sizin anlattıklarınız hepizin temennisi zaten benim yaptığım ps yi 1000 kişiye satabileceğimi bilsem 1 lira değil 100 lira aşağı veririm o konuda sıkıntı yok ama olay dıy çalışmanın paraya döndürüldüğünde paylaşım kalitesinin düşeceği bilmem bende anlatabiliyormuyum :heyo:
   
 19. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.586
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  DIY ürünleri mamülleştirilsin mi?

  Oyumu gerek yok kısmından yana kullandım. Çünkü gerçekten gerek yok. Bunları minimum masrafla yada bazen bedavaya mal edebiliyoruz. İşin içine para girerse DIY'ın bir anlamı kalmaz diye düşünüyorum. Elbetteki fikirler ve renkler tartışılmaz.
   
 20. görkemtemel

  görkemtemel

  Mesajlar:
  400
  Ben bir yandan para karşılığı satılırsa paylaşımın azalıcağını düşünüyorum ama bir yandanda bu insanlar bukadar çabalıyor ve emek veriyor sadece paylaşımla yani öğretmekle kalmamalılar emeklerinin karşılığını satarak alabilirler diye düşünüyorum saat:gif
   

Sayfayı Paylaş