1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY İnternetten Akvaryum Kontrol Çalışmam

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde 8020_r31s tarafından 3 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Uzun zamandır düşündüğüm fakat nasıl yapacağıma karar veremediğim bir çalışmaydı.Öncelikle Arduino ile yapmak istedim.Yeterli kod bilgim olmadığı için zaman kaybı olacağını düşündüm.Forumları gezerken bir konuda bu cihazı gördüm ve hemen araştırmaya başladım.Cihaz piyasada yeni sanırım.Hakkında hemen hiç bir video veya yazı bulamadım.Sadece firmanın kullanım klavuzu ve programları mevcut.Sormak istediklerinize 1 günde cevap yazıyorlar.İşin aslına gelirsek

Ürün kodu USR-R16
    16 adet röleden oluşan bir kart.
    Kartı ethernet girişi ile modeminize bağlıyorsunuz.
    LAN olarak evdeki ağınızdan ağdaki bilgisayar gibi karta bağlanıyorsunuz.
    Eğer evde değilseniz şirketin serverı üzerinden istediğiniz yerden karta bağlanıyorsunuz.
    Windows,android, ve apple ürünleri için uzaktan kontrol programı mevcut.
    16 adet röle aç/kapa,timer, pwm(henüz bu özelliği keşfedemedim) özelliklerine sahip.

Maliyet:
    Kart 80 USD 220 TL
    Kutu 23 TL
    Prizler 1,5x21=30 TL
    Kablo 10 metre gibi (Evde vardı)
    Ethernet Kablosu (Evde vardı)
    Yuvarlak Açmak İçin 44mm Panç 15 tl
    Emko Termostat (Evde vardı) 70-80 TL civarı

Öncelikle Kutumuza kaç adet priz bağlamak istiyorsak o kadar delik açıyoruz.Röle 16 adet olduğu için 16 adet röle için, 4 adet normal kullanım için, 1 adette termostatın bağlı olacağı fanlar için delik açtım.Prizleri monte edip küçük somunlu vidalarla sabitliyoruz.Kablo girişi için 3 adet delik açtım üst taraftan.
    1-Elektrik girişi
    2-Ethernet kablosu için
    3- Termostatın probu için

11.jpg

Deliklerden sonra USR-R16 kartı kutuya sabitliyoruz. ve röle bağlantılarını hazırlıyoruz.
    4.jpg

Röle bağlantılarından sonra priz bağlantılarını yapıyoruz.Prizin 3 kablosundan 2 sini direkt ev şebekesine bağlarken 1 tanesini( topraklama hariç) röleye bağlıyoruzki istediğimiz zaman röle açıp kapaya bilsin devreyi.
    3.jpg

Bağlantıları yaptıktan sonra Fanla soğutma için Emko termostatı kutuya yerleştirdim.Bu sayede soğutma işide kutuya entegre oldu.

8.jpg

Kutu üzerinde yapacağımız şimdilik bu kadar.Resimlerden sonra bağlantıya geçeceğiz.
    1.jpg 7.jpg

Evet sıra geldi bu kartı nasıl çalıştıracağımıza.Kartın adaptörüne kutu içerisinden şebeke elektriği bağlıyoruz.Kart çalışmaya başlıyor.Işıkların yanıp söndüğünü görebilirsiniz.Kart üzerinde K1 ve K2 diye 2 adet tuş var.Bunlardan birisi röleleri tamamen açma tuşu iken diğeri tamamen manuel olarak kapatma tuşu.K2 tuşuna 5-10 sn arasında basarsanız kart kendini fabrika ayarlarına çeviriyor.

Ethernet kablosu ile kartı modemimize bağlıyoruz.Modeme 192.168.1.1 (genelde bu adres olur) den girdiğimiz gibi karta gireceğiz fakat kart bizim ülkeye uyumlu değil.Bu işi çözebilmek için 1 hafta harcadım.Kartın adresi 192.168.0.7 ama girmek istediğinizde bağlanamıyorsunuz.İşin sırrına gelirsek.Öncelikle kart modeme bağlı iken kendi bilgisayarınızın ağ bağlantıları kısmını açıyorsunuz.

Ağ ve paylaşım merkezi---sol tarafta bağdaştırıcı ayarları--ağa 2 kere tıkla----Çıkan sayfada özellikler de--internet protoklü4 e tıkla--ip adresini ve modem yolundaki 192.168.1.1 olan kısmı 192.168.0.1 diye değiştir.

Şimdi internet explorerdan 192.168.0.7 ye girebilirsin.Kartın kullanıcı adı admin şifreside admin.Giriş yapıp 4. seçenek olan Miscellaneous settings bölümüne geliyoruz.
    Static IP Address
    Default Gateway
    bölümünün 192.168. dan sonrasını sıfır değil 1 yapıyoruz ve kaydediyoruz.
    Bu şekilde bizim ülke ayarlarımıza entegre oldu.

Kartın programını yükleyerek kartı kullanmaya başlıyoruz.

Kartın ayarı hakkında videoyuda ekleyeceğim ama PC ekran kayıt programım yok.Program bulup onuda eklerim.

Kısa ve amatörce bir tanıtım videosu çektim.Hd olarak izleyebilirsiniz.

Düzenleme: 3 Mayıs 2015
    jildrime, Bozzzok, Ahmet Solmaz ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline emeğine sağlık İbrahim abi çok güzel kullanışlı olmuş...

8020_r31s bunu beğendi.
  3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Ibrahim güzel bir calisma olmuş. Sonunda hayata geçirdiğine sevindim. Ben hala konustugunuz yerdeyim :)

8020_r31s bunu beğendi.
  4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Kartı çok bekledim.Çinden gelenler nerdeyse 1 aya geliyor artık.Ptt de hemşerim var adamlar Çin mallarından bıkmış.Pendiğe 1 haftada 1500 yurtdışı kargo gelmiş:D

Tam herşey devreye girmesede şuan %70 bitmiş durumda.Problu control olmasada onuda arduino ile entegre edebilirim.Tatil öncesi eheim digital yem makinesi alıp manuel duşunu bir röleye bağlayacağım.Bu şekilde istediğim an yemleme yapabileceğim.İp kamera ile tatlı su kabını gözlemleyip su arıtmayı bu sisteme bağlayacağım.Su kabında su bitince röle ile elektronik vanayı açıp tatlı suyu tamamlayacağım.Bu şekilde 1-2 tane daha eklemem olacak zamanla.

Diğer ayarların videosunuda çektim youtube a yükleniyor şuan.

Ahmet Solmaz, Alparslan, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Peki Zeki Müren de bizi gorecekmi :))))

8020_r31s bunu beğendi.
  6. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

Akvaryum bana gitme sana muhtacım desede yaza bu sistemle anamın yanına gideceğim.Belki bir sistemlede giderken balıklara bu şarkıyı çalarım:D

Alparslan ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz

İnternet kontrol ayarlarını bu videoyu izleyerek yapabilirsiniz.

Proje tarafımca www.akvaryumilan.com ve www.akvaryumportali.com için yapılmıştır.Döküman ve anlatımı izinsiz olarak başka forumlarda lütfen paylaşmayınız.Paylaşmak isterseniz kaynak belirtmeniz yeterlidir.

Alparslan bunu beğendi.
  8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi bu sistem gercekten cok hos olmus. İhtiyac ve insan uzaktayken cok ozluyor. Benim sormak istediğim kutunun adı ne olarak geçiyor. Ve o prizler nedir. Bende akvaryumdaki röleleri duvara cift tarafli bant ile yapistirmistim su temasi olmasi durumunda ölmeyelim diye ama kutu gayet hos olmus. Kutu ve prizler ne olarak geciyorsa isimlerini öğrenmek isterim

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Karaköyden aldım.Kutu puvat kutusu diye geçiyordu sanırım 30x40 cm olabilir.Birçok boyu var Karaköyde.Prizler makine prizi olarak geçiyor.Kalitesine göre 1,5-5 tl arası.Kapaklı priz dersen anlarlar sanırım

Evet ilk fırsatta bu kamerayı alıp bağlarsam problar dışında akvaryum bilgisayarından farkı kalmayacak.Kamera ile hem akvaryumu hemde tatlı su eklme kabını takip edeceğim.25 günden sonra zaten yosunlanmadan dolayı balıkları göremiyorum:D

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Haziran 2015
    LostRua bunu beğendi.
  10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Otomatik temizlemede bekliyoruz abi senden

Sent from my iPhone using Tapatalk

motie ve 8020_r31s bunu beğendi.
  11. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Nasip:D

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şaşırdım desem yeridir İbrahim, güzel sistem olmuş tebrik ederim.

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Son video gizlidir diyor...

14. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Şimdi düzelmiş olması lazım.

Böyle bir sistem olmasına mı
    Benim yapabilmeme mi
    Yoksa ikisine birden mi şaşırdın Temel Abi?:D

Kamera ve Su arıtıcıyıda takarsam süper olacak.

Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. pwm digital dimleme mesela ledlerdeki gün similasyonu. micro denetleyiciye girilen programla dimleme yapıyor. ayrıca pwm driverlar farklı tabi

16. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Pwm nin mantığını biliyorum fakat bu kartta özelliği kullanmayı keşfedemedim.

17. aynı şey olabilir pwm sürücülerle led sürersin :)

18. osman 26

osman 26

İsim:
    osman DEĞİRMENCİ
    Elinize sağlık harika bir dıy örneği

8020_r31s bunu beğendi.
  19. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Sağolun.Şuan kamera ekleme hazırlıkları başladı...

Alparslan bunu beğendi.
  20. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA

Sayfayı Paylaş