1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY armatür için reflektör

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde lcturkey tarafından 29 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  855
  İsim:
  Levent Cepdibi
  Arkadaşlar merhaba,

  Yakında DIY armatür çalışmasına başlayacağım.T5 reflektör için ince ayna kullanmayı düşünüyorum daha önce deneyen oldu mu ? yansıtması çok iyi olur ve paslanma sorunu olmaz diye düşünüyorum.Ağırlığı biraz artar ama kaliteli malzeme kullanılarak ağırlık sorunu giderilir diye düşünüyorum.Siz ne dersiniz ?
   
 2. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hocam armatürün dış kabininimi aynadan yapmak istiyorsun anlayamadım? huh:

  Kafada darbe aldıkya hocam normaldir biraz geç anlıyorum. :D
   
 3. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  855
  İsim:
  Levent Cepdibi
  Olcay hocam dış kabini kalın pleksiden düşünüyorum sadece floların reflektörlerini aynadan yapmak istiyorum.
   
 4. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hocam kaç floresan kullanacaksın ? Eğer aklımdan geçen gibiyse bende bu işe uygun kapaklar var. İçini reflektör tarzı birşeyle kapladınmı süper birşey olur. Sorun değil istediğin ebatta yollarım. ;) Hemde içinin elektirik tesisatı ve balansıyla beraber. Sana sadece içini kaplayıp floresanları takmak kalır. ;)

  Buda sana kurduğun yeni akvaryumuna hediyem olur. ;)
   
 5. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  855
  İsim:
  Levent Cepdibi
  Olcay hocam sağolasın sen çabucak iyi olda en güzel hediye o olur bizim için.Haftasonu gökçeadaya gittim ada fotoğraflarını senin için ekledim konuya.Kaya işine kökten bir çözüm buldum :) insallah yakın bir zamanda toplanıp beraberde gideriz.

  4 flo düşünüyorum ilk olarak ama belki 6 adette olabilir ileri doğru 2 tane daha ekleyebilirim.Hocam sen bi iyi ol ondan sonra beraber yaparız birşeyler.
   
 6. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hocam ada resimlerine bakacak göz yoktu birkaç gündür o yüzden bakamadım. :) Ama eminim güzeldir. En kısa zamanda bakacağım. Bu arada az bekle bir resim çekeyim kapakların.Eklerim birazdan. Beğenirsen yollarım kargoyla alır kullanırsın.Hocam ben yattıkça hasta olurum. biraz kendimi oyalamam lazım. Bulmuşum bir DIY sistem bırakırmıyım ? :D Benim en iyi ilacım bu hobi. ;) Ve sizler gibi dostalarım varken ben üç güne kalmaz akvaryum bile yaparım. ;) :D
   
 7. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  784
  İsim:
  Hasan Acar
  Bir tane iğne vermişti doktor. Onu vurdurmamıştım. Şişmişti gözümün çevresi. Sonra paşa paşa vurdurduk pala.gif
   
 8. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hocam bu kapaklar tamanen alaminyum olduğundan paslanma vs. söz konusu değil. ;)

  [​IMG]

  Resimde görüldüğü gibi foloresan papuçları,balansı,startel vs. herşey üstünde. Bu elektirik devresinin özel kapağı var. yani kapak kapandığında bunların hiçbiri görünmüyor. ;)

  [​IMG]

  Kapağın arkasında,yani akvaryumun üstüne koyulduğunda kapağın üstünde kanallar var. ve bu kanalların özel raylı bir aparatı sayesinde buralardan tavana askı armatür olarakta kullanılıyor.

  [​IMG]

  Hocam bu kapaklar 120 cm lik floresanlar için fakat, kapağın üzerindeki kızak sayesinde istediğin ölçüde kesip boyutunu istediğin ebata düşürmen çok basit.

  Kapakları zamanında ben beyaza boyamıştım ama sen istediğin renge boyayabilirsin. Birde Ben bu kapağa tek floresan kullandım fakat aynı kapağa iki floresanda oluyor. Sen dört floresan kullanacaksan bu kapaklardan yan yana iki tane koysan süper olur. ;)
   
 9. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  855
  İsim:
  Levent Cepdibi
  Olcay hocam resimler için sağolasın.Uğraştırdık gece gece seni.Kapaklar çok güzel ama hem boyut olarak uymuyor hemde üzerinde kullanılan balansların değiştirilmesi gerekiyor.Teoman abi ile konuştuğumda HO balans olması gerektiğini söylemişti.HO balanslar lambaları son güçüne kadar kullanabiliyormuş bu yüzden performansı daha iyiymiş hem düşündüğüm ayna sistemini bu kapaklara uygulamam biraz zor olur bana daha güze ve geniş bir yüzey gerekli rahat çalışabilmem için.
   
 10. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hımmm ozaman şu elimdeki dikişleri aldırana kadar beklemen lazım hocam. huh: :D

  Ama armatürün kralını yaparız birlikte buna emin ol. ;)
   
 11. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  855
  İsim:
  Levent Cepdibi
  Yaparız tabi olcay hocam bizden kaçar mı.Vakti var daha armatürün acelem yok.
   
 12. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Hocam konuya ilk vakıf olurken malım kafa göz sargılıydı ciddi bir detayı atlamışım. :D

  Hocam armatürün dış kabinini pleksiden yapmayı düşünüyorum demişsin. Pleksi ısıdan çok çabuk etkilenir ve eğilir/bükülür. Yani deforme olur. Floresanların ve balansların ısısından etkilenmemesi için enaz 8-10 mm pleksi kullanman lazımki bu seferde o kalınlıktaki pleksiyi istediğin gibi bükemez,dolayısıyla istediğin şekli veremezsin. Ancak; pleksileri uygun ölçülerde keser,akvaryum yapıştırır gibi yapıştırarak şekil verebilirsin fakat bu seferde sağlam olmaz. Yani armatür yapımı için pleksi kesinlikleuygun bir malzeme değil. ;) Ama buhar camı olarak şeffaf pleksi kullanabilirisin.


  Bu geç alıgılama için özür dilerim. Ama mazaretim var. :D
   
 13. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.483
  İsim:
  Cem
  mız mız:gif Hani bana yapacaktık Olcay Abi mız mız:gif
   
 14. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Cem senin isteiğin kapak olsun. nezaman istersen yukardaki resimde olan kapaklardan gel al benden. ;) O kapaklardan hali hazırda mevcut elimde. ;)
   
 15. RuPTuR

  RuPTuR

  Mesajlar:
  1.483
  İsim:
  Cem
  super:gif Teşekkür ederim Olcay Abi.Aklımda yeni ev arkadaşım için yapacağım bir akvaryum var.Artık ev üretimhaneye dönecek gibi.2 çatlak akvaryum delisi öğrenci 1 evde kalmaya başlarsa,o evi bence su basar :D
   
 16. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  +1 :D
   

Sayfayı Paylaş