1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Aydınlatma Yardım ve Önerilerinizi Bekliyorum

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde batukhan tarafından 28 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. batukhan

batukhan

Merhaba Arkadaşlar,

Bu forumu tesadüfen konu ile ilgili araştırma yaparken buldum.Ben 200X100X70(h) olacak akvaryumuma armatür yapmak istiyorum.Biliyorsunuz bu boyut bir akvaryuma alcağım hazır aydınlatma sistemi akvaryumun kendisinden defalara pahallı.Bende sizlerden de destek alıp kendim yapmaya karar verdim.400 Wattlık 3 MH,8 adet 80 wattlık T5 ve belki ledlerden moonlight yapmayı planlıyorum.Siz ne dersiniz?Nasıl birşey yapmalı.Nereden başlamalı.Konunun baya cahiliyim.Özellikle Temel Bey'in yaptığı armatürü gelince oldukça cesaret geldi.Umarım sizlerinde tavsiyeleri ile güzel bir şey yapabiliriz.Şimdiden çok teşekkürler

Saygılar

Batuhan Meto

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun kararınız ve akvaryumunuz. Öncelikle 400wat 3 adet Metal halide ve 8 adet 80 wat T5 bana çok fazla geldi. Bu aydınlatma canlıları yakmakla kalmaz akvaryumun ısısını aşırı yükseltir.

Bence yeniden düşünmek gerek. Akvaryum 200cm uzunluğunda. Benim tavsiyem 2 ad 250 Wat 14.000 kelvin veya 20.000 kelvin kelvin metal halide olmasıdır. Destek olarak 4 adet T5 yeterlidir.

Armatürün yapımına gelince, size en paratik tavsiyem, 250 Wat iki adet metal halide aramatürü satın almanızdır.

2 adet alcağınız metal halide kasasının içini çıkararak yapacağınız profil kasaya yerleştirebilirsiniz.

Sağ tarafta birini sol tarafa diğerini yerleştirebilirsiniz. Dış taraflarada T5 florasanlar aynı şekilde monte edilebilir.

Kısaca linkteki sistemi çoklu olarak uygulayabilirsiniz.

Akvaryum derin ve uzun, Dıy olarak en iyi yol bu gibi görünüyor.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  3. batukhan

batukhan

Anladım.400 watt bende çok olur diye düşünmüştüm ancak bir arkadaşım aynı yükseklikte 400 watt kullanıyor ve canlıları gerçekten çok güzel.Fakat sayıyı ikiye indirmek iyi oldu çok işime gelir:)))))

T5 leride 6 ya indireyim o halde.Ne yapayım içime sinmiyor:)))

Ben o başlığı inceledim.Bu alüminyum profilleri nereden alabilirim?

İyi bari bu hesapla bile maliyet baya azalır.:)Biraz abartmaya eğilimliyimdir.
    sizce fan gerekir mi?

Çok teşekkürler.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fan içine koyulabilir elbette, yanları açık bırakırsanız işlev yapar. Profilleri alabileceğiniz en kolay yer demircilerdir. Aleminyum levhalar yine Bauhaus'da var. Bulmakta zorlanacağınızı sanmıyorum. Yine aleminyum pimapen yapan dükkanlardan alabilirsiniz. Yapımına başlarsanız içinden rahatlıkla çıkacağınızı düşünüyorum.

Kolay gelsin.

5. batukhan

batukhan

Teşekkür ederim, malzemeleri toparlayayım tekrar size danışırım o halde.:)

Saygılar...

Sayfayı Paylaş