1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY aydıtlatma projem

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Salih tarafından 2 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Salih

Salih

İsim:
    Salih Tayfun YILMAZ
    herkese selamlar.
    yaklaşık iki yıldır portal ailesi ile birlikte kurmuş olduğum akvaryumla devam etmekteyim. son bir aydır yeni projeme start vermiş bulunmaktayım. yapacağım 140x50x50 akvaryum için dıy aydınlatma tasarımına akvaryumdan önce başladım. doğrumu yanlış mı yaptım bilemedim ama başladım bir kere :) bu konuda yapıma halen devam ettiğim aydınlatma projem ile hem bilgilerimi paylaşmak hemde tavsiyelerinizi almak istedim.

elektrik ve elektronik ile ilgili olmamdan ve birazda kendimce el becerilerimi kullanarak tasarladığım armatürü ve kullandığım parça ve fiyat bilgilerini vermek isterim.
    şu anda kullandığım akvaryumda aydınlatmam da dıy olmasına rağmen ahşap üzerine olması ve modüler olmaması sebebiyle yeni akvaryum için tasarım değişikliğine gittim. T5 ve led destekli olarak tasarlanan yeni kasa led panelcilerin kullandığı cnc kesim p10 kasa olarak geçiyor. (firma ismi vermemde sakınca yoksa link ve firma ismi verebilirim.)oturduğum şehir itibariyle görme şansım olmamıştı o yüzden kargo gelinceye kadar çok tedirgindim açıkçası. kargo geldikten sonra bunun bir uzay gemisi olacağına inancım tam oldu :) kasalar özel boyanmış ve üzerinde mevcut birçok deliği olması işlem yapmaya gerek bırakmadı. floresanlar için reflektörleri monte ettim. ortada kalan kısımda tam ledlere uygun olarak bana kaldı. balansları ve reflektörü yerlerine monte ettim. bu işlemi yaparken ağırlık merkezinin ortalanması çok önemli kanımca daha sonra başka sıkıntılar çıkmaması adına (eğrilik gönyede sapmalar gibi) yazı uzadıkça uzuyor bir foto ekleyim. ondan sonra devam edeyim. image2.JPG

nhtkmn, SerdarKartal34, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Takipteyim abi...;)

3. Salih

Salih

İsim:
    Salih Tayfun YILMAZ
    aydınlatmanın tamamen modüler olması değişikliğe imkan vermesi adına bence çok önemli bu sebeple elektrik akşamının da sökülüp takılabilir olarak tasarladım. faal olan akvaryumda bir çok şeyi test etmiş ve hazır olarak bulunması onların sadece yerlerinin değişimini ve daha derli toplu olmasını sağlayacak gibi dursa da kendi açımdan bunun ustalık eserim olacağını düşünüyorum. herkesin kullandığı zaman saatleri yerine bilgisayardan programlanabilen gemo firmasının bir ürünü olan ısı sensörlü 8 kontaklı bir plc ile hem su tamamlama hem ısı kontrolü hemde 8 kontak sayesinde floları ve birçok kontağı istediğiniz zaman açıp kapamak bunları gün gün saat saat programlamak mümkün. ve sadece iki zaman saati kadar yer kaplıyor. (uygunsa kullandığım ürünün görselini koyabilirim) aynı zaman da bir elektronikçiye yaptığım kibrit kutusu büyüklüğündeki gün simülasyonu sayesinde çok daha efektif bir görüntü sağladım. %0-100 bir saat zaman aralığında ulaşan ve sadece bir düşürücü ile led drivera bağlanan bir aparat bu. arduino benzeri kartların kullanımı programlanması üzerine çok araştırdım ama herkesin yapabileceği bir yapıya sahip olmaması beni arayışa itti ve bu sayede her ne kadar zamanlamasını (yani 0-100% zamanını) değiştiremesem de bir gün similasyonum oldu. çalışmalarım bunun ayarlanabilir yapılıp herkesin kullanabilir bir hale getirilmesi. bütün ekipamanları yeni akvaryuma aktarırken sizlerle paylaşmak istedim. hem bunların bağlantılarını hem de nasıl kullanıldığını portal ailesinin beğenisine sunacağım. isteyenlere de buradan birebir yardım etmek herkesin kendinin bazı şeyleri yapması adına beni çok mutlu eder. bu sayede hobide bazı şeyler çok uzak olmaktan çıkar.

veysel bunu beğendi.
  4. Salih

Salih

İsim:
    Salih Tayfun YILMAZ
    image1.JPG

veysel bunu beğendi.
  5. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Alüminyum soğutucuyu internet üzerinden mi aldınız?

6. Salih

Salih

İsim:
    Salih Tayfun YILMAZ
    evet internet üzerinden armaltd firmasından aldım isteğiniz boyda kesip gönderiyorlar.

JOEBLACK73 bunu beğendi.
  7. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    teşekkür ederim

8. osman 26

osman 26

İsim:
    osman DEĞİRMENCİ
    kolay gelsın sonucu merak edıyorum

9. Salih bey kolay gelsin güzel gözüküyor

10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Elinize saglik cok guzel olmus. Kabaca maliyetlerini de yazar misiniz.

11. Salih

Salih

İsim:
    Salih Tayfun YILMAZ
    kasa boyalı ve kapaklı 77 tl
    4 adet 115 cm reflektör tutucular duylar ve 2 adet 2x54w elektronik balans 125 tl
    kablo konnektör klemens 15 tl
    bağlantılar için civata somun pul bol miktarda 10 tl
    aliminyum 16lık boru 6m armatürü asmak için 15 tl ( L şeklinde büktürmek için 10 tl verdim)
    aliminyum soğutucu elimde vardı önceden almıştım. ( iki sene önce almıştım yanlış olmasın 60 tl gibi bir rakamdı 120cm ben bunda 60 cm kullandım şuan geri kalanı faal olan akvaryumda)
    2 adet 12cm fan 20 tl adet ( elimde mevcuttu)
    armatürü kendin yapmanın zevki paha biçilemez :)

Düzenleme: 2 Mart 2015
    nhtkmn, ka2n ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş