1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Canlı kaya dikkat!

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde sessegnon tarafından 16 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal
    Merhabalar arkadaşlar;
    Forumda birçok yapay canlı kaya yapımı konuları mevcut ancak burada önemli olan canlı kayaların akvaryuma yaptığı biyolojik,... gibi birçok faydasının unutulması,zaten tuzlu su akv.larda kullanılmasının da amacı bu.O halde neden bizler gerçek canlı kaya almak yerine faydasız olan kendi yaptıklarımızı kullanalım ki?
    Yorumlarınız...

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: DIY Canlı kaya dikkat!

Ufuk kardeşim benim kanımca nedeni şu;

1) Canlı kaya çok pahalı benim bütçeme çok geldi en azından.
    2) Diy kaya istediğin şekli verebiliyorsun.
    3) diy kayayı uygun şekilde yaparsan zamanla canlı kayada olan yaşam ondada oluyor.
    4) Canlı kaya ile kurulan akvaryumla Diy kaya arasında kurulan akvaryumda canlı ve biyolojik yaşam arasında zaman farkı oluşur.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yapay kayalarda biyolojik yaşamın olmadığını kim söyledi? Eğer tasarım yani malzeme iyi seçilirse canlı kayadan daha fazla biyolojik yaşama alan sağlar. Canlı kayaların başından canlı organizma barındırır (O da değişir kayaya göre) yapay kayalar ise sonradan kazanır ve konak olur.

4. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Gerçekten daha önce hiç ilgilenmediğim konuydu peki madem yapay kayalarda aynı biyolojik faaliyeti gösteriyorsa bu kayaları kürleme işlemini uygulamak mı lazım?yoksa hemen istediğimiz gibi koyabilirmiyiz akv?
    Bu konu hakkında sitede detaylı araştırmalar yapacağım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kürlemek ifadesi aslında canlı kayaların suni tuzla hazırlanmış tanklarda tutulmasıdır, akıntı ve Ps bağlanarak kirleri ve atıkları toplanarak temiz ve kuruluma hazır hale getirilmesidir. Yapay kayalarda ise asli olan sadece yapımında kullanılan çimento gibi malzemelerin kalıntılarını almak için temizlemektir. Önce çeşme suyu ile yıkanabilir ve sonra Ro su veya temiz olduğunu düşündüğümüz suda tutularak kurumaya bırakılırlar ve kullanıma hazır hale hale gelirler. Kısaca yaptım bitti akvaryuma koyalım değil de bir ön temizlik gerekir.

Sayfayı Paylaş