1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Canlı Kaya Yapımı Artık Daha Kolay

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 26 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    DIY canlı kaya yapımı bir göz atalım bakalım nasıl oluyor. Kendin yap canlı kaya altrnatifleri neler anlamaya çalışalım. Deniz akvaryumu kaya veya canlı kaya önemli bir malzeme ve pahalı bir filtre ekipmanı olması yanında doğal korunma alanı. Elbette doğal olanı tercih kişiye ve kişinin cebine göre değişecek bir unsurdur. Bu unsurlar hakkında oldukça farklı açılardan geyik muhabbeti yapmak mümkündür ancak 1 ton bir akvaryum kurmaya heveslenen ve birçok parçasını Dıy olarak yapan arkadaşlarımızı forumda takip ettik ve ediyoruz. Akvaryumun aydınlatmasını satın aldılar veya yaptılar, akvaryumun sehpasını satın aldılar veya yaptılar, akvaryumun protein skimmerini satın aldılar veya yaptılar, akvaryumun sumpunu satın aldılar veya yaptılar derken bu noktaya kadar ne olursa olsun bir maliyet söz konusu olduğu gibi...maddi imkanı olana canlı kaya yapımı konusu hava cıva gelse de.. bu malzemeye ayıracak 1500-2000 lirası olmayanlara sağanda yumurta gibi gelecektir.

DIY Canlı Kaya ve Hazır seramik furyası gurubu;

Özellikle daha pahalı olmasına ramen hazır yapılmış seramik kayaları tercih edenler. Bu düşünce içinde zararlı canlı girişine engel olmak, daha iyi biyolojik alan edinmek düşüncesi yatarken bazen düşünülmese de doğayı korumak vardır işin içinde. Maddi imkanı olan hacim gözetmeksizin rahatlıkla kullanabilir.

DIY Canlı Kaya Ypımı ama Doğal olandan şaşmayanlar;

Bu düşüncedeki hobicilerin kafa yapısı genel olarak doğal olmayandan pek hoşlanmayanlardan oluşur. Son derece yukardaki düşüncede olanlar kadar saygıyı hak eder ve haklıdırlar. Doğaya zarar noktasında ise bilmeden yaparlar, yani art niyet yoktur. Ancak işin aslı belki 100-150 litrelik akvaryumlarda pek o kadar olmasa da 800 litre üzeri akvaryumlarda maddiyata ve bir o kadar da kolay temin edebilme noktasında zorluğu barındırır. Görünüm olarak sabırlı olamayacak olan arkadaşlara da hitap eder.

DIY canlı Kaya Yapımı - Alternatif bulmak zorunda olanlar;

Bu gurup genelde cebi delik guruptur.:) Bazen bu guruba parası olupta bu malzemeye kıyıp o kadar parayı veremeyenlerde dahil olur. :) Alternatiflerin en kolay yapılacak olanı, elde edilecek olanı onlar için en makul olandır.

Hitap edeceğimiz gurup bu sonuçla mecburen ' Alternatif bulmak zorunda olanlar 'gurubuna dahil olanlar olacak.

Hedef malzememiz ' Bims'

[​IMG][​IMG]

Gözenek yapısına göz atalım. Oldukça uygun bir iç yapısı ve gözenek yapısı olduğu açıkça görünüyor. Yüksek ısıda fırınlanıyor. Fiyatları çok çok uygun.

DIY canlı kaya yapımı fotoğraflarını Büyütmek için tıklayın:

[​IMG] [​IMG]

Su da batar ve geri siz istemedikçe çıkmaz. Üzerinde her türlü mercan koloni kurabilir ve sülalesiyle yaşayabilir. Akvaryum hacmi ile orantılı bims taşlarını alıyoruz ve boyutlarda tamamen zevkimize ve becerimize bağlı olarak kırıyoruz, parçalara ayırıyoruz ve beyaz çimontoya uygun miktarda kum karıştırarak istediğimiz şekli verip yapıştırıyoruz parçaları. Şekli, kırılan parça boyutları sizin zevkinize ve becerinize kalmış.

Yukarda yazılan DIY canlı kaya yapımı kavramına bakış modelleri içinden kendim yaparım düşünce gurubunda iseniz hayırlı olsun.

Sağlıklı akvaryumlar dilerim...

hakan18, görkemtemel, Heliak ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Yapıştırma olacaksa gaz beton daha iyi olmazmı ?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gaz beton bu şekilde işlenirse yani yapıştırılırsa kolay batacaktır aynı zamanda. Seçim ve tercih meselesi neden olmasın.

4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Gaz betonu su emdiğinde carbondioksit salınımı yapıyor diye biliyorum, hat bir mimar arkadaşım yapılarda kullanımını bundan dolayı sıkıntılı olduğunu avrupada bununla ilgili makaleler yayınlar olduğundan bahsetmişti. Sonuçta doğal bir malzeme değil, kimyasal maddeler kullanılarak elde edilen bir malzeme,salınım yapması muhtamel...
    Ben yine lav taşı yapısından dolayı en kullanışlı malzeme, hata lav taşı üzerine yapıştırıcılar kullanılarak büyük mercan kırıkları yapıştırılılarak çok farklı kayalar yapılabilir...

5. pisgitar

pisgitar

İsim:
    Barış
    Cevap: DIY Canlı Kaya Artık Daha Kolay

Ben bundan yapsam buna harcayıcağım tuğlayla 1 göz oda yaparım herhalde :F

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne yapalım daha size anlamadım ki ? Bu kadar tuğla ile bir göz oda yaparsın ama o elindeki akvaryumu doldurmak için alacağın canlı kayayla da bir daire alırsın. :F

grafikdelisi, Heliak, ilo840 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Tahmin bile edemiyorum acaba canlı kayanın kilosu 10 dolardan alınsa ne kadar malzeme tutacağını :smiley33:

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bu malzemeyi bulabilirsem deneyeceğim bunuda. Yahu bu malzemeler ucuz. Tane usulü ile yaklaşık olarak 1-2 lira civarlarında. Alacağın 5-10 kilo vanlı kaya yerine full kaya yaparsın akvaryumu.

9. pisgitar

pisgitar

İsim:
    Barış

Ben çok maliyetli demek istemedim yanlış anlaşılmasın sadece çok sayıda tuğla harcarım diye söyledim.Erman bey ben hesapladım 2000 liraya falan geliyor :)Toplu alınca 10 liraya iniyorlar,topsuz alınca 10 dolar :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı kaya maliyeti olarak senin akvaryuma en az 2000 Lira maliyet gider bu çok doğru. Fakat bence bu alternatifler değerlendirrilmeli. En azından dekorun alt ve ayak kısımları kolayca bu malzemeyle hazırlanabilir. Maliyeti 800 Liraya indirmek demektir ki ciddi bir avantaj olur. 6 ay sonra dekora karışıp gider ayırt etmek bile zorlaşır.

fth-94 bunu beğendi.
  11. barisy

barisy

İsim:
    Barış Yıldırım

Evet .... Paylaşım için teşekkürler... Ben rahatım kurarsam seramik ile kurarım...:hasta:

12. görkemtemel

görkemtemel

:nazar: Temel abi eline sağlık ,bence çok iyi bir alternatif ... Görsel olarakta hazır satılan seramik kayalardan pek farkı yok, dekorda mercanları koymaya düz alan bulamayan hobiciler için çok güzel ve kolay yapılabilecek bir alternatif.
    Tek sorun bims ne tür kimyasallardan yapılıyo acaba ? Suya zararı olurmu?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Suya salınım korkusu hemen hemen tüm taşlar için yaşanır. Ancak yutong dahi salınım yapıp zarar vermedikten sonra Bims kesinlikle vermez. Çünkü daha ağır bir malzeme ve kumdan yapılıyor bildiğim kadarıyla.

Açıkcası benim dıy alternatifler içinde kafama en çok yatan fikir bu oldu.

14. görkemtemel

görkemtemel

Ozaman sorunsuz kullanılabilir :) Sağlıklı kaya bulma derdide bitmiş olur :) Peki bu sekilde kurulan bir akvaryumda bu kayaları sisteme dahil etmek için canlı kayayla aşılama yapmak gerekirmi?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aşılama yapmak konusu aslında biraz bilinmez kalmış bir konu bence Görkem. Aşılamadan kasıt beklenti nedir tam anlaşılmış değil. Bakteri mi, coralin alg mi, minik kabuklular mı gibi aslında çok fazla olmayan birkaç sebeb yazılabilir. Bakteri zaten her uygun şartlarda oluşur, coraline alg ise hedef evet coralin alg kaplı bir kaya eklenirse hızlanabilir ama o da kendiliğinden başlayabilir, minik kabuklu olarak düşünürsek evet faydası olur diyebiliriz ama genel olarak bakıldığında kesin aşılama lazım demek biraz abartı olur.

Kurulu bir akvaryuma en basitinden bir Leather satın alıp eklesen yapıştığı kayadan coraline alg gelir, bakteri gelir, minik kabuklu gelir. Velhasıl kurulum ardından aşılama için canlı kaya ilavesi biraz beyhude bir iş bence. Şartlar uygun olduğunda zaten bu oluşumlar babasını tanımaz ortaya çıkmak için.

görkemtemel bunu beğendi.
  16. görkemtemel

görkemtemel

Ozaman canlı kayanın hiçbir albenisi kalmıyor benim için :) Bu başlıktan sonra alternatifi olan bir malzemeyi doğadan alıpta akvaryuma koymak pek hoşuma gitmez.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sen tamam dediysen tamamdır Görkem. Birileri uygulayacak ve durumun güzelliği ortaya bir süre sonra çıkacak. Ondan sonra canlı kayaya dünya paran verenlerle bir müddet kapışman gerekecek. Malum ülkemiz alternatifleri kolay kabullenmez.

Adam basmış parayı Bims nerden çıktı diyecek kuyruk acısıyla. Bunlarda tecrübe ve sabit. tem02.gif

18. görkemtemel

görkemtemel

:) Sana taş atana sen ekmek at demişler :) :)

Bu arada bimsi biraz araştırdım ,mühendis birkaç arkadaşımla konuştum, bims tamamen doğal bir ürün .Suda salınım yaparsada en azından kimyasal bir durum kadar etki gösteremez ...

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi benim akvaryumumda da 5-10 kilo canlı kaya olacak. Diğerleri ise bu alternatiflerden biri veya lav kayası olacak...

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yapta icraatı görelim. Bugün sana sicce 2500 buldum aldım Murat bulamamış.

Sayfayı Paylaş