1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Gazbeton Canlı Kaya Yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kupeli tarafından 11 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Etiketler:
  1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    DIY canlı kaya yapımı konusunda biraz araştırma sonrası, canlı kaya yapmak için gazbeton önrileri de alınca kendin yap canlı kaya işine koyuldum.

DIY Canlı Kaya Yapımı Malzemeler

1-Canlı kaya yapımı için gazbeton
    2-Beyaz çimento
    3-Çeşitli boylarda mercan kırığı
    4-Kalın kayatuzu
    5-Plastik çubuk, bardak vs.

Öncelikle gaz betonu DIY canlı kaya yapımı için küçük parçalara ayırıyoruz. Ortam müsaitse bu işlem için keser çekiç vs kullanabilirsiniz. Ben etrafı fazla kirletmemek adına testere kullandım. İşlem sırasında doktor maskesi kullanmakta fayda var.

Gaz beton parçalarımız ile DIY Canlı Kaya Yapımı Artık Daha Kolay. Bir kapta beyaz çimentoya su ekleyerek karıştırıyoruz. Çamur kıvamı olana kadar su veya çimento ekleyerek ayarlıyoruz. Harcımıza göz kararı 3-5 mm lik mercan kırığı ve kayatuzunu ekliyoruz. DIY canlı kaya yapımında kullanacağımız gaz beton parçlarını ister direk harca karışıtırın isterseniz tek tek harca batırıp gelişi güzel yerleştirin.

DIY Canlı Kaya Yapımı Gelişi güzel yerleştirilmiş.

Harca karıştırılmış. Kutu kalıp olarak kullanıldı.

Plastik çubukları iskelet olarak kullanıp dal şeklinde kayalar yapabileceğiniz gibi plastik bardakların üzerini kaplayarak mağaralarda oluşturabilirsiniz.
    Hayal gücü ve keyfimize göre hazırladığımız kayaları kurumaya bırakıyoruz. Kururken ara ara çiçek fısfısı gibi bişeyle hafiçe ıslatırsak çimentonun çatlamasınıda önleriz.

DIY Canlı Kaya Yapımı Kuruma Aşaması

İyice kuruyan canlı kaya yapımı malzemelerimiz sonra hem temizlenmesi hemde tuzların eriyip gözenek oluşturması için 1 hafta kadar suda bekletip arada su değişimi yapıyoruz. DIY canlı kayalarımız hazır.

Aşağıda göreceğiniz Canlı kaya örneklerimde mercan kırıklarıyla denemelerim de var ve karışık olarak elde ettiğim kayalarla akvaryumun son hali böyle Güle güle kullanın.

Canlı Kaya hakkındaki her şeyi linkte bulabilirsiniz.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 17 Mayıs 2016
    Sinan09, Elbosaty, ka2n ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: DIY Canlı Kaya Yapımı

DIY Canlı Kaya Yapımı Örnekler

İskelet olarak kullanılan elbise askısı.

Elbosaty, Emirk0652, Ahesya ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Cevap: Gazbetondan DIY Canlı Kaya Adayları

Tebrik ederim, konuyu yakında yabancı forumlardan da takip ederiz. Son görüntüyü alıp kullanacaklarına eminim

kupeli bunu beğendi.
  4. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Elbosaty, Ahesya, Elmaslar ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Genel Görünüm

Emirk0652, Ahesya, siftery ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ne yazılır bilemiyorum. Patlama bekliyordum bu dıy kaya konusunda ve bu patlamayı ilk olarak siz gerçekleştirdiniz. Gözenek olarak çok iyi, temiz ve zararlı canlı bulunmayan kayalarınız mevcut. Millet bunun gibi gözenekli olanını ve temizine seramik diye ( her ne işe yarıyorsa ) 20 cm kayaya 50 lira veriyor...

Henüz şekillenmemiş hali bu şekilde olan bir akvaryumun ilerisi için ne yazılır ne çizilir tahmin edemiyorum.:nazar:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 12 Şubat 2016
    kupeli bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ne denir, ne yazılır bu görüntülere bilemiyorum. Gerçek manada gönülden kutlarım, akvaryumun aynı güzellikte başarılar sergilemesini gönülden dilerim. Dediğin gibi kayalar bir noktaya kadar yapıldı ortaya çıkarıldı, geriye kalan akvaryum içi katkısını görmek ve gözlemlemek. Bu gözlemin çok keyifli olacağını düşünüyorum.:)

8. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Beğeni ve övgülerinize teşekkürler. Daha öncede söylemiştim Mavi Hayata Akvaryum Portalı ve sizlerden aldığım cesaretle geçiş yapıyorum. iyiki varsınız. Kurulumu bitirdikten sonra kayaları sık sık yakın plan fotoğraflayacağım. Gelişmeleri bu başlık altından takip edebilirsiniz.

YIKIKTEMO ve fth-94 bunu beğendi.
  9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tebrik ederim Hakan mükemmel bir iş çıkartmışsın.em34:

kupeli bunu beğendi.
  10. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Hakan Abi tek kelime ile yaptığın iş, ortaya çıkan şu görüntü harika. İçine sugirip tam karşıdan çektiğinde dekor geröekten ben burdayım demiş ve değme kayaları sallar emin ol. Devamınında sıkıntısız bir şekilde tamamlanmasını dilerim.

kupeli bunu beğendi.
  11. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN

Son noktayı koymuşsun Hakan abi çok güzel çalışmalar bunlar ellerine sağlık ...

kupeli bunu beğendi.
  12. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal

Süper olmuş elllerin dert görmesin Hakan abi.super:gifsuper:gifsuper:gif Daha kıymetlidir abi o dekor şimdi senin için.Çok güzel akvaryum olacak gibi.

kupeli bunu beğendi.
  13. dulda

dulda

İsim:
    Cumali Örüç

Abi müthişsin ya. İyice heves ettim ben bu işe her malzemeyide kendim yapacam buna karar verdim :) . Tabi buda sizin öğretileriniz ve örneklerinizin eseri olacak. Acayip hırs yaptım ben kesin geçiyorum tuzlu su işine :).

motie ve fth-94 bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu işler böyledir diyerek başlamak istiyorum. Bazı arkadaşlar sadece tuzlu su üzerine forumlarının dünden itibaren bu yapımları geliştirelim vs demeye başladığını söyledi ama atı alan Üsküdar'ı geçti. :) İnternetten araştırılmış da beyaz çimonto, mercan kırığı ve kaya tuzu ile yapılıyor vs muhabbeti varmış. Hiç ama hiç yabancı gelmedi de bize...yoksa burda mı yazılmıştı neydi bunlar. :D

portal7.gif

Elmaslar ve The_ReligiouS bunu beğendi.
  15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Temel abi resmen adam burdan çalmış. Yazıktır, günahtır. Altına bir yerine yazsana şu forumda gördüm diye.

Olay şu adamın biri çıkmış bir forumda araştırdım kaya tuzu, mercan kırığı ve aragoniti karıştırınca seramik kaya gibi oluyor demiş. Yazık....

Elmaslar bunu beğendi.
  16. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Portaldaki herkes elinden geldiğince size yardımcı olacaktır hiç korkmayın. Bu portal öyle bi yerki tatlısucular bile tuzlusu hakkında oldukça fazla bilgiye sahip.

Ahesya, Elmaslar ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bunda 4,5 ay önce başlayan DIY canlı kaya maceramdaki gelişmeleri eklemeyi unutmuşum. Fotoğraflar her şeyi anlatıyordur sanırım. Kısa bi açıklama yapmak gerekirse, kurulumu tamamen DIY kayalarla yaptığım için öngördüğümüz ve beklediğimiz gibi diatom biraz geç başladı. Ama artık herşey yolunda.

Emirk0652, Ahesya ve Elmaslar bunu beğendi.
  18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Elmaslar bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tamamen Kendin yap veya değil orasını bilmem ama eğer bu dekora akıllıca canlı seçimleri yapılır ve uygun yerlere zevkle yerleştirilirse bu dekorla o canlılar inanılmaz bir görüntü çıkarır. Dekorun önüne yani tabana da biraz o kısımlara uygun mercanlar yerleştirmek gerekecek zaman içinde.

Elmaslar bunu beğendi.
  20. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Güncel...

Elmaslar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş