1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY CO2 Sistemi Yardım

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde balyoznuri tarafından 1 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Arkadaşlar dıy co2 sistemini kurdum.Şuanda saniyede 2 baloncuk çıkartıyor. Akvaryuma iç hava motoru sayesinde co2 aktarıyorum. Bu co2 miktarı balılklara zararı olurmu. Görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Akvaryumdaki balıklar:
    Lepistes 3
    Plati 3
    Kılıçkuyruk 3
    Tetra 4
    Çöpçü 3
    Vatoz 1

Akvaryum hacmi 50lt bitkili
    Isı 26 sabit

2. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Verdiğin co2 miktarı 50 lt'ye göre biraz fazla gelebilir.. Yeterince bitki var mı ? Aydınlatma ve gübre hakkındada bilgi verirseniz daha iyi olur.. burda:gif İç hava motorundan kasıt iç filtre mi ? Fotoğraf var ise daha rahat yardımcı olabiliriz Aytekin bey..

Saygılar

3. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    Bitkiler : Java moss , fotoğrafta görünen uzun dallı bitkiden var ve yosun tarzı bir bitki daha var. Gübre kullanmadım akvartumda, Aydınlatma yaklaşık 9 saat Roxın Rx-400 dalgıç lamba kullanıyorum.

bu hava motoruylada co2 akvaryuma veriyorum.

İlginiz için teşekkürler.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Aytekin bey siz bir yandan, O2, bir yandan Co2 veriyorsunuz tanka. Tank haciminiz aydınlatma ile orantılı olması gerekiyor. Kullanmış olduğunuz dalgıç tipi floresanda, bitki için uygun olan spektrumları vermez, (Ne verdiğini bilemediğimizden dolayı.) hem mavi hem pembe renk veriyor sanırım. Çok fazla mavi renk yosun oluşumunu hızlandıracaklardır. Bunun yerine gün ışığı ve grolüx floresan kullanmanız daha iyi sonuç getirir.

Uzun bitkiler dediğiniz Elodea'dır. Tankınızda, gereksimleri fazla olmayan, bakımı kolay, bitkiler olduğundan ışık miktarınızı, litre başına 0,5 wat olarak ayarlayabilirsiniz.

Tek başına verilen Co2 işinize yaramayacaktır, Co2 verdikten sonra, bitkilerin diğer besinler ihtiyaç duyması kaçınılmaz olacaktır. Yani, nitra ve fosfat, tankınızda bir miktar mevcut olup, potasyum, demir, ve mikro besinleri dışarıdan eklemeniz gerekir.

Bütün ihtiyaçları karşılanmış bitkili tankta, O2 vermenize gerek yoktur, bitkiler bunu fotosentez yaparak, bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Saygılar.....

5. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Verdiğiniz bilgiler için çok teşşekür ederim. Dediklerinizi harfiyen yapıcam. Akvaryumu ve balıkları çok seviyorum. Akvaryumu yeni kurdum ve ne yapmam gerektiğini yavaş yavaş öğreniyorum sizler sayesinde. benim birde 30lt lik yavru akvaryumum var içinde 40'a yakın lepistes yavrusu 20'e yakında plati yavrusu var ve 1lepistes 1platide hamile. İçinde pipo filtre var ısı 26'da sabit bu akvaryum için neler yapmam gerek yardımcı olurmusunuz

6. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Pipo filtre o nufusta yetersiz kalabilir, takviye olarak, şelale filtre bağlanabilir. Eğer yavru tankınızın tabanında kum yoksa, ince bir tabakada (2-3 cm) olsa kum koymanızı öneririm. Dekor size kalmış, yavru büyütme tankı olarak kullanıldığı için gerekte yok, gerekir ise, salınım yapmayan ufak kayalar veya kütük konulabilir. Unutmayalım hacim zaten 30 litre olduğu için, hacim kaybı olacaktır. Aslında yavru büyütmek için büyük hacimli tanklarda, yavrular daha çabuk gelişeceklerdir. Yem olarakta çoğunlukla artemia, çok iyi haşlanmış yumurta sarısı, yavru yemi.

7. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Bilgileriniz için teşekkür ederim Murat bey. Dediklerinizi uygulayacağım. kıvır:gif

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Mevcut tankınıza co2 vermenize hiç gerek yok.. Tek başına verilen co2 hem balıklarınıza zarar verir ki ph dalgalanmalarından lepistesler fena etkileniyorlar hemde desteksiz co2 vermek yosun patlamasına sebep olabilir.

Yavrularınızı büyütmek için filtrenizi sık sık temizlemeniz , güzelce havalandırmanız ve 2 günde bir yada gün aşırı % 30 su değişimi yapmanız balıklarınızda ki boylanmayı gözle görülür bir hale getirecektir. Yavruların yiyebileceği ebatta dilimlenmiş tubifex ve artemialar yavru büyütmede diğer kuru yemlere nazaran çok daha etkilidir.Gün içerisinde çok sayıda ama azar azar yemleme yapmanızda suyunuzun bozulmasını geciktirir.Ama dediğim gibi sık su değişimleri büyümeyi hızlandırır.

Saygılar

9. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Volkan bey değerli bilgileriniz için teşekkürler. Mutlaka uygulucam dediklerinizi aha:

10. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Arkadaşım akvaryumuna maden suyu dök diyor bu konuda bana bilgi verebilirmisiniz. Sakıncası varmıdır? Balıklara faydası yada zararı olurmu? Şimdiden teşekkürler.

11. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Mevcut bitkileriniz için çok bişeye gerek yok aslında.. Şişenin 3'te 1'ini dökebilirsiniz.. Katkı olur.. Balıklara etkisini görmeniz için gözlemlemeniz lazım.. Zararı olmaz ama doğru ölçeklendirme yapmak şart..

12. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Anladım Volkan bey teşekkürler

13. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Maden suyu, suya mineral takviyesi için önerilir genelde, düzenli su değişimleri yapılıyorsa, maden suyuna gerek yok, eklediğiniz suyun içerisinde bu mineraller zaten mevcut.

14. balyoznuri

balyoznuri

İsim:
    Aytekin Öztürk
    DIY CO2 Sistemi Yardım

Hafta 1 defa %30 civarında su değişikliği yapıyorum ve dip cekimi yapıyorum.

Sayfayı Paylaş