1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Dış filtre sorularım var

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Mertov35 tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Arkadaşlar, dıy dış filtre yapıcam. Büyük ihtimalle atman at 103 kafa motoru alıcam. Akvaryumum 125 litre.

Turşu bidonundan yaparsam sızdırma ihtimalini sanırım kafa motoru bidonun içine koyarak aşabilirim? Bu arada şelale filtre kullandıgımdan kafa motorunun prensinibi anlayamadım. Su giriş ve çıkış yerlerine ayrı ayrı mı hortum bağlayacağım?

Forumdaki bütün konuları okudum projem kafamda gelişti fakat dediğim gibi kafa motoru olayını anlayamadım. Bu arada kafa motorunu yerleştirirken nasıl yerleştiricem? Kafa motoru hizasında elektrik kablosunun cıkcagı yer mi açmalıyım? Acaba oradan su sızmaz mı?

Ayrıca kilitli plastik kaplar var. Onlardan da olabilir. İzmirde satan yer biliyormusunuz?

Sizinde bana DIY dış filtre konusunda ek olarak söylecekleriniz varsa tavsiyelerinizi lütfen esirgemeyin.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sanırım durumu anladım aşağı yukarı. Öncelikle kafandaki proje bence profesyonel ve kullanışlı değil. Kendin yap bir filtre yapışacaksa biraz daha farklı bakmak gerek.

1– Akvaryumun arkasına aslı uygun ve şık bir çöp kocası kullanmak ve bu sayede üst taraftan hiç içini açmadan tüm temizliğini yapmak. Mantık net, kafa motoru akvaryumdan kovaya su basacak, alttan giren su malzemelerden geçerek üst kısıma eklenen borudan temiz su akvaryuma düşecek.

2– Bakalit elektrik panosu kullanılacak ve contalı kapak sistemiyle açılıp kapanacak. Kafa motoru bu sistemde pano içinde olacak.

Bu iki örnek yapım olarak görsel anlatımla forumda mevcut. Cepten link veremiyorum.

3. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Kafa motorunu akvaryum icindemi kullanayım? Kaplumbağamı tırtıklamasından korkuyorum. Daha 4-5 cm çünkü. Keza elektrik panosu olayını anlayamadım. Daha sonra link verirseniz veya çizerseniz çok iyi oılur.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  5. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Açıkcası elektrik panosu gerçekten güçlü ve yüksek debili yüksek basışlı bir motorla dış filtreden farkı olmaz diyorum. Dış filtrelerin boş kovaları satılıyor. Onlardan deneyen olmamış. Onlardan olur mu acaba hiç ?

Bu arad aelektrik pano olayını bir ara yapmayı düşünüyorum. Lakin şuan işimi gören ufak birşey ile idare etmem lazım. Eğer gerçekten başarılı bulursam direk pano olayına geçicem.

Bu arada o saklama kabı temin etmek lazım. (Her eve lazım) daki gibi. Bir de pvc borular vs gerekiyor sanırım ki benim makine olaylarım pek iyi değildir. Daha basit ve kullanışlı birşeyler yapmam gerekiyor.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O zaman turşu bidonu kullanarak yapabilirsin. Kapaklı ve kapak altına naylon conta koyarak sızdırma konusunu engellemiş olursun. Motor bu şekilde bidon içinde olabilir. Bidona su üstten kapaktan takılan hortum ile girer ve alttan bidonun alt kısmından motor ağzından çıkan hortum ile akvaryuma basılabilir. Kafa motorlarının su emişi ve bir de su basan ağız kısmı vardır. Su emiş bidon içinde boşta kalacak, su basan ağzına hortum takılarak temiz su akvaryuma basılacak.

7. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Çok teşekkür ederim. Peki atman 103 kafa motoru sizce nasıl? Yeterli olurmu 125 litreye? Zaten 125 te 125 dolu olmaz kaplumbaga oldugundan. Max 100-110 litre falan dolu olur

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Dış filtrelerin boş kovaları satılıyor ama üstü yok hiç bir işe yaramaz . Pano,turşu bidonu ve benzer şeylere yoğunlaşın derim...

9. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Aslında bugun bir yerde gördüm. Bora kilitli saklama kabı diye. Yalnız içi 0,8 litre. Yani ufak. Şöyle 5-10 litrelik olsa tadından yenmez. Kilitli olması su kaçırmasını da önlüyor. Evde var ufak. İçinde silikon var kilitli saklama kabı

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Aslında 70mm pimaş borudan da denin hacimlere çok güzel dış filtre yapılır.;)

Atman 103 olabilir elbette ancak kalıbı büyük motor sanırım biraz. Bunları hesaba katarsan daha derli toplu olur.

11. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Kafa motorunu o zaman suyun içine mi koyupta yapayım? Veya sobo 808 c iç filtre düşünüyorum ama su basma kuvvetinden biraz da endişeliyim? Bu arada kafa motoru ve iç filtre tecrübem yok 30 litrelik akvaryumda şelale filtrem var.. O sebeple bilmiyorum. Çok mu büyük kafa motoru?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    103 büyük gelebilir ama bu biraz da kullanacağın kap ile alakalı. Kafa motorları su içinde çalışır evet. Yapacağın bidon veya vb malzemenin içinde çalışacak. İç filtre olacak ise akvaryumdan dış filtreye su basan tarzda olması daha mantıklı olur.

Kafanı karıştırmamak adına üst filtreye girmiyorum.

13. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Tepe filtre görüntü açısından da hoşuma gitmiyor :) Yalnız kararsız kaldım iç filtre mi yoksa kafa motoru olayına mı? Bildiğimiz turşu bidonunun içine girer mi 103 kafa motoru? Debisi vs yüksek diye 103 te ısrar ediyorum yanlış anlamayın. Bu arada sesli çalışıyorlar diye duydum iç filtreye göre doğrumu? Birde kafa motorun elektrik kablosunu bidondan delik açıp dışarı mı vereceğim? böyle yaparsam su kaçırmaz mı?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Evet iç filtreye göre güçlü olduğundan ve suyu üst noktalara basmaya ayarlı olduğundan daha seslidir. Turşu bidonuna girer, tabii hangi turşu bidonuna orasını bilemem. Kısaca önce motoru belirle ve sonrasında ona uygun bir bidon belirle. 103 fiyat olarak uygun sanırım ama bir de 2500 saat devir Sicce 2500 veya 2000 extrema modellerine bir bak. Daha iyi bir seçim olur ve küçük yapılıdır.

15. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Yalnız sicce 2500 hem 110 tl, hem 50w. Açıkcası direk giderim 180 tl ye tetra 1200 alırım klafam rahat eder uğraşmam tüm bunlarla :)

16. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
  17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Debisi yeterse yumruk kadar motor bence girer...

18. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Debisi yeter de yumruk kadar motordan kastınzı anlayamadım :)

19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
  20. Mertov35

Mertov35

İsim:
    Meto O.
    Hocam öyle de ben o yorumu büyükj olarak algıladım :) Aslında ilk başta atman at 103 düşünüyordum ama büyük dediler. Sizin de görüşlerinizi almak isterim :) bende sobo da karar kıldım daha sonra

Sayfayı Paylaş