1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Dış Filtre Yapalım

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde hasanacar tarafından 19 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Yine sorularımla başınızı ağrıtacağım. :cicek:

Elimdekiler:
    1. 75 cm yükseklik 20 cm çap PVC boru
    2. PVC borunun tapası
    3. Tangit
    4. Akvaryum Silikonu
    5. 1 tane Atman 104 kafa motoru
    6. Suyu akvaryumdan filtreye sorunsuz aktaracak overflow
    7. Çeşitli filtre malzemeleri (Sünger, Elyaf vs.)
    8. Şeffaf hortumlar.
    9. Küçük penseye benzer tutamaçlar.

Filtreyi katmanlı yapmak için borunun içine plastik makarna süzgeci oturtmayı düşünüyorum.
    Masraf, kafa motoru, overflow sistemi, silikon, filtre malzemeleri elimde olduğu için en fazla 30 lira olacak sanırım.

PVC borunun tapasının montajında yardım lazım. Ben şöyle yapmayı düşündüm: Tapanın borunun içine giren kısmını (10 cm kadar) silikonlayıp boruya geçireceğim alt kısmını da dıştan tangit ile yapıştıracağım. Siz olsanız nasıl yapardınız?

Ayrıca elimde strafor da var. Suya herhangi bir salınım yapar mı bilmiyorum. Ancak filtreyi katmanlara ayırmak için kullanabilir miyim? Yuvarlak bir şekilde kesip delik açabilirim.

Bir diğer seçenek de 5 litrelik elimde su bidonları var. Borunun içine tam oturuyor. Katman için bunu da kullanabilirim. .Ş.

Yardımlarınız için teşekkürler, saygılar.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hasan konuyu anlamaya çalıştım ama tam kavradım mı bilmiyorum. Biraz hızlı bir gün geçiriyorum. Elindeki pvc borudan filtre mi yapacaksın ? Fotoğraf eklersen durumu anlamak için iyi olur. Tapa ne işe yarayacak ?

3. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

İşte kapağı yapıştırıp ters çevirecem. Böylece elimde kova gibi bir şey olacak. Kafa motorunu en alta koyacam. Üzerine filtre malzemeleri. Overflow filtreye gönderecek. Filtre malzemelerinden geçince kafa motoru suyu akvaryuma geri basacak. Tek problem bu boruya tapayı yapıştırıken nasıl bir yol izleyeyim. Sonuçta altta olacağı için su sızmaması lazım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Şimdi anladım işte. :) En alt kısma tapayı tangit ile yapıştırabilirsin, su kaçırması bir yana bir daha sökemezsin bile. Boru dar ve uzun olduğundan, filtre malzemelerini kadın çorabı içinde veya benzeri malzemeye koyman lazım yoksa alınıp değiştirmek, temizlemek zor olur. Bence içine sepetler yapabilirsin. Mesela uygun boydaki plastik kabları filtre sepeti olarak kullanabilirin. Yine bu sepetleri rahat almak için her bir torbaya veya sepete kablo tutturucudan tutacak yaparsan rahat çıkarırsın. Motorun kablosunu nerden çıkarmayı düşünüyorsun ?

5. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Tangitle yapıştırıyorum hemen. 5 litrelik su bidonları var. Şeffaf. Onları sepet olarak kullancağım. Bidonun tam ortasından delik açıp kafa motorunun su ve elektirik borusunu geçirmeyi düşünüyorum.

6. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Yapıştırma işlemini yaptım ama 12 saat beklemen lazım diyor tangitin kutusunun üzerinde. Yarın malzemeleri koyup aktif hale getireceğim. Su bidonlarını deldim. 4 sepetli yapmayı düşünüyorum.

En alttan yukarıya doğru:
    1. Sepet: Eheim Substrat
    2. Sepet: Mercan Kırığı
    3. Sepet: Gri sünger
    4. Sepet: Plastik Bulaşık Lifi ve Elyaf (en üstte suyun ilk girdiği yerde elyaf).

Bir diğer filtre sıralaması (alttan üste doğru):
    1. Sepet: Elyaf ve Eheim Substrat
    2. Sepet: Mercan Kırığı
    3. Sepet: Elyaf ve Gri Sünger
    4. Sepet: Plastik Bulaşık Lifi

Hangi filtre sıralamasını yapayım. Daha başka filtre malzemesi söylerseniz onu da koyarım ;)

Süper temizleyecek ümidini taşıyorum. aliye:gif Bende Tetra Tec EX 700 var. Onun iki katı bir hacme sahip bu DIY filtre. Tetradan daha iyi temizler mi?

En altta kafa motoru Atman 104.

:horon:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Daha ne olsun süper filtre malzemeleri var elinde yetecektir. Kabloyu çıkacağın yer pimaşın alt kısımları olabilir, ancak pimaş üzerindeki delikten geçirmek için fişini kesip tekrar bantlaman gerekebilir. Tabi o kısımı yapıştırmanda lazım. Görüntü bozulabilir. Yine bir fikir olarak üst kapaktan çıkarabilirsin kabloyu pimaşı delmeden. Benim düşünceme göre üst kapakta su kaçırma sorunu olmayacak, sonuç olarak su filtre malzemelerinden de süzülerek geçeceğinden oksijen katkısı güzel olacak.

8. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Önemli olan kablonun ve hortumların çıkış yerleri.Benim önerim bahçe hortumu yerine elektrik tesisat borusu kullanman.Bahçe hortumu esneyince yapıştığı yerden ayrılıyor.Elektrik tesisat borusu biraz dardır ama çapı neredeyse hortum kadardır.Sert olduğu için de daha iyi yapışır,ayrılmaz.Üstü açık mı kalacak filtrenin?

9. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Üstü açık kalacak. Motoru en alta koyacağım ve kablosu ile suyu bastığı hortum sepetleri aşarak yukarı çıkacak. Yanlış anlatmış olabilirim ;)

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Biraz sıkıntılı bir sistem olacağa benziyor. Elektirik kablosu ve su çıkış hortumun diplerini çok ama çok sağlam yapıştırmalısın. Aksi takdirde su sızması kesin.

Ama sana güveniyoruz Hasan. Sağlam ve düzgün bir işçilikle bu işi halledeceğine inanıyorum. ;)

Bitmiş halini eklemeyi unutma. ;)

11. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Evt ben böle bi fikir okumuştum ama ben bu yapımı görmüştüm gerçekten güzeldi.

12. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    O zaman karterden ne farkı kalacak ki Hasan Hocam.Yap büyükçe bir karter,plastik kaplardan,rahat rahat su aksın gitsin :)

13. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Sistemi tekrar arz edeyim ki anlatma kabiliyetimin ne kadar alt seviyelerde olduğunu anlayın :F

Kafa motoru en altta. Kafa motoruna ait, suyu akvaryuma gönderen boru ve elektirik kablosu herhangi bir delikten geçmeden yukarıya sepetleri aşarak gidecek.

14. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Peki ozaman akvaryumdan gelen su filitre tıkandığında taşma yapmayacakmı Hasan ? Yani anladığım kadarı ile filitrenin üzeri aynı kova gibi açık olacak ? Bu durumda taşma yapmaması için filitreyi akvaryumun su seviyesi ile aynı hizada tutman lazım. huh:

15. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Abi overflow sistem kullandığımız için filtreyi taşıracak kadar su aktaramayacak.

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Hadi bakalım Hasan merakla bekliyoruz çalışmanı . ;)

17. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Kafa motoru suyu yukarıya basamıyor. Atman 104 100cm suyu basmaz mı ya?

Sayfayı Paylaş