1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY dış filtrenin kapağından sızdıran 30 lt çemberli tehlikeli atık varili.Ve kap tavsiyesi.

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde HavaKesesi tarafından 8 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. HavaKesesi

HavaKesesi

İsim:
    Fatih
    Merhaba,
    300 litrelik içinde 23 discusumun bulunduğu akvaryumum için ilk olarak turşu bidonundan(15lt) bir dış filtre yaptım.Fakat bu filtre negatif basınç yani kafa motorunun vakumlama etkisi sebebiyle içine çöküyor ve bu sebeple içinde katlanan hortumdan dolayı debi düşüyordu.Hatta içine koyduğum ısıtıcıların ayar kafalarının kırılmasına dahi sebep oldu.Bende 30 litrelik bir çemberli tehlikeli atık varili sipariş ettim.Rekorları yerleştirdikten sonra yaptığım demelerde 2 metre yüksekliğinde su basıncı olunca kapağından sızdırabiliyordu.Şu anda bu malzemeye güvenemiyorum.Ya bir gece yarısı 1.3 metre yükseklikteki su basıncı ile sızdırırsa diye tedirgin oluyorum.

Türkiye'de bulabileceğimiz 20-30 litrelik nasıl bir bidon,varil vs önerirsiniz.0,3 bar yani 3 metre su yüksekliğinde bir basınca dayanabilecek.En azından bizde elektrikler kesilince oluşacak 1.5 metrelik su bacında kesinlikle fail vermeyecek.Yada pleksiden,akrilikten yaptırabileceğimiz 200 tlyi fazla zorlamayacak 20-30 litrelik depolar,Yaptığım filtre eheim 1500 xl ile en azından aynı seviyede yada daha güçlü olsun istiyorum.60cm-40cm-52cm lik dolabada sığması gerekiyor.Rekor,maşon,vana,contalar kesinlikle problem değil yapıştırıcısız yaptığım testlerde 1 bar basınca dahi dayanabildiklerini gördüm.Sadece bir muhafaza,konteynır,depo,kap gerekiyor.Kapağının genişliği 20 cmde olabilir illa kendiyle aynı genişlikte olması gerekmiyor.Tutkal varillerini felanda düşündüm.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.Akvaryumu su değişimi ve iç filtreler ile idare ediyorum.

2. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    yaZmayım dedim duramadım fantaziye gerek yok bence siz ikinci el bir eheim bulursunuz o rakkamlara

emrah aytekin bunu beğendi.
  3. HavaKesesi

HavaKesesi

İsim:
    Fatih
    Değerlendirmeniz için teşekkürler,ya şimdi canlı yüküm o biçim ağır.Ağırda ağır yani,günde 2 kibrit kutusu büyüklüğünde sade sarımsaklı dana yüreği
    + 20 ml kadarda tetrabits.Sump gibi bir dış filtre olsun istiyorum.Bana eheim 2217 yetmez diye düşünüyorum.Eheim 1500 xl ise 1230 tl.En aşşa 20 litre gibi bir şey lazım.Siz 20 cm çapında 15 litre su alan bir tüp senin işini görür derseniz,o kolay yaparım hemen 100 tl ye pimaştan.Eheim 2217'nin çapı 20cm.Olmadı düşük malzeme riskini alıp 5 tlye 25 litrelik turşu bidonuna yöneleceğim.

Motoru bozuk olsa bile bir Eheim 1500 xl kutusu ve kafası işimi görür aslında onun için bir bakınacağım.

4. seaman038

seaman038

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    ahmet soner bal
    30 litrelik mavi ağız kısmı demir orjinal kelepçe ile sıkılan bidonlar var kimyacılarda bulursun rahminim bende bir bakayım bulabilecekmiyim

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tankı deldirip sump yapmak en iyisi bence.

seaman038 bunu beğendi.
  6. HavaKesesi

HavaKesesi

İsim:
    Fatih
    Mantıklı söyledikleriniz evet,ama çalışıyor tank şu anda 23 diskus,büyük eziyet.100 tl toplamda pvc borular 200mm fırat boru,bunlardan aldım yapıyorum.Temizleme te'si denen bir boru elemanı var ortasında contalı belkide 3-5 bar basınca bile dayanacak 200mm vidalı kapağı var.Ve buraya not düşmek istiyorum.Kesinlikle polietilen bidonlardan dış filtre yapmayın.Olmaz demeyin,hani başlangıçta gözünüzün önündeyken sızdırmaz.Sonra bir elektrik kesintisi,bir tıkanma sonucu hata verir.200-500 litre civarında suyun eve boşalması ciddi tehlike.Sert plastik pvc,pleksiglass,akrilik bunlardan şaşmamak lazım.Kapağa ve contaya tam,eşit ve sürekli baskı bu pvc tarzı sert malzemelerle sağlanabiliyor.Ve dıy ps yapacak arkadaşlar için öneriyorum bu pvc atık su borularını,mutlaka değerlendirin,göz önünde bulundurun.250-315 mm ek parçalarının fiyatları gerçekten çok uçuk.200-250mm rediksüyon 70 tl,300-200mm rediksüyon 330 tl.Ama 2 bin tl'lik bir ps'nin işini görmek için 200-250mm malzemeyle çalışılabilir.

Ahmet bey teşekkür ediyorum,o bidondan 45 liraya internetten aldım.Çemberli tehlikeli atık bidonu olarak geçiyordu.O bile sızdırdı ağızından,2 metre yüksekliğinde su ile test ettiğimde sızdırdığı oldu.Polietilenden üretiyorlar.Tornacıya gidip bana bunun için aşşağıdan üstten oturacak vidalama aparatı,sıkma aparatı yap dedim.O malzeme baskıyı çekmez kayar,yamulur dedi.Dediğim gibi malzemenin pvc gibi sert plastik gibi olması gerekiyor,bütün bu uğraşımdan bunu anladım.

Şu anda 200mm'den yapacağım tüp yaklaşık 20 lt civarında su alıyor.

veysel bunu beğendi.
  7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Geçenlerde forumda overflow box vardı.İyi bir overflow box alın,altada sump yapın bu kadar basit.200-300 TL bidona vereceğine overflow box al gitsin.

HavaKesesi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş