1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Desikatör Yapımı- Tuzu Nemden Koruma

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde brkfrt tarafından 27 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Desikatör; kimya laboratuvarlarında, kimyasal maddelerin nem kapmasını engellemek amacıyla kullanılır. Kalın bir camdan yapılan, içerisine kurutucu özelliği olan bir malzeme konulan bir saklama kabı da diyebiliriz.

Gerekli malzemeler;
    -İhtiyaca göre yeterli büyüklükte bir saklama kabı ( cam olması daha iyi)
    -Kurutucu özelliği olan bir kimyasal madde: en bilinen ve yaygın olanı Kalsiyum klorür'dür (CaCl2)
    -Kalsiyum klorür'ün içeride ki maddelerle temasını önleyecek bir sistem. Bunu minik bir saklama kabını çok fazla sayıda delerekte yapabiliriz. Daha efektif olsun diyerek aşağıdaki resimdeki gibi de yapabiliriz.

Amaç; kalsiyum klorür'ü hava almayan bir kabın içerisine koymaktır. Havada ki nemi kalsiyum klorür absorbe ederken, malzememiz güvenle korunur.
    Özellikle tuz konusunda son yaşadığım problem sonrasında kendi desikatörümü yapma kararı verdim. Ortalamanın altında olan öğrenci bütçesiyle ne zaman yaparım bilmiyorum ama genel mantık budur.

Bu yazı Akvaryum Portalı - AKVARYUM PORTALI için hazırlanmış olup, alıntı yapılamaz.

2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: DIY Desikatör Yapımı- Tuzu Nemden Koruma

Ben de elimdeki yemleri nemden korumak için, satın aldığım ürünlerin içersinde gelen ve ufak paketler içinde olan silikagel denen maddeleri kullanıyorum. Aslında tuz olan yerde nemde olmaz diye biliyorum.Zaten tuzun topklaşmasının sebebi, bu nemi kendi içine hapsetmesi. Eğer kalsiyum klorür, sodyum klorürden daha iyi nem tutucu ise işe yarayacaktır.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bahsettiğiniz silikagel,pirinç hatta pamuk bile nemi tutmak için işe yarayacaktır. Kalsiyum klorür kullanılan bir desikatörde nem değişikliği sıfırdır.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Burak. Bu kap ne kadar tuzu barındıracakboyutlarda olacak? Daha fazlasına imkan tanıyanı var mı?

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Temel abi, fotoğraftaki kap, profesyonel kimya laboratuvarlarında kullanılıyor. Genelde 25mm ve daha yukarısı camdan imal edilerek, kalsiyum klorürle birlikte nem kapma riskini sıfıra indiriyor. Yani test bekleyen ilaç numuneleri dahil, burada bekletilir kaldı ki insan hayatı var işin ucunda. Bizim yapacağımız herhangi bir saklama kabında, dışarıda bekleyen tuzdan kat kat fazla verim alırız. Yani tuzumuzda topaklaşma falan olmaz. Dün başıma gelen olaydan sonra şu tuz probleminden bıktım.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Haklısın, benim sormak istediğim mesela ben 20kg tuzu saklayacak boyutunu buluyor muyum yoksa yapıyor muyum? Öyle 1-2 kg saklayacak kap herkesin işini görmeyebilir.

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Temel abi bulursun da yaklaşık 1000tl isterler, hem laboratuvar malzemeleri çok pahalı hemde cam 30mm civarında olur. Bu nedenle kendimiz yapıyoruz:)

Sayfayı Paylaş