1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Gelgit kontrol unitesi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde tuğrul bey tarafından 21 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. tuğrul bey

tuğrul bey

İsim:
    murat
    DIY Gelgit kontrol unitesi

S.A Arkadaslar gecende 2 gun icinde soz vermistim paylasimi yapacagim diye ama is yogunlugum nedeniyle ancak vakit buldum.Kisaca bahsedeyim baya bi arkadasimizin yaptiklariyla benzer olsada bunu farkli kilan flasor rolesiyle birlikte kullandigim SSR diye tabir ettigimiz modul burada flasor rolesi sadece dur kalkin ayarini yapmaya yariyor yani mekanik kismini rolenin iptal edip cikislarini direk SSR ye yonlendirdik .SSR 32 amperdir diger bir degisle 10 katli bir apartmanin elektrik tesisatini komple kontrol edebilir zaten ilgili arkadaslarda bilir orjinal kontrol cihazlarinda kullanilan SSR nin icindeki tirnak buyuklugunde bir parcadir , yillarca sorunsuz kullanilacak bir kontroller dir .Cok onceden yaptigim icin yapim asamalari yoktur ama kisaca bahsedeyim ,
    Mazemeler.
    1.Cif zamanli flasor
    2.SSR 32 A ( karayoyde bulabilirsiniz)
    3.Priz ,butonlar ,kablo vs.

Kullandigim motor eski bir ps nin rio markali motorudur videodaki motordur motoru eski parcalarin arasinda mili kirik vaziyette bulmustum bildigimiz kulak temizleme cubugunun icine ince paslanmaz celik cubuk gecirip 1 er cm bosluklarida japon yapistirici ve karbonotla yapistirip su temasini engelledim akvaryumda herhangi bir deneme yapmadim yaklasik 2 hafta boyunca videodaki gibi gunde 12 saat 2 sn durdurup 2 sn calisacak sekilde ayarlayip calistirdim fakat 2 saat te bir 15 dakika dinlendirdim (timer kullandim )motorla ilgili sorun yaratmadi ama motor devreye girerken asiri ses cikartiyor bu sesle zaten akvaryumda kullanmam soz konusu degil eger motor tavsiye ederseniz onunla akvaryumda deneme yapabilirim.
    Herkeze tesekkur ediyorum.

Video;

Dıy gel git kontrol | İzlesene.com Video

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: DIY Gelgit kontrol unitesi

Murat bey elinize sağlık uğraşmışsınız ama bu tür dur kalk olayları genelde dc motorla yapılır Ac motor olduğu için dur kalk esnasında aşırı manyetik alan yüklemesi yaptığı için düzgün çalışmaz.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: DIY Gelgit kontrol unitesi

Ellerinize saglik guzel bir dusunce projesi. Dur kalk yapmaya her motor dayanmiyor ama eger bunu kaldirabilecek bir motor denk getirilip kullanilirsa cok saglikli gel git sistemi yakalanabilir.

Sayfayı Paylaş