1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY hortum Temizleme Fırçası

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 16 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    DIY demek ne kadar doğru olur ancak, internette hortum temizleme aparatı olarak 16 lira fiyatı görünce, kendi hortumlarımı temizlediğim aparatı sizlerle paylaşmak istedim.

Dış filtre temizliği önemlidir. Filtremizi temizleriz ancak hortum içlerinde biriken yosunumsu algler her zaman için debi düşmesine sebep olmaktadır. Bunun için av malzemeleri satan herhangi bir yerden 3 - 4 TL ye alacağınız tel fırçalı tüfek temizleme fırçaları (harbileri) işinizi görecektir. Fırçaları yumuşak, ayakkabu fırçası sertliğindedir. Yada elbise fırçası sertliği de denebilir. Hortumların içlerini, elimizle ulaşamadığımız yerleri çok güzel temizliyor..

Bilginize.

Not: Benim fırçam resimde görünen ortadakinin aynısı. Boyu da yaklaşık 1 metre civarında. Sapı ince tel olduğu için zor olsada kıvrılma özelliğine sahip. Hatırlatmakta fayda var. Kalkıpta boru temizleme aparatı diye 16 lira vermeyin internette :) ;) :ay:

YIKIKTEMO, erdnc83 ve fth-94 bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Paylaşım için teşekkürler Erman. 1 mt ve altı hortumlar için çok işe yarayacak bir malzeme bu harbiler. Peki bunların daha uzunu varmıdır ? :smiley33:

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    abi ben bunu 3 TL ye almıştım. Adam bide bunun katlanır olanı var o da 7 lira dedi. Onun boyunu sormak aklıma gelmedi ancak, sert bir malzemeye sabitlersek, istediğimiz kadar uzayabilir düşüncesindeyim. Vallahi sadece 16 lira yazmışlar aynen böyle fırçalı bi aparata, yuh dedim yani. :) Dolayısıyla bu konuyu açmak geldi içimden. Belki DIY değil ama, amaç olarak bakarsanız DIY oluyor. :D

Eve geldim şimdi, resimleri ekliyorum bendeki bu şekilde bir harbi.

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Olcay abi ucuna yine bir tel ekleyerek rahatça uzatabilirsin...

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Eski İngiliz askerlerinin kullandığı tüfek harbilerinden bulabilsek yeterde artar bile,:D ona nasıl tüfeklerdi öyle asker kadar buyu vardı.:F:F:F

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzelmiş gerçekten ve işe yarar bir fırça. Teşekkürler Erman, eskiden önce kablo geçirir ve diğer uca elyaf bağlar çekerdik hortumların içini temizlemek için.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bende ilk zamanlar telin ucuna bez geçirip bi ucundan çeker temizlemeye çalışırdım :D İşten eve gelirken av malzemeleri satan bi yer var devamlı önünden geçerim. Tam yanında da camcı var. Camcıya ne zaman baksam kafamda projeler uçuşuyor. Yine böyle projeli bi akşam, görünce vitrinde, şimşekler çaktı tabi :D Aha dedim uğraşmıcam artık. Fırçaya doğru yürürken tek korkum çok sert olmasıydı. Dışardan sanki tel fırça gibi görünüyor :D Sonra baktım ki tüylü bişey, aha dedim tamam oldu bu iş. 3 TL ye aldım oldu bitti. Sizin 50 lik pimaşlara işlemez ama normal 12 ve 16 mmlikleri söker atar. Cif misali :D

reis, murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş