1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY kapalı devre Biopellet reaktörü yapımı

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Montimahir tarafından 24 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Biopellet hobiciler arasında gitgide yaygınlaşırken, nasıl/ne şekilde kullanılabilceği konusunda kafalarda hala soru işaretleri bulunmakta. Kullanım şekillerinden biri de kapalı devre pellet reaktörleri.

Yabancı bir forumda "thenissantech" nickli kullanıcının izni ile kendi yaptığı reaktörü burada paylaşıyoruz.

Malzemeler:
    Nextreef mr1 medya reaktörü
    1000 lt/saat kapasiteli, su dışında çalışabilen motor
    Uygun çapta boru ve geçiş aparatları, vanalar(Bkz fotoğraflar).

Öncelikle medya reaktörünü uygun yerlerden delerek geçiş aparatlarını takıyoruz.

20140118_081101.jpg

20140118_093603.jpg

20140120_200749.jpg

Bu aşamada henüz birşeyler yapıştırmaya gerek yok, fotoğraflara bakarak uygun ölçülerde boru keserek şemadaki gibi bir devre oluşturuyoruz.

20140120_200758.jpg

Reaktör içindeki parçalar bakım sırasında çıkartılabileceği için yapıştırılmayacak. Alt tarafta pelletlerin kaynamasını sağlayacak tabana çevrili ters dirsek, üstte ise pelletlerin reaktör içi devir daime (motora) kaçmasını önleyecek filtre ağzı bulunuyor...

20140120_200817.jpg

20140120_201258.jpg

Yine bakımı kolaylaştırmak amacı ile dışarda kalan kısımlar ise rekorlu olacak.

Üst taraftaki çıkışın sonunda bir T var, bunun üst kısmında RO hortumu ile sumptan su girişi olacağı için buraya RO geçiş adaptörü takılması gerekiyor.

20140120_200823.jpg

Kapalı devre reaktörlerin en büyük avantajı; reaktörden geçerek filtre edilecek su miktarının ayarlanabilmesidir (Böylece Nitrat/Fosfat' ın düşürülme hızı kontrol edilebiliyor, ikisinden birinin limitasyona girmesi önlenerek süreç zamana yayılabiliyor). Kontrol tamamen size ait...

burak ozu, TencoMelih, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Diğer kalan tüm parçaları birleştirip gerekli yerleri tangit ile yapıştırıyoruz.

Reaktörün çıkışı üst kapaktan yine RO hortumu ile olacak. Giriş hortumuna (T üstü) debi ayarı için bir RO vanası koyuyoruz.

Sonuç fotoğraflardaki gibi olmalı...

20140120_201912.jpg

Kaçaklara önlem olarak öncelikle bir testten geçirmekte fayda var...

20140120_202813.jpg

Uygun miktarda pellet ile kullanıma hazırdır. Çıkış hortumunu PS girişine yakın sabitleyerek, reaktör atıklarının PS tarafından toplanmasını sağlıyoruz.

20140120_204629.jpg

20140120_204619.jpg

Aradaki kırmızı vana; reaktör içindeki debiyi, yani pelletlerin kaynama hızını ayarlamamıza yarıyor.

Reaktör içindeki su devirdaimi şu şekilde olmalı...Yeşil ok: Giriş, Sarı ok: Çıkış, Kırmızı oklar da reaktör içinde devirdaimi gösteriyor.

qldbZd0.jpg

burak ozu, Dreamcatcher, MESUT_KERİM ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Mahir abi eline sağlık çok güzel bir bilgilendirme olmuş, takip edilerek kolaylıkla yapılabilir, benimde bununla ilgili bir çalışmam var...:)

Montimahir bunu beğendi.
  4. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eline sağlık Mahir, yapmak isteyenler kolaylıkla yapabilir. İleri seviye konularında biopellet reaktörü kullanılması ve sağladığı faydalar, nasıl kullanılır vs. bir konu olacak mı?

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Kısa notlar:

Bio-Pellet: Biyo çözünür polimer.

Kullanımı: Reaktörde kaynar şekilde, denitrifikasyon bakterileri aynı bioball gibi pellet üzerine yerleşirler.

İşlevi: Pellet üzerinde çoğalan bakterilerin pelletleri(karbon/enerji kaynağı) tüketirken aynı zamanda metabolik ihtiyaçları olan Nitrat ve Fosfatı kullanmaları...kısaca Nitrat/Fosfat kontrolü.

Gerekenler: Pellet reaktörü, yeterli bir PS ve su devirdaimi. PS olmayan tanklarda herhangi bir karbon kaynağı kullanılması önerilmez.

Karşılaşılan sorunlar: Klasik açık reaktörlerin gereğinden hızlı çalıştırılması sonucunda, Nitrat/Fosfat' ın çok hızlı şekilde düşerek limitasyona girmesi ve sistem dengelerinin bozulması = Cyano veya sistemin çökmesi. Kullanılan Pellet miktarı da aynı sıkıntılara yol açmaktadır.

Elektrik kesintilerinde reaktör içindeki bakteri yaşamı çok hızlı şekilde sona ermekte, reaktör işlevini yitirirken aynı zamanda sistem için zararlı hidrojen sülfür oluşabilmektedir (çürük yumurta kokusu ve siyahlaşma).

Bio-pellet' in ham(saf halde) olmayıp içinde co-polimer barındırması sonucunda yosun problemleri ile karşılaşılabilmesi. Normal koşullarda kaliteli bir pelletin tamamı tüketilmektedir.

Kapalı reaktörler: Reef Dynamics firması sahibi Jeff Macare tarafından geliştirilmiştir. Reaktörden geçen su miktarı ve reaktör kaynama hızı birbirinden bağımsız kontrol edilir. Böylece Nitrat-Fosfat kontrollü olarak düşürülebilir. Sistemden alınacak suyun debisi çıkışa konulan bir vana ile pellet kaynama hızı ise reaktör üzerindeki ana vanadan ayarlanmaktadır.

Normalde reaktör büyüklüğü ve kullanılacak malzeme miktarı -sistemin net su hacmine- göre belirlenmektedir. Kapalı devre reaktörlerde; kullanılan pellet miktarından çok, uygun kaynama şiddetine ve reaktörden geçen su hızına bakılır. Yine de kaynamayı olumsuz etkilememesi için reaktörün yarısından fazlasının doldurulması önerilmez.

Sistemdeki bakterilerin reaktör içinde çoğalmaya başlamaları 7-10 gün içinde gerçekleşmektedir. Bakteri nüfusu yeterli gelmezse, sisteme Fritz Zyme veya Mikrobakter 7 ile aşılama yapılabilir, bu yardımcı ürünler direkt reaktör içine de eklenebilir.

Başlangıçta haftalık Nitrat/Fosfat testleri yapılır, değerlerde düşme başladığında ise günlük testlere geçilir. Yaklaşık bir ay gibi bir sürede değerlerde değişiklik görülmezse, öncelikle reaktör giriş debisi gözden geçirilmelidir.

Normal reaktörlerde de yapıldığı gibi reaktör çıkışı PS girişine verilmelidir.

Screenshot 2014-07-24 23.07.02.png

Böylece oluşan bakteri atıklarının (besin açısından zengin filmler) PS tarafından toplanarak sisteme girişi engellenir. Aslında bu atıklar aynı zamanda iyi bir mercan besinidir ancak fazlası faydadan çok zarar getirebilir.

Pelletlerin tükenme süresi sistemdeki Nitrat ve Fosfat miktarı ile alakalıdır. Bakterilerin tüketeceği besin kalmadığında pelletler de pek bir işe yaramayacaktır.

Pelletler ilk kullanımdan önce mutlaka RO içinde nemlendirilerek suda batmaları sağlanmalıdır(iki/üç gün kadar).

Bio-pellet reaktörleri; genellikle aşırı balık yükü olan marine tanklarda ve ağır yemleme yapılan üretim sistemlerinde kullanıldığı gibi, tatlısu sistemlerinde de çalıştırılabilir.

ka2n, burak ozu, TencoMelih ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mahir ellerine sağlık
    Bu sistemin büyük artıları olduğu gibi bazı zaafları var.Kullandığım süre içerisinde bunlara şahit oldum.Özellikle yüksek nitrat olan tanklarda bu sistemde reaktör içerisinden beslenen bakteriler aşırı film tabakaları oluşturup reaktör içerisindeki pelletlerin ağır dönmelerine hatta durmasına yol açmakta.Bu durumdan kurtulmanın yolu pelletleri tank suyuyla, reaktörü normal su ile yıkayarak tekrar başlatmak gerekiyor.ilk etapta 3-4 günde bir tıkanan reaktör nitrat oranı düştükçe süre uzuyor.
    Ben bu süreyi daha da uzatmak için reaktör içerisine giren su hortumuna küçük bir pompa bağlayarak daha uzun hale getirmiştim.Ancak süre uzasada sonuç değişmiyor ve reaktör bir gün yine tıkanıyor.
    Fakat bu tıkanmalara rağmen pellet kullanmanın en risksiz yönteminin bu şekilde olduğunu düşünüyorum.

TencoMelih, Montimahir ve veysel bunu beğendi.
  7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    N/F 'ın aşırı yükselmesini beklemeden kurulumdan itibaren kullananlar mevcut. Tecrübelerini dinlemek lazım.

harfuzmani bunu beğendi.
  8. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Merhaba,biopellet ile ilgili kısa tecrübemi aktarıp konuyu hortlatıyorum.
    Yaklaşık 4.5 ay önce kurduğum tankımda kurulumdan itibaren biopellet kullanmaktayım( N-P AİO biopellet).Total 200 lt olan tankım için 25 ml ile başlayıp 2 ay sonra 25 ml ve iki hafta önce 50 ml daha ekleme yaptım. Kurulumdan 40 gün sonra N < 0.2 P :0 değerine ulaştım. Bu şekilde stabil seyrederken iki hafta önce nitratımın 8 oldugunu fark ettim (fosfat hala sıfır). Nitratı artırabilecek tüm nedenleri gözden geçirmeme rağmen bir neden bulamadım.Önce biopellet miktarını artırdım ama iki hafta geçmesine rağmen nitratda düşme olmadı. Bu durumun sistemde bakteri azalmasından kaynaklanabileceğini düşünerek dün akşam fritz 460 monster ile bakteri aşılaması yaptım.PS toplama kabı çıkarılmış vaziyette 2 gün bekliyip sonuçları yine burdan paylaşmayı düşünüyorum. Ayrıca bundan sonraki aşamada pelleti bırakıp votka dozlamaya geçme planım da var.Konuyla ilgili tecrübeli arkadaşların fikirlerini de almak isterim.

Montimahir, burak ozu ve Onurs bunu beğendi.
  9. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Merhaba, bu konuda bahsedilen özellikte reaktör yapan/modifiye eden oldu mu? Recirculating ve ph prob girişi olan reaktör arıyorum ama uygun fiyata bulamadım. Bubble Magus ta var nitrat reaktörü olarak ama, fiyat sıfır larda biraz yüksek.

10. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bunun sonucu ne oldu ?
    Selamlar...

▪Note5 ve Tapatalk▪

11. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Sonuç olarak biopelletin hepsini bir anda sistemden çıkarıp votka dozlamaya başladım. İlk başlarda nitrat 8 seviyesinde devam etti ve fosfatta artış oldu.Daha sonra fosfatta hızlı bir düşüş nitratda kademeli bir düşüş oldu.Votka dozlamanın 50.gün civarı fosfat ve nitrat sıfır oldu. Bugün itibariyle hala ikisi de sıfır seyretmekte...votkayı gün aşırı 0.5 ml doza kaddar indirdim.(benim kullandığım sistemin açık devre olduğunu belirteyim)

Düzenleme: 25 Kasım 2015
    suret bunu beğendi.
  12. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Reaktör meaktör gereksiz diyorsun yani?

▪Note5 ve Tapatalk▪

13. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Öyle bir iddiam yok.Karbon dozlamak çok tartışılan bir konu.Kimisi için olmazsa olmaz kimisi öcü gözüyle bakıyor.Biopellet ile bir daha karbon dozlar mıyım,hayır.Neden dersen kontrolü zor.Sıvı karbon kaynakları biopellete göre daha kontrol edilebilir duruyor.

suret bunu beğendi.
  14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu konudaki kapalı devre pellet reaktörü Hakan arkadaşmız tarafından yapılarak tecrübe edilmiştir. Sanırım eski tank konusundaydı...

Ontheway bunu beğendi.
  15. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Montimahir bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş