1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Kendin Yap Wavebox

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Courageous tarafından 26 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Kolay olani tunze kullanmak, tunze kullanmanin maddi bir faydasi zaten yok, hazir sistem alip kullanmak daha avantajli.
    Motorda resun firmasi bir oynama yapmadiysa cok guzel bir motor.

inifnity bunu beğendi.
  2. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    elektronik olarak çift çıkışlı flip-flop devresi bağladım çalışma ve durma zamanlarının ayrı olarak ayarlaya biliyorum.
    besleme 12 volt motor çalışırken ses yok durduğu anda vurma sesi geliyor.Ses dışında bir problem yok dalga yüksekliğini falan ayarlya biliyorum.
    Özkan bey siz motoru kaç volt ile çalıştırıyorsunuz?

3. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Resimdeki gibi bir zaman rölesi buldum, saniye bazında on ve off sürelerini ayarlayabiliyorsun, bununla direk kontrol edilebilir mi wavebox, tanka göre uygun saniyeler seçilip dalga boyutu bile ayarlanabilir diye düşündüm...

4. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Bu tip röleler içinde mekanik parça barındırıyor.
    Buda rölenin çekip bırakırken ses yapmasına neden olur. Elektronik flip - flop devrelerinde bu problem yoktur ve ucuzdur (10 TL - 15 TL).

5. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    60 TL idi galiba fiyatı, devreye girip çıkarken dediğiniz gibi ses yapıyor biraz...

6. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Wave box yapmaya niyetin varsa karaköyde devre bulabilirsin.

7. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Fevzi Bey Resun 15000 24 volt ileçalışan bir motor, ilk önce beslemesini değiştirin.
    Durunca çıkan ses motorun bir adımgeri dönerken çıkardığı ses olabilir.1 Ay kadar kullanın motor yeni olduğundan bu sesi çıkarıyor olabilir.
    Bende çok araştırdım ama malasef röle ile verim elde edilemiyor.
    En güzeli 24 volt ile çalışan hasas ayar yapılabilen bir elektronik devre yapılması.
    Bu devre iki ayarı olmalı.
    1- Motoru Çalışmama Aralığı: saniye bazında hasas olmalı 3sn çalışma, 5sn çalışma ayarları yapılabileçek değerde olmalı.
    2- Mororun çalışma süresi: Motorun çalışma aralığı, Burdada sn hasasiyetinde motorçalışmalıdır.
    Resun mili demirolduğundan kırılma derdi olmaz, pervanede çok sağlam biryapıda olduğundan sorunsuz birşeklide kullanabilirsiniz.
    Milin dış kapakta conta ile girdiği yuva sıkıştırma yapabiliyor olabilir, bu sorun ile karşılaşan arkadaşlar okısmı matkap ile delip ses olayını cözmüşler ama bende gerek kalmadı.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Bendeki Resun motor mili seramik ama kalın bir mili var. Milin seramik olması bir problem çıkarır mı?

Motor yeni kullandıkça düzelirse bir süre sese katlanabilirim.

9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şimdi bende tunze 3163 ürünü var fotoda görülen wave box gibi olan kutu, sadece kontrol devresi yok. Bunu wave box gibi çalıştırmak için tunze nin orjinal kontrol ünitesinimi alacağız yoksa dıy çalıştırabilirmiyiz röleyle.temo27 Tunze bu şekil yapmış videolarıda var eklemedim video.
    Tunze-Comline-Wavebox-6208.jpg

http://blog.aquanerd.com/2012/05/tunze-comline-wavebox-6208.html

10. seckinmucteba

seckinmucteba

Yer:
    Mersin
    İsim:
    seckin dogan
    Takip ediyorum :) bunu farketmemiştim.galiba akıntı motorundan ben sıkıldım.çok basit gösteriyor akvaryumu.sanki dereymiş gibi.oysa bir sağa bir sola gitmesi daha hoş..ps yapımı için ps aldım, ama wavebox yapımı için alamam galiba :)

11. muratmuratt

muratmuratt

Yer:
    istanbul
    İsim:
    murat işal
    Özkan bey merhaba gerçekten süper çok orjinal birsey olmuş cok basarili sizi tebrik ederim tahminen dur ve ters yone çalış yapmakta sanırım motor ama bu motor nasil bir motor ve iki yone nasil bir sistemle dur kalk yapabiliyor biraz bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

12. muratmuratt

muratmuratt

Yer:
    istanbul
    İsim:
    murat işal
    Bende doğrusu çok güzel ve başarılı buldum indandirki okumadan incelemeden balık gibi atladım sordum motoru Özkan beye kusuruma bakmayın inanın heycan yaptim laappss diye sordum portali portal yapan guzel seyler forumu tepeden tirnaga incelemek okumak aeastirmak ve paylasmak herkese tteşekkürler

Sayfayı Paylaş