1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY led armatür kullanılan akvaryum

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde lcturkey tarafından 8 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar merhaba,

Bugün arkadaşlar ile istanbulda birkaç akvaryumcuyu gezdik ve hobici bir arkadaşa uğradık.Bu arkadaş akvaryumunda kendi yaptığı DIY led aydınlatmayı kullanıyor ve akvaryumundaki canlılar gerçekten çok sağlıklı ve güzel görünüyorlardı.Yaklaşık 3 aydır led aydınlatma kullanıyormuş akvaryumunda ve mercanların gelişimi harika bir şekildeydi.Akvaryumda yosun problemi veya başka bir problem görünmüyordu.Aşağıda resimlerde de sistemin gerçekten güzel çalıştığını görebilirsiniz.

Mutlu CESUR arkadaşımıza bize karşı olan yardımından ve misafirperverliğinden dolayı çok teşekkür ederim.

Gelelim akvaryumun fotoğraflarına...

Akvaryum üzerinde toplam 70 adet led var 35 bir tarafta 35 diğer tarafta.Beyaz ve mavi karışık şekilde iki taraftada.En güzel tarafı armatürlerin altına elinizi koyduğunuzda ısının gerçekten çok çok az olması...Ledlerin tanesi yaklaşık 3 dolarmış bence fiyatı çok uygun...

Sadece maviler yanarken..

Mavi ve beyaz yanarken..
    Mercanlar...
    Yorumlarınızı bekliyorum....

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 5 Mayıs 2015
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent söylenecek fazla söz yok. Önce akvaryuma maşallah diyelim. Ledler akvaryumu çok sağlıklı yürütüyor bu anlaşılıyor. Ledlerin fiyatı çok yüksek değilmiş. Sanırım yapacaksın sonunda bu armatürü. Arkandan geleceğim sanırım bir görelim sizde de. Işık gayet yeterli görülüyor ve akvaryumun genel görünümüde kelvin olarak çok iyi.

Beğendim açıkcası arkadaşınıda kutlarım.

3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi benimde çok hoşuma gitti renkler..Hele aktiniklerde o mercanların rengini yakından görmelisin.Gerçekten harika..Işık dalgalanmasıda çok iyi...Metali aratmıyor.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Böyle işte memnun olanlar çoğaldıkça hobide yaygınlaşacak daha fazla buna şüphe yok. Kim ister benim gibi 250 wat metal halide yakmak ve, yazın suyu soğutmaya çalışmak. Eğer başarılı verim alınıyorsa çok mantıklı duruyor gerçekten. Sanırım artık Dıy olarak Led armatür işine el atacağız. :D

5. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Aynen Temel abi :) Bir sonraki proje led armatür olacak galiba :)

Nurettin abi senin yorumların neler bu armatür hakkında ?

6. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Merhaba Levent bey. Buna benzer bir aydınlatma ben de yapmıştım fakat kısa devre sonucu ledlerin çoğu yandı. Ben 280 adet mavi (15000 mcd) 280 adet beyaz (15000 mcd) kullanmıştım.Harika ışık vermişlerdi.o kadarki ledlere bakarken gözleriniz aşırı şekilde rahatsız oluyordu.ledleri gittigidiyordan bulabilirsin.Eğer yapmak istersen tabiki.tanesi 12 kuruş civarıydı.Biraz daha bilgi vereyim.ledleri 220 volta bağlaman için seri şekilde 90 tane civarında bağlaman gerekiyor.Alternatif akım olan şehir şebekesini doğru akıma çevirmek için 400 voltluk bir köprü diyot alman gerekiyor.Yukarıda bahsettiğim ledlerin en büyük özelliği çok yüksek şiddette ışık vermeleri az elektrik tüketmeleri (benim yaptığım 560 ledli sistemin aylık elektrik sarfiyatı 3 tl civarı) ve uzun ömürlü olmaları.başarılar.

7. sissente

sissente

DIY Led armatür için bir kişi daha ekleyebilirsiniz :)

8. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Mustafa bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

Piyasada çok çeşitli led bulunmakta fakat deniz akvaryumu için uygun olan ledlerin bulunması biraz sıkıntı yaratmaktadır.Bu akvaryumda kullanılan ledlerin fiyatları tanesi yaklaşık 3 dolar ve kendi mercekleri var.Sanırım sizin kullandığınız ledlerden biraz farklı çünkü bu akvaryumun üzerinde sadece 70 adet led var ve bu akvaryum için gerçektende yeterli.Bu arada akvaryumun listesi yaklaşık 1200 litre var.

Kullanılan test edilen ledler olduğu için bu ledlerin kullanılması daha uygun olur diye düşünüyorum.

9. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ

Levent Bey çok haklısınız. Benim kullandığım ledler reklamcılıkta kullanılan ledlerdi.Deniz akvaryumunun ihtiyacını karşılarmı orası meçhul.

10. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Levent, kullanılan ledler sanırım high power led, soğutma işini nasıl halletmiş arkadaş, varmı bir bilgin?

11. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Murat abi soğutma işini sadece bir fan ile yapıyordu arkadaş..Soğutucusu varmış fakat çıkaracakmış bu yaz daha düşük bir model soğutucu kullanacakmış.

12. taygun

taygun Guest

Levent Merhaba,

Ben de çok beğendim tankı. Arka planda görülen nedir? Şimdiye kadar tuzlu su akvaryumlarında arka planı düz mavi olarak görüyordum. Bu tanktaki farklı.

Tşk.

13. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Tamer abi aynen mavi dekor var bu akvaryumda da fakat coralin alg kapladığı için farklı bir görüntü oluşturuyor.

14. görkemtemel

görkemtemel

Deniz akvaryumunda genellikle cree marka ledler kullanılıyor,birde sadece led kullanmakla kalmıyorlar akvaryumun derinliğine göre 40 veya 60 derecelik lensler takıyorlar ledlere.Türkiye de ki distribütörleri (http://www.tdelektronics.com/) ve abd fiyatıyla aynıymış fiyatlar..Led armatür yapanlar genellikle Royal Blue ,Cool White ve kırmızı ledleri kombine ederek kullanıyor.

Levent abi bu ledler toplamda kaç watt ve üzerinde herhangi bir bilgisayar yazılımı varmı?(zamanlayıcı,ısık kontrol sistemi vb.)

15. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Görkem ledlerin satıldığı yeri öğrendim arkadaştan.Ledler için gerekli olan bir adaptör varmış ve bir adaptör 10 led'î çalıştırabiliyormuş.Led sürücü devresi konusunda mesut hocam daha ayrıntılı bilgi verir diye düşünüyorum..

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ben kendi kapağımı yaparken çok araştırma yapmıştım, ama fiyatların yüksek oluşu ve led firmalarının satmış olduğu ledlerde tam bilgi ve kelvin değerlerini veremedikleri için vaz geçmiştim.

Araştırmalarımda ise, bir ledi tam anlamında beslemediğimiz sürece 50.000 saat performansını tam alamıyoruz.(Piyasada olan en iyi led Samsung birazda pahalı) Led sürücüleri için koçtaş teknolojileri bu işin konpetanı olarak gösteriliyor.

Eninlendiğim kapak ise buydu.

Bu armatür varya, bu armatür akıllara zarar.

Şu an led sistemini değiştirmişler sanırım.

Buradan inceleyebilirsiniz.

http://www.sfiligoi.it/files/media/CATALOGHI%20ITALIANO/GALAXY%20ITA.pdf

Buda web sitesi.

http://www.sfiligoi.it/index.php?action=main&locale=

17. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Bu kapak gerçekden çok güzelmiş. Yeni akvaryumuma bende ışık sistemi kurcam böle bir şey kaça patlar acaba. Nasil yerleştirmişler bunlari ben hiç beceremem doğrusu. :F

18. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Levent bu konuya bakış açımı az çok biliyorsun mesleğimiz icabı bu malzemelerle içli dışlıyız led armatür benim sıcak baktığım bir konu bilindiği üzere pek çok avantajı var eletrik tasarrufu uzun ömür bunların başında gelenler pek çok platformda led armaturlerle alaklı çalışmalar var bunları vakit buldukça inceliyorum öncelikle bir çok kişide kelvin meselerine takılıyor ledlerde bu değeri yakalamak yada bu ölçü birimini tutturmak konusu sıkıntılı sanırım aslına bakarsan ışıkta kelvin olayıda tamamen ışığın maviye yada kırmzıya yaklaşması ile ilgili sanırım insanların aklına gelen ise kelvini yüksek olanın daha parlak daha göz alıcı olması yanılıyorsam düzeltin gün ışığı sanırım 5000 kelvin bu ışık maviye yaklaştıkça değer yükseliyor kırmıza yaklaştıkça değer düşüyor bu durumda kelvin meselesinin pekde önemi kalşmıyor galiba maviyi bol tutarsan genel görünüm ışık haznesinin kelvini yüksek olur bilmem doğrumu düşünüyorum o zaman meselenin özüne dönelim ledlerin verdiği ışığın şiddetine şu an konunun üzerinde araştırmalarım sürüyor bakıyorumda benim elimde olan dandik dediğim ledleri millet dolarlarla satıyor şöyledir böyledir diye anlatıyor Levent çok yakında benim 300 ltreyi tamamlayacağım bildiğin üzere işi biraz ağırdan alıyorum iş armatüre geldiğinde şunu bilki ledli armatür tamamdır :cicek:

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
  20. sissente

sissente

Sayfayı Paylaş