1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Led Armatür Yapımı (Ver 2.0.1)

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kupeli tarafından 21 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    DIY Led Armatür Yapımı konusunda benzer daha önce Led projektör yapmıştım ve oldukça memnundum. Fakat 3 x 10 w power led güç olarak beni pek tatmin etmemişti ve yeni bir tasarım arayışına sürüklenmiştim. 3 x 10 w royal blue + 2 x 10 w 20000 k ledlerden oluşan yeni 50 w lık armatürün imalatına dün başladım. Ledlerde soğutma önemli olduğu için 80 x 9 x 3,5 cm lik bir soğutucu aldım. Bu soğutucu aynı zamanda armatürün omurgası olacak. Daha sonra 1 mm paslanmaz çelik levhadan aklımdaki tasarıma göre gövdeyi kestirdim. Kesim lazerle yapıldı, büküm elle. Bu günde o iki parçayı fırın boya ile boyattım. Hafta sonu montajı bitirmeyi düşünüyorum.

İşte fotoğraflar.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: DIY Led Armatür Yapımı (Ver 2.0.1)

Tebrik ederim Hakan. DIY Led armatür yapımı konusunda fikirlerim öye bir değişti ki anlatamam. Hiçbir konuya ön yargılı bakmamak lazım. Bu yapımda da ortaya mutlaka iyi bir şeyler çıkaracaktır. Fakat artık yavaş yavaş sizlerin tecrübeleriyle beyaz rengin tecrübelerini net alarak bu konuda fikir sahibi olmalıyız. Mavi led kullanıyorum ve çok çok memnunum ama beyaz rengi metal halide ile almaya devam ediyorum. Mutlaka bir şekilde armatürün ortasına 100 wat tek led işini er geç yaparız gibime geliyor.

3. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    Keşke sogutucuyu boyatmasa idinizi bence boya içerisinde ısıyı tutacaktır bu sebeble ama deneyim benim bildigimden daha fazlasını söylecektir..:)beklemedeyim..Güzel çalışma için tebrikler.

Temel bey 100 için çok güçlü bir sogutucu gerekir su sogutmalı sistemler var bilgisayar işlemcileri için yapılan belki ondan alırsınız ama açı sorun olmayacakmı tek 100de?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Metal halide üzeri uygun. Koca soğutucu tek başına aramatürün uygun bölümünde çok şık duracak. Araba anfileri vardır hani soğutucuları dışarıda, aynen öyle görünecek. Tasarım ve proje hazır.

İlave olarak Murat otomasyon kontrol cihazı bulmuş, bu alet ledin gün içinde performans (ışık Gücü) ayarını yapacak. Yani; Sabah %40 verimle yanacak, Öğleye doğru %60, öğlen vakti %80 performansla ve saat 14.00 tam güç çalışıp akşama kadar geriliyerek kapanacak. Ay ışığı geçişleri vs hepsi tamam.

Yakında bu sinema civarlarında.balıkcım:

5. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Paslanmaz malzemenin içini keşke boyatmasaydınız.Fotoğraflara bakınca aklımda olanın yapılmış halini gördüm (Şekil olarak) bir farkla ben 1mm saç yerine 2mm alüminyum levha kullanarak içinin polisaj,kaplama, yada aklıma gelecek herhangi bir yöntemle parlatarak yaklaşık 110 derece ışık veren ledlerin reflektörü olarak kullanmayı ve asıl soğutucuya ek bir levha omlasını planlıyorum.
    Ek:
    Birde aliminyumun boyanması konusunu tekrar araştırmak gerekebilir.Gerçekten ısı iletimine engel olur mu olmaz mı bakmak gerek.Elektronikçilerde satılan siyah renk alüminyumlar hangi teknikle boyanıyor araştırılmalı.Fakat genel olarak iyi dizayn ve renk çok şık duruyor.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hakan abi bitince baya güzel olacak anlaşılan sanırım sürücüler ayrı olacak armatürden.

7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Soğutucu üzerinde çizikler vs olduğu için boyatmadan kullanmak çirkin bir görüntü yaratacaktı. Boya ısıyı tutarmı bilmiyorum ama bence çok etkilemeyecektir. Gövedenin iç kısmının boyanmasını bende istemedim, fakat statik boya yapılınca istenmeyen yerlerde boyanıyor. Boyacıya söyledim abi çok uğraştırır o iş dedi. Armatür oluşmaya başlasın reflektör ihtiyacı olursa onuda çözeriz bi şekilde.

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sataik boyada istenmeyen yerlere kağıt bant yapıştırarak boyasız alan yapılabiliyor.

9. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Paslanmaz levhanın kenarlarındaki açılar belli mi yoksa göz kararı mı büküldü.Eğer açılar belli bir hesaba göre yapıldıysa paylaşırmısın.

10. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Halil statik boya fakat sonrasında fırına giriyor. Kağıt bant fırında sıkıntı çıkarabilir. Boyadan sonra sökmeye kalkarsanda boya bozuluyor. Sonuçta reflektöre ihtiyaç olmz diye düşünüyorum ama olursada çözeriz bir şekilde.

Güven bey açılar 45 derece olacak şekilde ayarlandı.

11. vkguven

vkguven

İsim:
    güven
    Teşekkürler paylaşım için.
    Bence 45 derece biraz büyük bir açı.Ledlerin 110 derece verdiğini varsayarsak biraz geniş bir açı olduğunu düşünüyorm.Gerçi armatürün sudan yüksekliğini bilmeden konuşmak pek doğru değil.
    Reflektör yapımını ihmal etmeyin derim ben.Bu armatürü yapıp koyarsanız muhtemelen bir daha indirip uğraşmak zor gelecek.En başından yapmak daha mantıklı olabilir.Gerçi bu kadar yol aldıktan sonra bile geri dönmek sıkıntı olabilir.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Aslında 1 kanat 45 derece diğer kanatta 45 derece yani armatür 90 derece oluyor sanırım.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Aynen öyle hakan abi.

Bantr konusunda denemiştim sorun olmamıştı ama ledlerin geleceği bölgeleri zımpara ile boyayı temizle en azından iletim daha iyi olur.

14. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Bazı ölçülerde sıkıntı var gibi aynı yerlerden bahsetmiyoruz sanırım.Ben yazarken aklımda olanların grafiğini ekliyorum.Benim düşünceme göre yapılan bükme işlemi sadece ledlerin dışardan görünmesi engeleyecek gibi duruyor.Ama bunlar teknik olarak doğrumudur değilmidir bilemem.Benim ledlerin dokümanlarına baktığımda gördüğüm sayılardan zihnimde oluşanlar alttaki şekildeki gibidir.
    Yapılan armatürde 45+45=90 neresi anlayamadım.Yani benim gördüğüm 45 ler olaya girmiyor.Ama piyasada yerleşmiş bir dil varsa ve bu imalatçılar tarafından kullanılıyorsa bilemem.

15. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

90 derece olan ters U un sağ bacağını silip kalanı sağa doğru yatırırsan yani köşe yukarı bakacak şekilde işte benim armatürün 90 derecesi o şekilde. (Çizim yapamıyorum şu an umarım anlatabilmişimdir) Bükülü gövdeyi takmazsam akvaryum dışında salonunda bir bölümü ışık alıyor. Bükülü kısım (45 yada 135) ışığı sadece akvaryuma veriyor.

16. vkguven

vkguven

İsim:
    güven

Anlayabildiğimi düşünüyorum.Neticede yapılan iş amaca hizmet ediyorsa konuşacak bir şey yok.Akvaryumu, bulunduğu mekanı sahibinden daha iyi bilecek halim yok.Ama uygulama sadece ledlerin ışığının ortama gitmesini engeleyebilecek bir yapıda gibi duruyor.Bunu benzer sistemleri yapmak niyetinde olanlar göz önüne alsın diye söylüyorum.Eğer dert dağılan ışığı toplayıp akvaryuma yönlendirmekse bunun üzerinde biraz daha çalışmak gerekir.

17. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Dağılan ışığı toplamak değil benim amacım, akvaryumun dışına ışık yollamamak. Işığı toplamak için lensler var zaten. Kullanılabilir. Zaten daha önce yaptığım projektör dıy montajından yaptığım gibi amaç dışarıya ışık gitmesini engellemekti.
    Yeni fotolar az sonra ...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  18. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Genel hatları ile armatür ortaya çıktı. Geçici olarak iple astım. En kısa sürede farklı bir yol bulacağım.

Şimdilik 2x10w mavi 1x10w beyaz ve 1x2w mavi ay ışığı takılı. Ebaydan diğer ledelerde gelince toplam 50w + 2w olacak.

Su yüzeyindeki yansıma. Armatür akvaryumu tam ortalayacak şekilde ayarlanacak.

Driverları soğutucu üstündeki boşluğa yerleştirdim

Genel

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Hakan abi ellerine saglik. Tamamlanmasina az kalmis. Tamamen bittiginde cok daha guzel olacak.

Sent from my Blacberry

20. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Ellerine sağlık güzel olmuş, soğutucunun boyanması yüzey alanını artıracağından soğumaya faydalı olacaktır. Yalnız benim özellikle yurtdışı led sistemlerden gördüğüm durum bizlerin kullanmasından çok farklı. Odaya ışık vermesin diye, led sistemleri akvaryuma yakın koyuyoruz , fakat led sistemlerin makul olanı yüzeyden uzak olanıdır. Işık dağılımı ise lensler vasıtası ile odaklanarak kullanılıyor.

Ledler az güç tüketmelerine rağmen, güçlü ışık akıları ile yakın mesafede canlı organizmalar için tehlikelidir. Işığım az diye üst seviyeye çıkardığım buton polipim erimeye başlayınca aşağıya aldım, ve düzelmeye başladı... Mesafe ve lens açılarına dikkat edilmeli.

Sayfayı Paylaş