1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Mercan Yemi Nasıl Olur, Neler Verilebilir?

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde Eser tarafından 27 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Merhaba arkadaşlar;

Ben Ganiopora' ları çok seviyorum ama onlara da illa ki Plankton vermek lazımmış, yoksa uzun süre bakabilen yokmuş. Bunun haricinde diğer mercanlarıma haftalık su değişimi ve ****** katkıları veriyorum ama Phytoplankton, Zooplankton veya başka tür besinler de verilse iyidir deniyor. Zooplankton niyetine haftada 2 defa geceleri ışıklar sönünce 1 saat ılık ortamda yarım çay bardağı suda mayalandırıp canlandırdığım 2-3 mercimek tanesi kadar toz mayayı döküyorum akvaryuma. Bu çay bardağındaki ılık suya azcık şeker de ekliyorum ki maya bakterileri o bekledikleri 1 saat içinde şekeri yeyip canlanabilsinler. Hatta bu karışıma tam akvaryuma eklemeye yakın yarın çay kaşığına yakın da kabuksuz artemia karıştırıp veriyorum. Bilmem bu mamadan hangi canlılar ne kadar yer, yayarı veya zararı olur mu bilmiyorum çünkü ben hiçbir yarar veya zarar gözlemlemedim şimdiye kadar...

Phytoplankton yerine ne verilebilir acaba? Başka ne gibi mercan yem ve katkıları yapılıp verilebilir sizce?

Saygılarımla
    Eser

TencoMelih bunu beğendi.
  2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    TencoMelih bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: DIY Mercan Yemi Nasıl Olur, Neler Verilebilir?

Mercanlardan kasıt nedir Eser? SPS,LPS, Soft mercan için değişir. Sert mercanlar için hamurun işe yaradığını düşünmüyorum. Sistemi sağlam tutup kaliteli yemlerle bol bol balık beslemek yeterli, ara sıra ev yapımı karışımlar verilebilir.

TencoMelih bunu beğendi.
  4. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Abi bende soft da, LPS de, SPS de var. Ben aslında Zooplankton ve Phytoplankton yerine geçebilecek birşey arıyorum çünkü bunları alınca buzdolabında max. 3 ay saklayabiliyorsun ve her gün çalkalaman lazım, zor iş. Bunlara alternatif uzun dayanma süreli ne kullanabiliriz acaba? Ben şimdilik toz maya, toz şeker ve kabuksuz artemia veriyorum haftada 2 defa.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Zooplankton ve sivi besin hic vermedim vermem de, sert mercanlarin bu tarz beslenme isini baliklara biraktim. Ben balik beslerim, baliklar mercan.

Bazi LPS turleri zaten agizdan direk besin alabiliyor onlara verebilirsin artemi, karides vb.

TencoMelih bunu beğendi.
  6. Türker İnan

Türker İnan

İsim:
    Türker İNAN

Atasözü gibi!Mükemmel!

7. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas

Özellikle LPS lere Zooplankton ve Phytoplankton veriliyor okuduğum kadarıyla ama bu planktonları sürekli buzdolabında saklayıp çalkalamak falan gerekiyor, zor iş. Aşağıdaki linkteki gibi bir ürün var Plankton içerikli, sizce toz haline getirip sulandırıp versem Plankton gibi emebilir mi ki acaba LPS ler ve diğer her kim emecekse?

Sayfayı Paylaş