1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY ph ölçümü

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde lcturkey tarafından 4 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Girdik bir DIY yoluna gidiyoruz bakalım sonumuz ne olacak :)

Arkadaşlar şimdide DIY PH testi yapmaya çalışacağım az önce internetten ufak bir araştırma yaptım kara lahana ile ph testi yapılabiliyormuş.

DIY pH testing-- Cabbage water
    -------------------------------------------------------------------------------
    This is an easy and fast way to test the pH of your tank without having to go out and buy those expensive kits.
    1. Buy some RED cabbage (it won't work with regular), throw about five or six leaves into a pot, and boil it. With water, of course.
    2. You should see the water start to change color in about two minutes, but it takes about fifteen to get it a good and dark blue (it should be almost purple).
    3. Once the water has turned a dark blue, remove the cabbage leaves from the pot.
    4. Measure out about 3 drops of your tank's water into a dish. Add about 3 drops of the cabbage water. If the tank water turns pale pink, your water is too acidic. If the tank water turns pale green, your water is too basic. If the water color stays dark blue, your tank water is neutral.

Elimden geldiği kadar türkçe çevirmeye çalıştım.

1. Biraz kara lahana satın alın ve 5-6 yaprağını ufak bir kap içinde kaynatın.
    2.Yaklaşık iki dakika içinde suyun renk değiştirdiğini göreceksiniz fakat koyu mavi rengi alması yaklaşık 15 dakikayı bulacak.
    3.Su koyu maviye döndüğünde içindeki lahana yapraklarını alın.
    4.Tankınızdan 3 damla suyu ufak bir tabağa damlatın ve ardından 3 damla hazıladığımız lahana suyundan damlatın.Eğer su pembeye dönüşürse suyunuz fazla asitli , su rengi yeşile dönerse" Basic yazılmış buranın ingilizce karşılığını bulamadım " eğer su koyu mavi kalırsa nötr olur diye yazıyor.

Sizce denemeye değer mi ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    DIY ph ölçümü

Denemeye değer bence :basardim: Elindeki normal PH test kiti ile de bir ölçüm yapar sonucu kıyaslarsan anlamış oluruz doğruluğunu. Ph değerini salyangozlar bile haber veriyor da bizim kara lahana niye vermesin ? :F Canım Karadeniz boşuna meşhur etmez bir sebzeyi. :D

Mükemmel bir paylaşım olmuş Levent sonucun önemi yok hobiyi araştırman başlı başına taktir edilecek birşey gönülden kutlarım seni. Hani merak etmiyor değilim sonucu saat:gif Uygulamasıda basit deneyelim bakalım. :basardim:

3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    DIY ph ölçümü

Teşekkürler temel abi.Aslında bence bütün testlerin internette bu şekil kolay ve ucuz yapım yolları vardır diye düşünüyorum araştırmak lazım.

Elimde şuanda ph testi olmadığı için sonucunu görmem biraz zor olacak ama elinde test kiti ve kara lahanası :) olan herkes çok kolay uygulayabilir diye düşünüyorum.

Bu arada hazırlanan lahana suyu 2 hafta kadar test için kullanılabiliyormuş.

4. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    DIY ph ölçümü

Asidik ve nötr sudan bahsedildiğine göre bazik'tir eksik kalan kısım Levent Abi dön:gif

Bunu denemeye çalışıp sonucuda burada paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. Hassas değerlere sahip akvaryumlar için çok kullanışlı görünmüyor belki ama faydalı ve uygulanabilirliği kolay, güzel bir uygulama...
    Teşekkürler Levent Abi :)

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Levent tebrikler, sonucu bende merak ediyorum bakalım ne çıkacak. aliye:gif

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    DIY ph ölçümü

Levent nerden buldun çıkardın bu yöntemi ? :) Denemek lazım gerçektende. .8.

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    DIY ph ölçümü

Abi sonucu merakla bekliyorum. İlginç bişey düşünmüşsün. İnşallah faal edersin.

8. salkayetrer

salkayetrer

Yer:
    Adana
    İsim:
    Seha
    DIY ph ölçümü

Elinize sağlık Levent Bey ince bir fikir :) Kimya derslerinde görmüştük bu konuları asidik ve bazik olması açısından yanlış hatırlamıyorsam nişastayla ilgili falan deneyler vardı.Su renk değiştiriyordu .8. ...Nasılda unutmuşuz :F Belirtildiği gibi hassas değerlere bağlı olmayan akvaryumlar için oran hakkında fikir verici bir sistem .Ş. Paylaşımlarınızın devamını dilerim saygılar:gif

9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    DIY ph ölçümü

Eee deney sonuçları nerede :hepiniziseviyorum:

10. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    DIY ph ölçümü

Muhammed, ben deneyecektim ama evde karalahana yok şimdilik. :) Hem olsaydı deneyle birlikte birde karalahana turşusu yapardık canım çekti Valla. :horon:

11. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Muhammet dün deneyecekti Levent ama biz muhhabbete dalınca cezveyi tüpte unuttu kaynamış ve suyu bitmiş lahanalar ise kömür :F bakalım bugün tekrar deneyecek

12. figenc

figenc

Yağmur suyuna ne kadar asit karışmış, diye kırmızı lahana suyuyla yapardık bu deneyi. Rengi hatırlamıyorum ama köye yağan yağmur henüz temiz, derdik.

Harikasınız ya, pazardan alıp akvaryumda denemek lazım :hepiniziseviyorum:

13. akifguzen

akifguzen

İsim:
    Akif GÜZEN
    Cevap: DIY ph ölçümü

Bu deneyi deneyen oldu mu acaba? Konunun üzerinden çok ama çok uzun bir zaman geçmiş...:)

14. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: DIY ph ölçümü

Bu deneyin kaba bir göstergeden başka bir işlevi olmayacaktır.Çünkü önemli olan asidik ise ne kadar asidik, bazik ise ne kadar bazik? 7,1 de bazik bir değerdir, 9,5 da. 6,9 da asidik değerdir, 3,5 de..

Deniz Akvaryumlarında 8,1-8,3 isteriz, Amazon akvaryumlarında 6-6,5, Afrika çiklitlerinde ise yine 8-8,5 arası..

Sayfayı Paylaş