1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Protein Skimmer önemli soru? YARDIM!!!

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde sessegnon tarafından 3 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal
    Merhaba arkadaşlar,kendime bir Dıy ps yapacağım ancak sizlere bir sorum var;

Benim akvaryumum 90 lt,yapacağım ps 1000lt lik,2000lt ps olacak bunun bana bir dez avantajımı olur?yoksa avantajımı olur?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: DIY Protein Skimmer önemli soru? YARDIM!!!

Selamlar hoşgeldiniz öncelikle. Tabi bizim de birkaç sorumuz olacak öncelikle fikirlerden önce. 1000-2000 litrelik olmasını sadece gövde olarak mı düşündünüz yoksa motoru da orantılı güçte mi olacak? 90 Litre bir akvaryumun boyut olarak büyük olması gereken ps gövdesi sumpuna sığacak mı?

Orantı olarak bakıldığında aşırı güç farkı görünüyor ancak beslenecek canlı yükü eğer atık üretecek canlılardan seçilecekse sorun yaratmaz. Ancak daha orantılı bir gövde ve motor gücü tercihi daha iyi olur. Mesela 90 litre akvaryum için 400 litreyi çevirecek güçte bir gövde ve ps motoru daha uygun.

sessegnon bunu beğendi.
  3. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Öcelikle site yöneticisi olarak bu denli ilgili karşılamanıza çok sevindim,hoşbulduk.ps ye karar verirsem ne olursa olsun sumpa bir şekilde sığdırmaya çalışıcam.
    Ayrıca size yapmak istediğim ps yi göstereyim sitenizden araştırmalarla buldum;
    Reef Workshop - DIY Protien Skimmer

Bir soru daha sorayım size;sitenizde 10 taneye yakın dıy ps yapımları var siz hangisini önerirsiniz benim akv. için?veya genel olarak hangi dıy ps öneririsiniz?
    yeni tuzlu su kurma heycanımdan sürekli forumunuzdayım o yüzden en kısa sürede yardımlarınızı bekliyorum...

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle mesajlara onay bekleten bir uygulamamız yok, bazı üyelerde oluyor biz de çözmeye çalışıyoruz. DIY ps yapımları evet var ve hepsi model olarak fena değil. Size uygun olandan ziyade sizin şartları bilmemiz daha iyi olur. Pleksi edinme durumunuz, kloroform temini, atık kabının çıkabilmesi için işlem yaptırılabilecek mi, ne tür bir ps olacak?

5. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Sumpimin tamamını ps ye ayıracağım zaten başka bir malzeme kullanmak ileride sorun oluyor.Yapacağım dıy ps için ise her şeyi temin edebilirim,sitenizdeki akvaryumuma uyan en sağlıklı ps yi yapacağım ve overflow sistemi kullanacağım.eğer yer kalırsa sumpda başka reaktörler ekleyeceğim.
    Tavsiyelerinizi bekliyorum!

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yapımında her türlü yardımcı oluruz, yeterki yapım aşamalarını paylaşılsın forumda emeğe saygı anlamında. İlave olarak görüntüdeki ps boştadır ve 180 liraya verebilirim size. Yapmaya kalksanız 400 Lirayı geçer. Yapacağım derseniz konik olmayan şeklide yardımcı oluruz. Daha uygun maliyetli olsun derseniz Bir alttaki olabilir.

http://www.akvaryumportali.com/diy-tuzlu-su-gelistirme/p-diy-son-nokta-protein-skimmer-7391.html

Bu da gurur tablosu, ps modeli değil ama anlamı büyük bir fotoğraf. Bunun atık kabı çıkan modeli yapılabilir.

İnanılmaz bir mutlukla yapılmışlardı ve bir arada çok güzel anlar yaşanmıştı.:nazar:

http://www.akvaryumportali.com/diy-...lim-nasil-protein-skimmer-yapiyoruz-4868.html

7. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Veya sump olarak eski yavruluk akv. kullanmasamda yerine istediğim boyutlarda(ps ye uyacak şekilde) plastik leğen kullansam nasıl olur?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şeffaf plastik çamaşır sepetleri olabilir.

9. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Sizlerin ilginizden dolayı bende yaptığım herşeyi adım adım sizlerle paylaşacağım.
    Kendim en az maliyetli olan bir ps yapmayı düşünüyorum 50 tl ve üzeri veremem ps ye,hava taşlı ps alacaktım ucuz olsun diye onun yerine zaten kendim çok rahat havataşlı olan ps yaparım.ancak ben en iyi,en verimli olan bir ps yapmak istiyorum ve sizlerle paylaşacağım.

Tabiki bu zamanda önerileriniz benim için çok önemli...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

200 mm pleksi borudan güzel bir ps yapılır. İç borularda 100 ve 75 mm pleksi boru da gerekir. Yahut daha uygun olacaksa iç kısımlarda pimaş kullanılabilir, hatta gövde de pimaştan olabilir. Yanlız sözü edilen rakamlara pleksi ps gövdesi çıkmaz.

11. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

O ürün hazır bir ürün ama şekli itibariyle nano akvaryuma uygun. Sizin akvaryumda aslında nano akvaryum yani olabilir. Fakat bunu Dıy yaparken ps kısmını daha işlevsel yapmak lazım. Bu tarz bir DIY denemesi yapmadık çünkü verimleri diğer modellere göre düşüktü. Düşük hacimlere de hitap edecek işler olmalı fakat tuzlu suda 90 litre akvaryum pek azdır. Yapılanların kendi akvaryumlarımıza uygun olmasını istedik doğal olarak.

Yapmaya karar verin hayırlısı çıkar ortaya, yok yok burada sonuçta.

13. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal
  14. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal
  15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ufuk bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Dıy ps forumumuzda gerek bizler,gerekse arkadaşlarımız tarafından birçok kere yapıldı ve halen daha kullanılmaktalar.Her birinin maliyetleri değişik olmuştur tabi. Sizin için maliyeti en düşük olsun istiyorsanız Portal 1 ps yapımı size uygun gibi görünüyor.

Bu ps i bildiğimiz basit pimaştan yapmıştık.Göze pek hitap etmesede güzel bir motor ile oldukça tatmin edici bir randıman vermişti. Hatta Temel hoca bu ps yi kullanmaya başlayıp ATİ marka ps ini satmıştı. Sizde buna benzer bir gövde yapabilirsiniz.Maliyeti çok birşey tutmaz bu gövdenin ama hangi modeli yaparsanız yapın güzel bir motora ihtiyacınız olacak.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 16 Ağustos 2015
  16. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Güzel bir motor dediğiniz kaç lt lik olan veya debisi kaç olan motorlar benim için uygun olur?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ps motorları değişken ve piyasa da kaliteli motor pek yok uygun fiyatlı. Ps demek motor demek aslında ve bu yüzden alınacak motor belirlenmeli ve ona göre motor yapılmalıdır. Bubble Blaster 3000 veya psk 2500 öneririm. Biraz güçlü ps istiyorsunuz yanılmıyorsam ve hacmi de göz önüne alırsak bu güçlerde bir motor iyidir.

Tabii daha önce de yazdığım gibi hacim çok az ve eğer iyi bir gövde yapılırsa daha küçük bir motorla verim alınabilir.

18. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Ben ucuz olsun diye ps yi kendim yapıyorum sizlerin söylediği motor fiyatları en az 300 tl civarı,yanılıyormuyum?
    ben bu motoru alsam nasıl olur verim acaba;Atman AT-305 kafa motoru nasıl olur?
    Ve 250lt ile 2000 lt arası kafa motorları nasıl olur?

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şimdi öncelikle protein skimmeri tanımak lazım. Kafa motoru olarak almayı düşündüğün motor ps motoru değil yani her kafa motorundan ps motoru olmaz. Protein skimmer motorları hava emişe uygun ve bu havayı çırpmaya uygun pervane ile yapılır yani sıradan kafa motorlarının pervanesi gibi değildir içi. Modifiye edilebilir bazı motorlar yani uygun kafa motoru alınıp işlemlerden geçerek ps motoru olabilir ama Atman değil. Örnek modifiye aşağıdadır. Fakat fiyat kıyaslaması yapılması gerekir maliyet açısından. Kısaca o kadar kolay değil bazı şeyler.

Sonunda başardım | İzlesene.com Video

20. sessegnon

sessegnon

İsim:
    ufuk bakkal

Peki bana önerebileceğiniz düşük fiyatlı çırpıcılı kafa motorları veya ps motoru neler olabilir?

Birde sizin dıy çırpıcılı kafa motoru yapmanın kolay bir yolu aklıma geldi;dalga motorları için satılan mıknatıs ve mili satın alıp bu parçayı normal kafa motorunun miliyle değiştirsek çırpıcılı ps motoru elde edemezmiyiz?

Sayfayı Paylaş