1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Protein skimmer yapımı ve Sorunların Çözümü

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde zotiri tarafından 26 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    30 cm olsun ne fark ederdi? alt kısımdaki oturacağı yeri bu gövdeye göre tasarlayacaktın, performansta kaybın olmazdı bu çapta da. Neyse sen üzülme, ben performansının iyi olacağını düşünüyorum zaten, sadece o macunu tuzlu su delip dağıtmasın yeter.

2. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Tamamen orijinal ölçüleri uyguladım o yüzden 40 santim resimdeki şemalar bana ait değil orijinal ürününün teknik resimleridir.
    Bu arada asıl terbiyesizliği söyleyeyim ben bu skimmerdan iki tane yaptım :D

ZuMu ve veysel bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Çalıştırıp görmek lazım motor iyi.
    Tuzlu su yoksa sirkede olur iyi köpük yapar hemde Ps temizler sirkeli suda performansı görelim derim...

4. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    O zaman yarın bir şişe kemal kürker.

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yarım şişe yeterli gelir...

6. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Alparslan yarım şişe sirke döktüm bir değişiklik olmadı, sonra tamamını boşalttım 1 litrenin tık yok
    sonra fark ettim ki sikimmer çalışma su seviyesinde 120 litre su alıyor yani sirke oranı 1\120 :D
    artık gerçek test için kurulumu bekliyeceğim.

7. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    2. skimmerın bubble plate inin delik olculerini değiştiriyorum bu arada delikler 3 mm ye düşürüldü toplam delik sayısı 10 kat kadar artıyor
    2800 küsür olacak . laser 1,5 saatte bir bubble plate kesebiliyor
    hangisi iyi çalışırsa öbürkü ona göre değiştirilecek

8. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Delik sayisi 2080 8 kat fazla delil var
    image.jpg

TencoMelih, Oceanic, murat parin ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  9. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Şahsi fikrim seyrek ve büyük delikli olandan daha verim alacaksınız, küçük delikli olandan kabarcıklar kolayca yukarı çıkmazsa altta hava kabarciklari birikme yaparak veriimsiz olabilir.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel olmuş ızgara, çok da fark yaratacak unsur sayılmaz ama kabarcıkların dağılımı iyi olacaktır.

11. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Büyük boyutlu deliklerde baloncukların ilk önce küçük çıktığını fakat bubble plate den geçiş esnasında büyüdüklerini farkettim bunun nedeninide şuna yordum:
    8mm delik 8mm kapalı alan vardı baloncuklar bu kapalı alanda çarpışarak büyüyorlar.
    bubble plate koymamayı da düşündüm bu seferde motorun gücüyle baloncuklar direk ileri gidiyor ve ordan yukarı çıkıyor ve skimmerın alt kısmındaki bi taraf baloncuksuz kalacaktı delikli plaka bunu engelliyor ve homojen bir yapıda balon yükselimi gerçekleştiriyor zaten tek amacıda bu.
    tanka bağlayınca görecez artık

TencoMelih, murat parin ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Sizinti yok hele sukur

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

murat parin, halilkocan, ZuMu ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hay maşallah dev gibi sehir akvaryumuna bile olur bunlar .

İos tan online

14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ciddi büyük yapıdaymışlar.Kolay gelsin, inşallah emeklerinizin karşılığını alırsınız.Yanlız atık kabları sök tak olmadan nasıl boşaltılacak ve temizlenecek?

15. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Sump içi kullanılsa problem yok.

16. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    bunlar external (harici) kullanılacak ,
    *
    *
    toplama kabında delik var direk atıklar gidere gidecek
    toplama kabını hortumla , skimmer içide uzun bir fırça yada aparat ile temizlenecek
    büyük boy skimmerlarda gördüğümüz otomatik, su ile çalışan (çim sulamak için fıskiye mantıgı) birer aparat yapabilirim belki
    ama bunların skimmerın güzel görünmesi dışında bir mantığını göremiyorum
    benin ki de yeterince çirkin olduğundan :D yapmayabilirm

murat parin bunu beğendi.
  17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dikatimi çeken diğer noktası atık kabının içinde kalan tırmanma borusunun kısalığı, kısa kalmış biraz. Performans sırasında toplanan atık sulu olacaktır ve aslında temel olarak direk akıp gidecek veya delikten hortum ile boşaltılacak olmasından dolayı ıslak toplama avantaj sağlayabilir ama performansı etkilemez umarım. Toplanan atık suyu direk boşalmak zorunda yoksa atık kabı içindeki su boru hizasına çok çabuk gelir. Bu şekilde tahminime göre günlük eksilen su miktarı fazla olacaktır, fazla olması yanında atılan suyun tuz içermesi ve eklenen suyun tatlı su olması dolayısıyla akvaryumun tuzluluk oranını mutlaka 3-4 günde bir kontrol etmek gerekecek.

TencoMelih bunu beğendi.
  18. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Bravo Temel bey çok dikkatlisiniz ...Boyunun orijinal boyuttan 5 cm civarı kısa olması lazım bende konik kısmı ona yakın bir değerde uzattım. Evet ıslak toplayabilir toplamasa bile , ıslak toplamaya ayarlanacak çünkü ıslak toplamanın daha iyi ve daha hızlı sonuç getirdiğine inanıyorum. Geçtiğimiz kurban bayramında Barcelona'da ispanyanın en gözde akvaryum dükkanı zincirlerinden Coral reef barcelona nın sahipleri, Derkroon mechanics'in sahibi ve bir kaç ileri düzeyde aktivarist ( laboratuar deneyleri yapacak düzeyde) ile yemek yeme şansı buldum , yemek dediysem gece 4 de bitti :D . Skimmerın dizaynı , gücü , ve toplama biçiminde hemfikirlerdi .

Dizayn :
    şişman ve kısa olacak (buble plate hakkında çok tartışma oldu küfürler ispanyolcaydı :D)

Güç :
    alabileceğinizin en büyüğü ve en güçlüsü . çünkü fazla skimleme diye birşey yok.

Toplama biçimi :
    ıslak.. çünkü kuru toplamada atıklar ıslak toplamaya göre daha fazla su içinde kalıyor ve çözünüyorlar bunlarda bize extra amonyak olarak geri dönüyor.

Islak toplamanın dezavantajı belirttiğiniz gibi su ile beraber tuzunda dışarı atılması ve oto. su tamamlama ile tuzluluğun düşmesi benim çözümüm şu şekilde: iki tane oto su tamamlama haznem olacak birinde tuzlu diğerinde ro su olacak. Tuzluluk düşünce tuzlu sudan , tuzluluk sabit iken ro dan tamamlama olacak böylece tuzluluk seviyem aynı kalacak.

19. zotiri

zotiri

Yer:
    ALANYA
    Akvaryum silikonlandi, ve birsey farkettim . Cok buyuk bir ise kalkismisim allah yardimcim olsun......

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

20. JOEBLACK73

JOEBLACK73

İsim:
    cüneyt bolkol
    Ps bu kadar ise tank epey heybetlidir sanırım, Allah kolaylik versin, resim bekliyoruz.

Sayfayı Paylaş