1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY PS İçin Ucuz Ve Yeterl Kafa Motoru

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde KralMurat tarafından 16 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Arkadaşlar uzun zamandır forumdayım ve yapılan diy ps'lere imrenerek bakıyorum :) İstanbul'da öğrenciyim ve elimden geldiğince hobimi sürdürmeye çalışıyorum. Evde 3-4 tane küçüklü büyüklü akvaryum var fakat son zamanlarda bi tuzlu su sevdası geldi nerden çıktıysa :D 200 litrelik bi tank ayarlayıp deniz olayına girmek istiyorum. Şuan araştırma aşamasındayım, her ürünü en ucuz nerde bulurum (çoğunu diy olarak nasıl yaparım :) ) falan araştırıyorum. Neyse konuya geleyim :D DIY PS konusunda portal olarak aşmışız bunu farkettim :) bende kendim yapacak olsam, kafa motoru kaç lt/s gücünde olmalı? PS alınacağında akvaryumun hacminin 2-3 katı gücünde olsun denilir. benim akvaryum 200 litre olacağı için ps'de kullanacağım kafa motoruda 500-600 litrelik mi olmalı? veya 200 litrelik akvaryuma 1000lt/s lık bi kafa motoruyla ps yapsam daha iyi toplama sağlar mı? En iyi sonucu nasıl bir kafa motoruyla alabilirim? (bu arada kafa motorunun pervanesini modifiye edilip çırpıcı bi pervane yapılacak ve 70-80 litrelik bir sump içinde kullanılacak) Birde akvaryumda polipler mercanlar temizlik ekibi biraz percula (5-6 adet belki) bikaç tang, ve ilerde de hoşuma gidip ekleyebileceğim bikaç canlı daha olduğunda bu canlı yükünü kaldırabilecek bir ps yapmam lazım onuda belirteyim ki ona göre kafa motoru seçelim. Şimdiden teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Uzun zamandır forumdayım derken ziyaretçi olarak demek istediniz sanırım. Zira ilk mesajınız olduğunu ve üye numaranızdan yeni üyemiz olduğunuzu görüyorum. :) Öncelikle hoşgeldiniz. Ps konusunda evet bir hayli yol aldığımız doğrudur. Buluştuk üzerinde çay içip sohbet ederken konuştuk arkadaşlarla. dost:

Akvaryum hacminden daha yüksek kapasiteli bir ps olması gerektiği doğrudur. Ama bu içinden geçen su miktarıyla belirlenmez, gerçek verim ile ölçülür. 200 litrelik bir akvaryuma bir adet 2.500 saat devirli kafa motor yeter. Tabi yine motoru verim konusunda baş rolde olacaktır.

Mesajınızın genelinden yapmayı düşündüğünüz ps için kafa motoru arayışında olduğunuzu görüyoruz sanırım. Önce nasıl bir hazne yapmayı düşünüyorsunuz ? Bu ps gövdesininin yapım aşamaları nasıldır ve fotoğrafları nerelerdedir ? Bir projeniz varmıdır ? Yoksa Dıy yapımlarımızı örnek mi almak istiyorsunuz ? Kendi çalışmanız, düşünceniz varmıdır ? Akvaryum tecrübeniz, mevcut akvaryumlarınız nelerdir ? balıklarınız yakışıklı mıdır ? Yapmayı düşündüğünüz ps gövdesi sizin beslemekek istediğiniz ' birkaç canlı, biraz polip, biraz mercan, 5-6 percula, birkaç tang ' eklemeyi düşünüyorsunuz o halde size oldukça verimli bir ps lazım. Bence bu canlı yükü 200 litre için iyi sayılır.

Paylaşımlarınızla aktif, bilgi katkılarınızın değerli olmasını dilerim. ;)

3. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Forumdaydım fakat ziyaretci niteliğinde diyebiliriz :) ilk mesajım ve konum bu sanırım :) Portal ps 2 tazrında bir yapı kurmayı düşünüyorum. Sıradan çırpıcılı sistem. Buna ek olarak resimde çizmeye çalıştığım tarzda birde çift çıkışlı hava motoru ve hava taşı ekleyerek çırpıcılı pervaneyle köpürttüğüm suyu içerde birde hava taşıyla köpürttüğümde çok daha verimli bi etki olur sanırım. Hava taşlı ve çırpıcılı sistemi birleştirmeyi düşünüyorum yani. Olur mu? (Akvaryum tecrüben 5-6 aylık diyebiliriz tatlı suda bile daha yeniyim daha yeniyim, yunus astronot beta semender lepistes discus karides türleri bakıyorum, henüz deniz akvaryumum yok olduğunda balıklarım çok yakışıklı olacak inşallah :) ) 2500 lt/s lik bir kafa motoru olur dedik dimi son olarak :) üzerinde yazan bilgi verimi olmuyor tabii ki o yüzden kaliteli bir motor lazım sanırım..

4. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek

Resmi eklemeyi unuttum. :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çiziminiz düzenlenmiştir. Hava taşının kafa motoru yanında projenizde olması ilginç. Ne kadar artı değer sağlar tartışılır. Ama ilginç bir fikir tabi denemek gerek.

Aquabee çırpıcılı hale getirildiğini biliyoruz okuyoruz. Açıkcası Mercedes fiyatına Murat 124 satın almakla aynı değerde görüyorum. Bazı markalar var yine kafa motoru üzerine.

6. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Temel bey düzenleme için teşekkürler. Mercedes fiyatına murat 124 almaktan kastınızı tam anlayamadım. Yani çok para verip az işe yarar malzeme mi almış oluyoruz :( sıradan bir kafa motoru alıp çırpıcılı pervane yaptığımızda astarı yüzünden pahalıyamı geliyor tam anlayamadım :S

2500 litre/saatlik bir kafa motoruyla işe başlamayı düşünüyordum bende.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Demek istediğim verimlerini beğenmiyorum. 300- 400 lira rakam için çok düşük verimleri var bana göre. Daha açık konuşmak gerekirse size önerdiğim gibi güzel bir 2500 litre/saatlik bir kafa motoru size uygun.

Bir motor üzerinde çalıştığımızı ve bir hayli yol aldığımızı sanıyorum takip ettiniz ve size önermemi bekliyorsunuz. Henüz tam olarak netlik kazandırmadık. En son 6 çeşitli mağazalardan aldım ve bazı ps'ler üzerinde deniyoruz henüz. Siz akvaryumnuzun kurulumuna ve ps gövdesinin proje ve yapımına başlayın. Görsel bir başlık eşliğinde ilerler ve bizlerle bu aşamaları paylaşırsanız gerekli tüm destek gelecektir. ;)

8. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Murat bey öncelikle hoşgeldiniz.

Yaklaşık 7-8 aydır tuzlusu üzerine araştırmalar yapıyorum.Araştırmalarım daha çok DIY sistemler üzerine oldu ve kafamdaki düşünceleri gerçekleştirmeme yardımcı olan tek yerin bu portal olduğunu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim.Portalda yapımı biten ve yapımı süren PS örnekleri mevcuttur.Temel abinin söylediği gibi siz yapımına başlayın bizde her türlü desteği veririz.Ben ps yapımına başlamadan önce internet üzerinden hazır ps örneklerini inceledim ve çalışma sistemlerini anlamaya çalıştım.Sizede tavsiye ederim kafanızda değişik projelerin uyanmasına yardımcı olacaktır.

Sizin akvaryum tecrübeniz benden çok çok fazla.Benim daha önce ne tatlısu ne de tuzlusu tecrübem oldu.Hayatımdaki ilk akvaryumu burada portal ailesi ile birlikte kuruyoruz hemde 400 litrelik bir akvaryum.

9. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Temel bey ilginiz için teşekkürler. Ben gövdeyi yapmaya başladığımda konuyu ilgili başlık altında açayım, ilerledikçe hep beraber işin altından çıkarız ozaman :) Daha ortada akvaryumda yok onuda ayarlicaz :) olucak bu iş inşallah :)

Levent bey tavsiyeniz için teşekkürler. Dediğiniz gibi araştırıp çeşitli örnekler görmek gerekiyor. Yerli yabancı sitelerde DIY PS örneklerini inceliyorum bende, bakalım, olacak sonunda :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar tekrar;

Dediğiniz gibi akvaryumunuzu seçin ve filtre sisteminizin sump mu veya başka bir şekilde mi olacağına karar verin. Ps yapımı sizin tahmin ettiğinizden daha kolay olduğunu göreceksiniz. Dikkat ederseniz sizi apar topar başlamaya davet etmiyoruz. Burada gerçek anlamda emek verdiğimiz bazı denemeler yaptık ve Levent kardeşimin çamaşır makinası pompasından ps motoru yapmasına kadar gittik. Bozduk, parçaladık, çarpıldık ve birçok kafa motorunu bu yolda heba ettik.

Bu platformun bundan beklentisi olmadı. Satarız size demiyoruz buyrun yapın destek olalım diyoruz. Aşağıdaki çalışma şekillendiğinde biz ancak kendimizi başarılı sayabildik.

[izlesene=432,344]964684[/izlesene]

Ancak taktir edersiniz ki bu emeklerin en azından platforma getirisi paylaşım anlamında olsun. Akvaryum kurulumları, ps yapımları bizimle başlasın ve bizler hak edene hak ettiği kadar yardımcı olalım. Keza örnekleri katagorilerde doludur. Umarım anlamışsınızdır. Ps konusunda herkesin zaten ortak sıkıntısı veya çıkmazı kafa motorudur. Çünkü çok pahalı ve verimsizler. Ticari anlamda da bu paylaşımın tam açılması ve sergilenmesi hobici zararına gelişecektir bununda altını çizerim.

Biz bir takım olarak birliktelik içinde hareket ettik ve böyle sürmesini istiyoruz. Üye kazancı veya geçici popilizim peşinde değiliz. İstenen gerçek paylaşım ve platformu sahiplenmedir. Buna benzer yine bazı çalışmalar malesef bu sebeblerden açılamamıştır.

Saygılar...

11. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Temel bey ne demek istediğinizi anlıyorum. Haklısınız da. Bu platformdan yararlanıyorsak, en azından kendi çalışmalarımızı paylaşarak bizde katkıda bulunmalıyız tabi ki. Zaten tuzlu suya geçtiğim ilk günden itibaren akvaryumu burda kurcam :D Baya uzun bi vadeye yayılacak ama sonunda güzel olacak inşallah :D Bu arada videodaki canavar süper köpürtüyor :D

12. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Hoşgeldiniz Murat bey. :cicek: farklı bir yer burası gördüğünüz gibi.temel abi görsel başlamayan ve devam etmeyen başlıklara biraz karşıdır. dil: Ama siz isteğinizi ortaya koyun arkadaşların dediği gibi gerisi gelir.Dıy grup üyesiyiz işimiz üretmek,istersen üretme bankaya sokmaz valla temel abi beni. :F

13. KralMurat

KralMurat

İsim:
    Tayfun Murat İpek
    Ozan bey teşekkürler hoşbulduk :) tatlısudan hevesimi aldım tuzluya geçicem inşallah :) çözülmeyecek şeyler değil gibi, kafa motorunun kaç litre/saat olması gerektiği biraz kafamı karıştırıyordu ama başlayalım iş o noktaya gelsin çözeriz sanırım :)

Sayfayı Paylaş