1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY süper iç filtre

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde Kamil Yılmaz tarafından 19 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Her zaman alışveriş yaptığım petşopta iç filtrelerde kampanya vardı. "HAS" marka iç filtre aldım 10 TL'ye...

Aslında bir iç filtreyi nasıl dış filtre görevi gördürürüm diye düşünüyordum. Kafama dank etti ve iç filtreyi alarak kolları sıvadım.

Yapacağımız şeyler oldukça basit ama çok kullanışlı olacağından eminim. Direkt fotoğraflarla anlatmaya başlıyayım o zaman...

İşte bu iç filtremiz:

Arkadaşlar filtemiz 10 watt gücünde ve saatte 600 litre su çeviriyor. Bu proje için mükemmel bence...

İç filtremizin içindeki süngeri çıkartıp, ortasında bulunan direği kesip atıyoruz:

Öncelikle yapacağımız en önemli ilk adımların başında gelen ise şu:

Su girişlerinin yandan olan filtremizin, su giriş yerlerini akvaryum silikonu ile kapatıp, 24 saat kurumaya bırakıyoruz. Buradaki amacımız; su girişlerinin yandan değil de, su akışının aşağıdan yukarı sağlamak.

24 saat sonra silikonlarımız kurudu ve iç filremizin alt kafes kısmını doldurmaya başladım:
    Sırasıyla iç filtre süngeri, filtreye uygun kesilmiş döşeme hanelerde bulabileceğiniz sünger, biyolojik filtrasyonlarda kullandığımız plastik sünger ve seramik halka.

İç filtremizi doldurduk ve sırada önemli bir işimiz daha var. Filtremizin alt kapağına lehim makinesi ile delikler açıp, suyun girişini sağlıyacağız. Bunlarıda fotoğraflar anlatmak istiyorum:

İşte bu da bitmiş hali:

Evet işte bu kadar... Çalışma prensibine gelince; normal iç filtreler suyun yandan alıp, süngerden geçirir ve direkt olarak akvaryuma geri pompalanır. Benim ise üzerinde çalıştığım bu iç filtre ise suyu aşağıdan alıp, temizlik malzemelerinden teker teker -dış filtre gibi- geçirip suyun akvaryuma geri pompalanmasını sağlıyor. Yani hem mekanik, hem de biyolojik filtre yapmış oldum. Piyasadaki birçok iç filtre sadece mekanik olarak temizlik yapar. Ben ise bir iç filtreye, dış filtre görevi gördürmüş oldum.

Kurduğum 70 litrelik akvaryumuma yapmış olduğum bir iç-dış filtedir. [​IMG] Çalışmasını şu başlık altında; Kamil'in yeni bitkili akvaryumu | Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu videolu olarak gösterdim.

Kafanıza takılan herhangi bir şey oldu mu, lütfen çekinmeden sorunuz.

-doctore-, ysdede, Yasin K. ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok zekice bir çalışma Kamil, normal filtre gücünün kat kat üzerine çıkmış olduğuna hiç şüphe yok. Kutlarım seni, güzel fikirler uyguluyorsun. :)

Kamil Yılmaz bunu beğendi.
  3. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Çok teşekkür ederim Temel abi. :) Senin izinden gitmeye kararlıyım abi. :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc
    Yalnız bir sıkıntı var filitrenin fişini çekince kaba pisliği akvaryuma geri salmıyacakmı bence yanların alt kısımlarına silikon sürmeyip açık bıraksaydın fiş çekilince kaba pislik alt kapakta birikirdi diye düşünüyorum yinede eline sağlık güzel bir çalışma olmuş.

5. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Cem Bey güzel yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim. Sorunuza gelirsek:

Bu konu hakkında filtreyi yapmadan önce kafamda birkaç plan yaptım bu konu üzerine. Onun için ben de filtrenin en altına seramik halkalar ve bulaşık süngerinin sert kısmı (üst kısmındaki sert sünger) onu kullandım. Deneme amaçlı filtreyi kapatmama hiçbir sorunla karşılaşmadım. Yani anlıyacağınız pislikler aşağı inmiyor. Filtre içerisinde zaten boş alan olmadığı için pervane vakumu kesse bile su aşağıya inmiyor. İçinde kalıyor...

6. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Kamil abi Tebrikler Çok Güzel bir Sistem Ellerine sağlık.

7. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Teşekkür ederim Miraç'cım!

ßy Mirac Küçükerdem bunu beğendi.
  8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Güzel bir buluş helal olsun çok kişi bundan faydalanır...:)

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Konuyu kaçımışım.Gayet basit ama bir o kadar da efektif bir çalışma olmuş.Temel ağabeyimin de belirttiği gibi orjinalinden çok daha verimli çalışacağı kesin.Bu tip çalışmaları görmek hoşuma gidiyor.Bundan başka da fikir ve çalışmalarını bekleriz artık :)

10. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Teşekkür ederim kardeşim. :)

Sağ olasınız Eray Bey. Güzel yorumunuz için de ayrıca teşekkür ederim. :)

Alparslan bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Orjinalinden çok çok iyi iş göreceği bir yana kat kat fark var. Bir kere filtre olmuş, basit iç filtre süngerlerinin filtrasyonuna zaten hiç inanmam işin aslı.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Kesinlikle haklısın ağabey.Hatırlarsan benim Atman HF-400 için de bir değişiklik yaptırmıştın?Ben bir hafta kadar orjinal şekliyle kullanmak durumunda kalmıştım.Elime aktif karbonum geçince dediğin gibi değişiklik yapıp kullanmaya başladım.İlk akşamın sonunda sudaki berraklık gözle görülür şekilde değişmişti.Eklediğimiz elyaf kartuşdakinden çok daha iyi tortu,atık tutuyordu.Ben de artık iç veya şelale filtre alsam mutlaka değişiklik yaparım.

13. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Filtrenin iyi filtrasyon yapıp yapmadığı hakkında ve temizliğinden şüphe eden arkadaşların belki kafalarındaki soru işaretlerini kaldırır belki: (Midesinin dayanıklılığa güvenmeyen kesinlikle bakmasın :koptum: )

Filtrenin delikli ve suyun girini sağlayan kapağını açtığımdaki manzara:

Biraz daha yakından inceleyelim:
    Görüntü mide bulandırıcı ama kafasında soru işareti kalan dostlarıma göstermek istedim genede... :)

Filtre malzemelerini sudan geçirmeden önce elimle sıkıp, çıkan pisliklere bakın:

İster inanın, ister inanmayın ama burada ise 2. sefer yıkamamdaki halen çıkan pislikler:

Filtre malzemeleri en son sıcak suda güzelce yıkadıktan sonra tekrar filtrenin haznesine doldurdum. Fişe taktım ve şimdi sessiz sessiz çalışıyor. Bu arada şunu da söylemek istiyorum; kesinlikle debi kaybı yaşamadım. Filtrenin bu kadar iş göreceğinden pek emin değildim ama benim de aklımdaki soru işaretleri tamamen kalkmış durumda. :dans:

Alparslan bunu beğendi.
  14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bu çok güzel istenirse dahada büyüğü yapılır her halde,eline sağlık ...:)

15. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc
    Kamil olayı anladım eline sağlık kaçırma yapmadıysa ne mutlu sana aynı kafa motorunun bir değişik versiyonunu ben yaptım burda yayınlıycam

16. RuFKaD

RuFKaD

Yer:
    BORNOVA_İZMİR
    İsim:
    HARUN KIR
    Mükemmel bir zeka ürünü olmuş. Gerçekten harika, bu hafta sonu gerekli malzemeleri alıp İç filtreme bu düzenlemeyi yapacağım. Paylaşım için teşekkürler. :okey:

17. argento76

argento76

Yer:
    istanbul
    İsim:
    bülent
    tebrikler..

18. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Teşekkür ederim arkadaşlar. Yardımın olduysa sizlere, ne mutlu bana. :)

19. gomesta

gomesta

İsim:
    gazi yıldırım
    kardeşim eline koluna sağlık şuan bende 160 litrelik bir akvaryumum var sadece iç filtre kullanıyorum haftada iki dip çekimi ve düzenli su değişimi yaptığım halde tankın içinde uçuşan dışkılarıda fileyle hergün alıyorum yinede kirli kalıyo senin bu projeni görmeyene dek dış filtre arayışı içindeydim fakat o pisliği görünce filtrenin vazgeçtim diyebilirim :) en kısa zamanda bende böyle bişey yapıp şuanki iç filtremi gözümün görmeyeceği bir yere kaldıracağım :) şu 10 tl lik filtreyi akvaryumcularda bulabilrmiyim yada şimdiki iç filtreyi kessem temizlersem her seferinde hem kırasımda gelmez en azından :) yalnız şu seramik ve teli nerden bulabilirim yardımcı olursan sevinirim tekrardan eline koluna sağlık...

Kamil Yılmaz ve RuFKaD bunu beğendi.
  20. Kamil Yılmaz

Kamil Yılmaz

Yer:
    Bursa-İnegöl
    İsim:
    Kamil B. Yılmaz
    Gazi Bey beğenmenize çok sevindim. :) HAS marka iç filtreleri hemen hemen tüm akvaryumcularda bulabilirsiniz. Türk malı olduğu için... Filtreyi yapmaya başlamadan önce bu kadar ilgi ve alaka duyulacağını zannetmezdim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana!

Sayfayı Paylaş