1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Süper Marine 200 Protein Skimmer

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde taakaa tarafından 18 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    DIY süper marine 200 protein skimmer yapacağım. Protein skimmer gövdesi BK süper marine 200 gövdesinin ölçüleri baz alınarak yapılacak. Elbette protein skimmer yapımı üzerinde ufak tefek değişiklikler olabilir. Motor olarak da 2 seçenek var;

DIY Protein Skimmer Yapımı Motor Seçenekleri

1-) Bubble blaster 5000
    2-)Airstar 1500

Yapmayı düşündüğüm DIY protein skimmer üzerindeki ilk değişiklik PS girişini gövdenin ortasından değil de yanından yapmak. (Giren su direk karşıya çarpmasın daire dönsün diye)

DIY Protein skimmer Super marin.jpg

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Özkan abinle görüş .

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Teoman abi arabasız kaldık sana getiremiyorum armatürlerini :D

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Satış ilanı ver .

5. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Doğancım fikir güzel, yaptırabilme imkanı nedir birebir çizdiğini , hele konik kısımları , ya da maliyet ne olur cnc de falan işletince bunları merak ettim. Açıkcası etrafımda konik ne görsem alıcı gözüyle bakıyorum ben, evde ilerde ps yaparsam diye fabrikadan topladığım bisuru hurdalık malzeme var :)

taakaa bunu beğendi.
  6. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Kalıbı nasıl yaptığımı buradan paylaşıcam zaten.Murat abi'nin yanındaydım bugün de tornacı epeyi para tutuyor cnc de ne tutar pek bilmiyorum ama fiyat almadan işe girmem pek mümkün durmuyor 500 600 lerden bahsetti çünkü.

Kalıbı alçıdan yapıcam gayet basit olacak fakat zaman bulamıyorum.

7. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Büyük bir kısmını tamamladım gövdenin, fakat parabolik huninin açılımını henüz kestiremyorum.

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Kalıp için Murat' ı ara canım .

9. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Kendim halledebilirim Teoman abi ,Murat abi ile konuştuk taban kısmı için güzel fikirler verdi onu kullandım zaten . Kalıp yapmakta sıkıntı yok kalıbı yapıyorum da ona çevrilecek pleksinin açılmış hali zor notmal koni olsa kolay da parabolik olunca sıkıntı çıkıyor.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Doğan bu PS sana 1000 tl yi bulur mu gövde olarak yoksa altında mı kalır eğer 1000 tl ye yaklaşırsa hazırını almak sanki daha mantıklı geliyor.

11. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Ne 1000 tl si abi ya 200 TL yi geçerse yapmam zaten parça bulucam ,dükkan dükkan gezicem kestirip almayacağım.Şu programda parabolik huninin açılımını alamıyorum onu da halledince başlıyacağım.Olmadı parabolik değil normal huni şeklinde yaparım.

ziya yelci bunu beğendi.
  12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Doğan Aklıma bir fikir geldi Parabolik kısmı ahşaptan yap erkek olarak Sonra pleksiyi ısıta ısıta kalıba ver. En güzel öyle olur Pleksi ısınınca güzel yola gelir.

13. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Normal ile parabolik arasında ki fark bu .

Anlamadım dediğini abi?? Pleksiyi akışkan hale getirip yekpare olarak mı yap diyorsun?

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Farkı biliyorum.
    Silindir pleksiyi erkek ahşap kalıba ısıta ısıta geçir üstü dar altı geniş olur ama alt kısmın et kalınlığı düşer biraz.

15. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Yarın alıp deniyeyim düşünmüştüm onu ama 13 cm den 20 cm'e a.ılacak o yüzden kurtarmayabilir. Yarın bir denerim

16. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    PS konusunda epeyi ilerledim ,bir iki malzemesi kaldı sadece. Şimdi fikrinizi almak istiyorum atık kabı sizce geçme mi olsun vidalı mı??

17. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Orjinali vidalı, sağlam bir geçme mekanizması yaparsan geçmeli daha kolay çıkarıp takılabilir.

18. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Geçme olsun vida li uğraşırır.

19. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Geçme daha çok uğraştırı abi ,sorduğum uğraşması değil zaten kullanışı hangisinin daha güzel olur diyeydi cevabı aldım sağolun.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Geçme daha kullanışlı bence benim ki geçme ve sorunsuz sök tak oluyor.

Sayfayı Paylaş