1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY UV Filtre Yaptım

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde erdnc83 tarafından 21 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Sevgili Portal üyesi arkadaşlar;

Başka forumdan bi abimizin yaptığı Dıy Uv filtre çalışmasını biraz modernize edip yaptım görüntü olarak normal olmakla beraber güvenlik konusunda garanti verebilirim gerek UV yalıtımı gerek su salıtımı acısından bu sefer kendimi aştım. Bu arada bana yardımcı olan 6 yaşındaki yeğeniminde hakkını yememek lazım kişisel fotoğrafcılığımı yaptı fotoları yüklemekle ilgili sıkıntım hala devam etmekta o yüzden msn vs. gibi bi noktadan yardımcı olabilecek arkadaş varsa fotoları seve seve paylaşırım öenmli olan portalımızın paylaşımcı ruhunu ve aile birliğini sürdürmek.

Fotoğraflardaki kıyafet sıkıntısı için şimdiden özür diliyorum ama malumunuz insan evli olunca işler değişiyor ve silikon benzeri maddelerle iş kullanırken kıyafet desteği anında son buluyor mümkün olduğunca az kirlilik için bide balkona kapatıldıysanız tek yardımcınız 6 yaşındaki yeğeniniz.

kullanılan malzemeler oldukça basit ve hemen hemen bütün evinde olan gereçler. İki takımda erkek dişi olarak pvc boru ek aparatı kullandım kı silikon sızdırsada bunların kendı yalıtımı beni yıllarca idare edecektir.

1 Akvaryum silikonu
    2 Sıcak sista
    3 0.75 ölçü pimaş boru ve 2 adet kapağı hazır bulunuyor
    4 piyasada fahiş fiyatlara satılsada benım perpadan 15 liraya temin ettiği 8 watt UV-C lamba
    5 Hepimizin bildiği ekonomik ampullerden 1 adet( bozuk olanı kullanalım sadece arka kısmı lazım)
    6 Bira tenekesı reflektör olarak kullanmak için
    7 Evde bulunabilecek herhangi bi hortum.
    8 Erkek dişi olarak pvc boru ek aparatı

Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerinize sağlık güzel olmuş. Lambanın korumasını algılayamadım ben ama genel olarak basit ve paratik bir Uv filtre olmuş. Birçok arkadaşın işine yarayacaktır. Lamba korumasını açıklarsanız iyi olur.

Mesela bu yapımda ısıtıcı camı kullanıldı. Link aşağıdadır ancak korumalı bölgede yeni üyeler henüz göremiyor ama genel bir fotoğrafını eklemek isterim. İçinde ısıtıcı cam koruma var.

http://www.akvaryumportali.com/threads/3483-diy-uv-filitre-yapimi

Not:Konu düzenlenmiştir.

3. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Aslında şimdi sizinle konuştukça denememi paylaşmak için ne kadar aceleci olduğumu ve neleri yazmayı unuttuğumu gördüm. Ben once kuvars bir tüp ve tüpün içinden lambayı geçirerek kullandım çünkü normal camlardan yada kuvars olmayan ısıtıcı camlarında Uv ışınının % 80 den fazla geçmediğini öğrendim. Bunun üzerine dializ merkezlerinde kullanılan Uv lambalı ürünleri güvenli kılmaya yarıyan kuvars tüplerden temin ettim ki buda bi dializ merkezinin çöpüne söyle bi dakikacık bakmakla elime geçti.

Erman Pehlivan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sorun değil, konuların altına eksikleri fark edilerek eklenebilir. Zaten konuyu genişleten ve daha kaliteli hale getiren bu mesajlaşmalardır. Hiçbir makale ve anlatım zaten kafalarda soru işareti bırakmadan anlatamaz. Bu yüzden sorun yok.

Koruma için seçilen ürün zekice. :ay:

erdnc83 bunu beğendi.
  5. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Oldukca sakar olduğum için daha kullanmadan bi kaç kere elimden düşürüp sağlamlığınıda test ettim. Umarım benden daha iyisini yapan ve paylaşan birileri olur yada portalımızdan arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir.

Erman Pehlivan, Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Dün itibarı ile tamamlanan filtremi bugun yavru akvaryumumda denedim yavrularımın yarısını başka bir kap vasıtasıyla ana tankıma güvende olabilecekleri sekilde koydum ardından kalan diğer yavrularımı deneylerımde kullanmak üzere akvaryumda bıraktım bu biraz vicdani bir rahatsızlık yaratsada onların faydasına diyerek denemeye başladım ilk seferde ufak sızıntılar gözlemledim,silikon takviyesinin ardından ikinci denenemde uzunca bir süre hiç sıkıntı olmadan filtremi kullandım ama iç filtre debimin yüksek olması ufak yavru akvaryumuma biraz fazla geldi ki bu aslında sevindirici demekki ana tankımda tam verim eklde edeceğim.Ama içimde oluşan şüphe ve vicdan sızısı nedeniyle denemelerime biraz ara verdim sistemi görsel acıdanda güzelleştirip ana tankıma uyarlayacağım benzeri denemeler yapan arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum

Erman Pehlivan ve Courageous bunu beğendi.
  7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ellerinize sağlık. UV filtrenin yararını zararını zamanla anlarsınız ve bizimle paylaşırsınız sanıyorum. ;) Tekrar paylaşım için teşekkür ederim.

erdnc83 bunu beğendi.
  8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deney derken aslinda baliklar acisindan bu deney sayilmaz tabi filtrenin elektirik kacagi vb sorununu yavrularla test etmedikce zaten geresiz de olur. Bunun disinda Uv filtresinden deney olarak soz edilemez cunku etkisini anlamaniz dahi mumkun degildir kisa vade de. Uzun vade de varsa onceden yosunlarda azalma ve suda bir miktar berraklasma olur. Bu da zaten deney sayilmaz. Uv filtresi mucize veya ileri derecede anlik degisim yaratacak ve yaratabilecek bir ekipman degildir.

Cep mesaj...

9. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Yok deney dememin altındaki sebep; uygulama esnasında içimde öyle bir his uyanmasından ibaret. Elbette kaçak falan söz konusu değil zaten mesleğim itibari ile bu konulara oldukça elim yatkındır. Bilgisayar kontrollü elektronik devreler ve yazılımlar tasarlıyorum işin aslı burdaki elektrik yada elektronik tehlisi söz konusu değil ama radyo aktivite ve Uv frekansları hakkında tamamen cahilim bu konularda bilgili arkadaşlardan yardım alabilsem el ele verdikmi bütün portala Uv yaparız şimdi bunun daha basiti ve daha sağlamını kafamda tasarladım sayılır böyle giderse 30 dakikada filtre yapabiliceğiz.

Bu arada teşvikleri ve yardımları için bütün portal üyelerine teşekkür ederim. Konuları okudukça azimleniyorum bu ara uzaktan kumanda sistemli aydınlatma yemleme ve soğutma için bi panel yapmaya niyetim var yeni doğan oğlumdan fırsat bulabilirsem senelik iznim bitmeden bişiler yapmak istiyorum. Belki ailemize faydam olur.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Teşekkürler Erdinç bey.Uv filtresi güzel olmuş yapımı paratik.Biraz kaba yani büyük gibi ama pratik olması kapatmış görüntüyü.saatte kaç litrelik motora bağlı uv filtresi?

erdnc83 bunu beğendi.
  11. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Ozan sen bu işlerden daha iyi anlarsın ama uv nin su giriş ve çıkışı yeterince geniş. Sumpa iniş borusuna bağlanamazmı ? Böylelikle hem motor parasından hemde elektrik sarfiyatından tasarruf yapılamazmı ? Yok su girişi dar dersen bence daha geniş bir giriş çıkış kullanılabilir.Eğer sirkülasyon çok uvnin etkisi az olur diye düşünülecekse daha yüksek wattlı bir uv lambada kullanılabilir.

erdnc83 bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Debi gücü önemli Uv filtresinde ama eğer devridaim motoru veya dış filtre su çıkış gücü çok uç noktalarda değilse neden bağlanmasın bağlanır elbette.

mustafa karaeli ve erdnc83 bunu beğendi.
  13. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Aslında ben de ilk planladığımda dış filtremin çıkışına takarım dıye düşünmüştüm fakat sonra hem debi yüksek olursa yetersiz kalır hem de başka avaryumlara nakli zor olur diye düşündüm.

En sonunda küçük iç filitremin çıkışına takma kararı verdim ve başarılı olduğuna inanıyorum tabikide Uv den anlayan arkadaşlar beni bilgilendirirse daha verimli çalışmalar çıkarabiliriz. İlk denemelerde başarılı olduğunu suyun berraklaşmasına ve yosun oluşumuna engel olduğunu gördükçede sevindim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence doğru kullanıyorsunuz. Suda gözle görülür bir fark yarattıysa ne güzel. Güle güle kullanın.

erdnc83 bunu beğendi.
  15. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Su bence daha berraklaştı önceden tankıma önden baktığımda sorun yoktu fakat yandan baktığımda uzun mesafade bulanıklık görünüyordu. Şimdi cam netliğinde görüntü bi uçtan diğer uca kadar çok güzel ve gerek camlarda gerekse köşelerde yağlanma ve yosunlanma bu temizlikten sonra başlamadı ki normalde 3 gün içinde başlardı.

16. mustafa karaeli

mustafa karaeli

İsim:
    MUSTAFA KARAELİ
    Erdinç uvnin işe yaramasına sevindim.Bakalım forumda başka kullanan olacakmı ?

erdnc83 bunu beğendi.
  17. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    inşallah deneyen olurda benımde portala bı katkım olur

mustafa karaeli bunu beğendi.
  18. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Temel Abi sana bi sorum olacak hastalık kısmında belirttiğim gibi pangasusum mantar oldu azoonun ilacıda kurtarmadı batıconla temızledım ama govdesinde delık var garıbımın 3 gundur ıyıydı bu sabah Ölü numarası yaptı bana acaba onu Uv fıltrelı tankıma alayım mı almayayım mı su değerleri birbirine çok yakın çünkü 2 günde bir su aktarımı yapıyorum yavruların adaptasyonu için Uv'nin temizdediği suyun faydası hayvanın ortam değişikliği yapmasına değer mi acaba bu arada UV suyu gerçekten cam gibi yapıyormuş bi haftalık kullanımda kendini ispatladı

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Elbette al ve küçük çaplı bir su değişimi yap. Ardından ısıyı 31-32 derece yap ve flagy eczaneden alarak bir tablet ekle. Balık aşırı ağır değilse kurtulur inşallah.

erdnc83 bunu beğendi.
  20. erdnc83

erdnc83

İsim:
    Erdinç Çelikok
    Tesekkurler abı ınsallah mesaı bıtımıne kadar bi sıkıntı olmaz akşam gider gitmez müdahale edeceğim çok sevdiğim cıvıl cıvıl balığıma nazar değdi. Abi bu ilacı suyamı karıştırayım yada bi şekilde yeme karıştırıp yedireyim mi ?

Sayfayı Paylaş