1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY Wavebox mu ? Diğerleri mi?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde halilkocan tarafından 26 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Selam portal ailesi,
    Birkaç gündür İnternet te akıntı ve dalga konularına bakıyorum çeşitli yöntemler kullananlar var. Bunlardan DIY olanları da bulmak mümkün ama benim araştırıp ta yapmaya çalıştığım şey hem akıntı ve su hareketi olarak en faydalı hangisi ise o olacak sizlerden fikirleriniz ve bu konu hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

Öncelikle herkesin bildiği Wavebox tan başlamak isterim sistem basit bir kutu içerisinde belirli zaman aralıkları ile devreye girip çıkan bir dalga motoru var bunu sayesinde su kutu içerisine dolup boşalıyor ve tankta bir gelgit oluşuyor. Tabi bu dur kalk olayıda DC bir akıntı motoru olması gerekliki sıkıntı yaratmasın.

Wavebox
    Buradaki Diy yapım.
    [video=youtube;F0K1-AJhGxs]http://www.youtube.com/watch?v=F0K1-AJhGxs[/video]
    [​IMG],[​IMG]

Aşagıda gördüğüm sistem ise bir dalga motoru üzerine takılan düşük devirli bir motor sayesinde dalga yönü sağ ve sola hareket ettirilerek dalganın yönü değiştiriliyor.
    wavemaker
    [video=youtube;YBlnXEX9uXw]http://www.youtube.com/watch?v=YBlnXEX9uXw&feature=related[/video]

Aşağıda ise çok farklı bir sistem var bu sistem sayesinde bir ufak tanka su dolduruluyor ve Owerflowa benzeyen bir boru yapısı var su ters u şeklindeki borunun seviyesine gelince basınçtan dolayı sifon yapıyor ve hızla tanka geri boşalıyor. Bu sistemi tanka su girişi yapan boruya koyanlar var, ve u şeklinde boru değilde rezarvuar içini kulanıpta suyun ani boşalma sistemi yapanları da gördüm

surge wavemaker

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: DIY Wavebox mu ? Diğerleri mi?

Birçok formül üretilebilir veya üretilmiş durumda. Bazıları bence daha zekice davranıp devridaim suyunun ağzına aparatlar yaparak bu işi daha maliyetsiz çözmeye çalışmış, her ne kadar bunlar belli bir hacme kadar iş yapsa da güzel fikirler. DIY olarak değişken akıntı sağlamak son derece kolaydır. Bunu kafa motoruyla yapmak zor değil ama buna dayanacak motorlar da öyle 3-5 kuruş değil. Yani maliyeti hesaplamak lazım.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Halil abi ilk videodaki sistemi yani wavebox yapmak için sadece dur kalk yapabilcek bir motor lazım. Bendeki resun 15000 bu iş için ama ben beceremem tabi böyle bir sistemi yapmayı. İnternette yapılmış videoları mevcut.

Eğer wavebox yaparsan tek motorla akıntı işini çözersin çünkü yeterli geliyor.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

İşte benim merak ettiğim de o yani wavebox gelgit yapması akvaryum için yeterli mi ? birde bunlardan hangisi iyi ve işe yarar akıntı yaratır.

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Tunze'nin yaptığı gibi wavebox daha çok işe yarayacaktır; çünkü gelgit yapıyor, son şekildeki sadece dalganın yönünü değiştiriyor. Fatihteki resun 15000 aslında wavebox ile aynı işi yapar doğru ayarlandığında; çünkü bir hızlı bir yavaş çalıştığında aradaki fark gelgiti yaratır.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Şu aralar teknelerde kullanılan sintine pompaları var onları araştırıyorum 12v DC ile çalışıyor o pompaya yavaş hızlı çalışma devresi basit bir şekilde yapılabir ve baya da güçlü ama ne kadar ses yapar bilmiyorum. Linkini koydum bir bakın isterseniz kullanan veya deneyen oldu mu bilmiyorum.
    R18 SİNTİNE POMPASI 1000 GL/SAAT 12V 5A | Tekne / Yat Malzemeleri| Sintine| Tmc Sintine

7. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Halil bi ara bende araştırdım bu motorları. Geri dönüş motoru olarak bile kullanılabilir belki. 12 v - 24 v ile çalışanları var. Basit bi multivibratör devresi bile wavebox için yeter. Düşük voltajlı olması dur kalk için müsait olduğu anlamına gelirmi ??? denemek lazım.

8. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Şimdi asıl soruya gelecek olursak, neden wavebox istiyoruz? Bunu hiç düşündünüz mü? Sadece görüntü mü?

Wavebox sizinde bildiğiniz gibi denizlerdeki gel-git hareketlerinin akvaryumlarımızdaki simülasyonunu yapar. Fakat bu her mercan için gerekli bir şey mi? Tabi ki hayır. Wavebox kullanımı akvaryumunuzda beslemeyi düşündüğünüz mercan ile alakalı. Lps ve soft türü mercanlar beslerseniz gözünüze bunların dalgalanmaları hoş gelebilir. Fakat bunu birde onlara sormak gerekir. LPS ve soft mercanlar bunun bir rutin içerisinde olmasından hiç memnun olmazlar. Nedeni hareketli ve uzun tentakülleri sayesinde sudan gerekli olan besinleri almaktadırlar. Fakat SPS ler için bunlar geçerli değil. Spsler farklı ve kuvvetli akıntı isteyen canlılardır. (Çoğunlukla) Daha uzatmayayım. Eğer akvaryumunuz sps ağırlıklı olacaksa kesinlikle öneririm. Yok eğer böyle bir şey düşünmüyorsanız size maddi külfetten başka bir getirisi olmayacaktır.

Saygılarımla.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar ben kendimi ifade edemedim sanırım benim amacım wavebox iyi iş yapar mı anlamında değil. Maddi olarak yük olduğununda farkındayım benim amacım DIY birşeyler ortaya çıkarmak ama bu akıntı için olacak demek istediğim sadece gelgit yapan wavebox mu bu işi yapıyor diğer seçenekler değişik akıntı yapmaya yaramaz mı? maksat akvaryumun her yerine hareket verebilmek diye düşünmüştüm. Ha bide bunun maddi tarafı var zaten dıy değilde hazır bir şey istesem alırım bir vortech mp10 hiç uğraşmam akıntı mış dalga mış diye ama amaç vortech yerine onun gibi iş yapacak DIY çözümler.

Aslında düşük voltaj dur kalk için müsait anlamına gelmiyor oradaki DC voltaj olması buna müsaade ediyor birde DC motoru kontrol daha basittir mesela yavaş yavaş kaldırır yavaş yavaş durdurabilir hatta vortech in yaptığı gibi bir ters bir düz rahatlıkla çalıştırabilir sin.

10. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Halil abi DIY yapacağın wavebox sayesinde tek bir motor ile akvaryuma komple yetecek dalga yaratırsın. Yalnız dur kalk yapabilcek motoru bulmak biraz zor olabilir ama elinden geliyor böyle işler. Bence yaparsan ve yapım aşamalarınıda bizle paylaşırsan süper olur...

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Merak etme yaparsam kesin paylaşırım. ama önce motor bulmak lazım ve bazı denemeler yapmak gerekecektir.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yaptık denedik ve güzel de su hareketi yakaladık. Fakat Tunze motor dayanıyor dur kalklara. Motor pahalı fiyat olarak ve cazip olmuyor doğal olarak motora o kadar para verilecekse. Motor ararken maliyeti hesaba katmak lazım. Hazırlarıyla aynı rakama gelmesin sonra.

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
  14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Abi bu pompalar sanırım 12 woltluk adaptör ile çalışabiliyor dimi ? Saatte 3000 litrelikleri var 60-70 lira bedava resmen. Kafa motoru olarak kullanılmazmı ?

Birde dalga için şöyle birşey nasıl olur ?

marintekstore.com: Sintine

Suyu alıyor yukarıdan geri veriyor.

15. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bende kafa motoru olurmu diye düşünüyorum ama birde ses durumu var. Muhtemelen sesli çalışıyorlar.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Fatih benim gösterdiğim de aynı zaten sadece modeli değişik.

Hakan abi bana da öyle geliyor bu aralar çok yoğunum 2 haftadır gece vardiyasında olduğumdan zaman ayıramadım.

Sayfayı Paylaş