1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

DIY yaparken kullanılan yapıştırıcılar

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde omeriyidogan tarafından 10 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Bu konuda herhangi bir uygulamamı anlatmaktan ziyade, Dıy yapımında kullanılan kimyasallar (yapıştırıcılar) hakkında bende ve zannedersem bir çok kişide oluşan sorulara cevap bulunmasını amaçlıyorum.

İlk başta Epoxyden bahsetmek istiyorum. Elimde Akfix E300 waterproof epoxy mevcut. Bu epoxynin özelliği suya dayanıklı plastik yapıştırıcı olması. İçeriğinde; su ve diğer çözeltileri geçirmeyeceği ve solvent içermediği yazmakta. Bu yapıştırıcıyı kullanmamın akvaryum suyuna ve doğal olarakta canlılara zararı varmıdır?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Epoxy ile yapıştırılan akvaryum malzemeleri güvenle kuruduktan sonra kullanılabilir. Zaten son Protein Skimmer yapımında kullanıldı ve tuzlu suda çalışacak. Uzun süre sonra su içinde kendini bıraktığı ifadeleri var ama bu biraz da neyin yapıştırıldığına bağlıdır. Polipren malzemeler yanılmıyorsam yapıştırmada bu anlamda sıkıntı yaratabiliyor. Fakat bu malzemeyi akvaryumda kullanan pek yok.

3. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Teşekkür ederim açıklamanızdan ötürü. Örnek vermek adına, bir türlü yapmaya başlayamadığım, Vortex CO2 reaktöründe kullanmak istiyorum. Kullanacağım malzemeler; ana gövde olarak, bilnen yeşil dip çekme aparatı, ek parça olarak kaset kapakları. Bu malzemelerin kimyasal yapılarını bilmiyorum. Ama bir deneme adına kaset kapağından iki parçayı birbirine kloroform ile yapıştırdım, sağlam bir şekilde yapışmadı. Az zorlama ile ayrılacak şekilde duruyor. Acaba Epoxy ile başarı sağlayabilirmiyim?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kloroform pleksi yapıştırıcısı sözünü ettiğiniz malzemeleri yapıştırmaması doğaldır. Epoxy yapıştırır bana göre, olmadı nalburlardaki 502 güçlü yapıştırıcı ile deneyin.

5. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    502 denemiştim daha önce. Kuvvetli şekilde yapıştırdı. Lakin suda belli bir süre sonra attı.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    502 yapıştırıcısını videodaki modifiyede kullandım ve tuzlu suda çok uzun süre çalıştı ve o şekilde motoru başka arkadaşa verdim halen çalışıyor. Malzeme farkı olabilir. Epoxy deneyin olmadı malzeme değişir artık.

Videoda yapıştırıcı görülüyor.

[IZLESENE]964684[/IZLESENE]

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Epoxsi yapıştırıcı ile sonuca gidebilirsiniz, lakin kalın bir yapıya sahip. Temiz görünümü olurmu acaba?

Kaset kapakları yerine, gene pleksiglas malzeme kullanamıyormusunuz, kullanıldığı taktirde, kloform ile iyi sonuç verecektir.

8. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Bu konuyu yazarken epoxy ile yapıştırmaya başladım. İkibuçuk saati geçti hala epoksi akışkan yapısını koruyor.

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Benim bildiğim epoxsi ikili tüpten oluşuyor, ucunada karıştırıcı takılıyor ve çok cabuk donuyor. Marka ve özellik değişik sanırım.

10. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Evet aynen dediğiniz gibi. İkili tüp şeklinde. Bir tüp şeffaf renkli, diğeri şampanya renkli sıvılardan oluşuyor. Şampanya renkli olan daha katı.

11. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Ben birçok DIY uygulamada MDF yapıitırıcısı kullanıyorum.Yapıştıracağım alana önce spreyini sıkıyorum sonra parçaların üzerine sıvısını sürüp tutturuyorum.Donma süresi çok kısa olduğundan dikkatli yapıştırmak gerekiyor.Yanlış bir işlemde parçaları bozmadan ayırmak imkansız gibi birşey.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Konuyu açtık öyle ortada bırakmak olmaz. Son durumu anlatayım. Benim gibi Akfix E300 waterproof epoxy kullanmak isteyenlere örnek olsun.

Bu ürünü uygulamaya başladığımın üzerinden yirmiüç saat geçti. Hala tam sertlik sağlanmış değil. İlk saatlerde akışkanlığı çok fazlaydı. Uygulama yaptığım reaktörü her onbeş dakikada bir ters çeviriyordum. Akıp gitmesin diye. Tabi bir süre sonra bıraktım. Akan akmış. Karışım yaptığım kabın içinde bir miktar daha kaldığından umursamadım akanı. Bu akşam üzeri karışım kabındakini de sürdüm akanların yerine. Şu an elimle şekil verebiliyorum. Ama akma durdu veya çok azaldı. Ürünün sitesinde 24 saaten bahsediyor. Ben biraz daha bekleyeceğim akvaryuma koymak için. Akvaryuma koymadan önce tam sertleşmez ise üzerine 502 türü bir yapıştırıcı uygulamayı düşünüyorum. Bakalım ne olacak.

Basit bir reaktör için bu kadar uğraşılmaz tabi ki. Ama aldığım yapıştırıcıyı denemeden kenara atamazdım. Denedim ve pişman oldum gibi. Bilginize.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Murat ile polipren yapıştırmak için baya bir gezdik açıkcası. İkili tüp, tek tüp , ne 502 kaldı ne de 504. Tabi malzeme farklı olunca tüm bu yapıştırıcıların etkisi değişiyor. Bizim edindiğimiz bilgiye göre yapıştırıcıların çoğu sürüldüğü malzemeden soğuyarak ( ya da ısı tam unuttum ) yapışıyor. Bu yüzden kullanılacak malzemeye hazırlayıcı sürülmesi gerekiyor. Biz pahalı olduğundan aseton ve tiner kullandık. Sizin kurumama olayı malzemeden gibi bence. Yani dip çekim aparatı plastiğinden kayanaklı olabilir.

14. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Ben daha önce küçük tüpler şeklinde satılan karışımlardan kullandım. Çok çabuk donuyorlardı. Lakin bir süre sonra yapışma yerlerinden çıktılar suda. Dediğini gibi yapıştırılacak malzemenin kimyası aktif rol oynuyor. Dıy olayında en nefret ettiğim şey bu tür malzemeleri yapıştırmak. Ama bir yerlerden pleksiglass (yanlış yazmadım umarım) parçaları bulup bunlarla çalışmak lazım. Ama bu ürününde değişik şekillerde olanını bulmak mesele. Mesela silindirini nasıl bulacağımı bilemiyorum. Biliyorum da çok pahalı. Bu arada benim epoxy donmuş.:basardim:

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Silindir bulmak sorun değil ama Gaziantep'de sorun olabilir mi bulmak bilemem. Ancak size bir tüyo. :shh: Biz artık incik cıncık bırakmadığımız için çözüm bol şükür. Size gereken sadece pleksi kuruyemiş koyma kaplarıdır. Kuruyemişciler bolca kullanır ve kolay bulunur. Her boy ve şekil. canım.gif Linki inceleyin ve özellikle sizin orda kolay bulunur bence.

http://www.emaaydinlatma.com/1.html

Örnek:

16. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    Bu kablardan bulmak mesele değil. Büyük boyutlu olarak bulanabilir. Asıl benim bulmak istediğim daha küçük boyutlarda olanı. Mesela daha öncede bahsettiğim reaktör için ortalama 5 cm çapında, 15-20 cm uzunluğunda bir silindir gövde ve bu silindire su girişini sağlayacak 8 mm çapında bir silindir çubuk. Ana gövdenin üzerini kapatacak parçayı hadi tabakadan ayarlıyabilirim. Ben bu reaktörde 8 mm çapındaki silindir için reklam amaçlı verilen basmalı bir tükenmez kalemin dış borusunu kullandım. Bunun maddesinin ne olduğunu bilmiyorum tabiki.

Aslında reklamcılar bu ürünler kullanıyordur. Ama gidipte bir reklamcıya bunlardan bahsetsem dikkate almaz sanırım. Ufak tefek şeylerle uğraşmak istemezler.

Siz bu tür malzemelerle çok uğraştığınızdan biliyorsunuzdur pleksiglaslarda kalite kalite oluyor sanırım. Siz nasıl anlıyorsunuz kloruformla yapışıp yapışmayacağını? Mesela ben kaset kapağından çok ümitliydim ama olmadı.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kaset kapağı pleksi mi bilmiyorum sert bakalit olmasın. Bu kapların sizin istediğiniz ölçülerde olanıda var merak etmeyin. Pleksiyi kloroform kesin olarak yapıştırır, tabi pleksi ise. Kloroform eriterek yapıştırır bu yüzden yapıştırmadığı malzeme pleksi değil demektir kesin olarak. Kalite kalite olur elbette şeffaflığı ve pürüzsüzlüğü gibi etkiler var ama yapıştırmada fark yoktur.

omeriyidogan bunu beğendi.
  18. omeriyidogan

omeriyidogan

İsim:
    Ömer İYİDOĞAN
    İlginiz ve bıkmadan usanmadan yaptığınız açıklamalardan ötürü çok teşekkür ederim Temel bey. Ben vortex CO2 çalışmamı formda yayınlamak istemiştim. Lakin o kadar çirkin bir görüntü oldu ki utandım açıkçası. Malum epoxy aka döküle mahvetti reaktörü.

Ben bu vortex reaktör olayını formlarda gördükten sonra, yeni kurduğum bitkili tankımda uygulamayı düşündüm hemen. Yapım aşamalarını anlatan arkadaşlar bazı noktaları es geçmişler. Dolayısı ile bir çok kişi bu reaktörden tam verim alamamış. Sonuçta sistem bir hesap üzerine işliyor. Her parçanın boyutunun vb.. özelliklerinin bir anlamı var. Ben de bu ölçülerin sınırlarını yakalayarak açık açık anlatayım da daha sorun kalmasın istiyorum. Ama gülünçtür ki daha yapıştırma işleminde takıldım. Tabi şu sıralar evimize giren yeni üyenin (kızımın) telaşı gündüzleri pek uğraşmaya fırsat vermiyor.

Şu anda epoxy tamamen sertleşti. Denemelere başlayacağım. Bakalım asıl amacım olan vortex olayını çözebilecekmiyim...

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Ömer bey biz burda yoğurt kovasından Dış filtre bile yaptık, utanmadık yaptığımızdan. O nasıl kelam olmuş öyle. :( Siz yaptığınızı yayınlayın çekinmeden. Temel abim'in sevdiğim bir sözü vardır, şimdi tam hatırlamıyorum ama;

Her malzemeyi hazır alarak yapılan akvaryum hobisinin ki (babaannem bile yapar bunu), el emeği göz nuru yapılanın yerini hiç bir zaman tutamaz. Çünkü yapılana alın teri, beyin ve emek sarfedilmiştir. der.

Görününtünün önemi yoktur, işlevi uygunsa, yapılış mantığı her zaman aynı olacağından ötürü, tekrar yapılabilir çok beğenilmediyse. ;)

omeriyidogan bunu beğendi.
  20. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Temel abi kaset kapakları ve o kuruyemiş kavanozları pleksi değil. Sert plastik gibi birşey. Bu sıralar pleksiye altarnatif ürünler çıktı piyasaya. Bakıldığında pleksiden ayırt edilmesi nerdeyse imkansız gibi. Hatta geçenlerde malzemecim bahsedince bir plaka ( 300x100 ) bu malzemenin beyaz olanından aldım led tabelalarda kullanmak için. Pleksiye nazaran fiyatı yarı yarıya diyebilirim. Bu malzemenin beyaz olanları ışık geçirmiyor ve klaraform yapıştırmıyor. Pleksi olmadığınıda burdan anlıyoruz. Bunların birde şeffaf olanı varmış ama henüz onu görme fırsatım olmadı. Muhtemelen o kaset kapakları gibi bir malzemedir diye düşünüyorum.Pleksi nin ise iki çeşidi vardır, dökme pleksi ve çekme pleksi. İkisi arasında saydamlık ve ışık geçirgenliği gibi küçük farklılıklar vardır. Kalitelisi kalitesizi diye ayrım yapılmaz bu ikisi arasında. Amaca ( yapılacak olan işe ) hangisi uygunsa o kullanılır.Ama tabi ikisininde kalitelisi kalitesizi var muhakkak.Pleksi genelde çinden gelir ama yerli üretim olanıda var. Bu yerli üretimlerin merdivenaltı üretimleride var. Bu merdivenaltı üretimhanelerin çoğunda hammadeye çöplerden toplanan malzemeler karıştırılır ( maliyeti düşürmek için ) ve dolayısıyla çıkan mal oldukça düşük kalitedir.

Klaraform ise aslında bildiğiniz gibi özünde bir yapıştırıcı değildir.Eskiden narkozdan önce tıpta bayıltmak için kullanılırdı ve eczaa depolarında ve eczanelerde satılırdı.Yani narkoz icat oldu klaraform bozuldu.:) Pleksi ise gerçekten tuhaf bir malzeme. Klaraform dışında hiçbir yapıştırıcı bu malzemeyi % 100 sağlamlıkla yapıştıramıyor. Pleksinin hammadesi içinde bulunan polimetilmetakrilat ile akrilik levhaların ana hammadesi içersinde bulunan metil metacrilat monomer i bünyesinde bulunduran klaraform birbirne temas ettiğinde erime gerçekleşiyor ve bu sayede yapıştırma işlemine ulaşılıyor. Bu sebeple klaraform akrilik levhalar dışında hiçbir malzemeyi yapıştırmıyor.

Konuyla alakası yok ama pleksi lafı geçince bilgilendirme yapmak istedim.:yun:

Ömer bey kullandığınız yapıştırıcının sertleştiricisini az katmış olabilirmisiniz? Bukadar geç sertleşmesi normal değil gibi görünüyor.saat:gif Birde yaptığınız reaktörün görüntüsü kötü bile olsa dıy bölümümüzde konu açarak paylaşın bence. Görüntü kötü olsada bu sorun değil. Önemli olan işlevi ve insanlara fikir vermesi.toka:gif

YIKIKTEMO, omeriyidogan ve murer bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş