1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Doğaçlama Sump

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde lades tarafından 5 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Merhabalar tekrar. İki adet 30litrelik akvaryum yapmıştım yavruluk veya karantina akvaryumu olarak. Biraz düşünüp taşındıktan sonra ana tankımın altına,100litre akvaryum koyacağım,onun arkasına bu 30litrelik akvaryumlar tam sığıyorlar. İki akvaryumun yanlarının silikonlarını söküp uc uca ekledim,bolca silikonladım. Oldu bir sump. Ölçüsü,90*20*35h
    Birazcık küçük sanki diye düşünerekten içi su dolu olduğu halde sumpı elimdeki camlarla yükseltmeye karar verdim ve aldım elime elması.
    Bolbol silikonlayıp camlarla sumpın ikinci katla birinci katın birleştiği yerlere yama yaptım boydan boya ki su sızması falan olmasın diye. Son ölçüleri, 90*20*60h Daha sonra da el yapımı 1900lt/h kafa motorunu çalıştırıp denemeye başladım bugün.5 saattir çalışıyor canavar gibi. Elyafa silikon artıklarını falan topladı hemencecik. :basardim: Sumpa 2. katı çıkmamın sebeplerinden biri de elimde bol miktarda filtre malzemesi olmasıydı. Okadar para harcadım o malzemelere. Gerçi birçoğunu yolda topladım. :) Şaka değil,kot yıkamacılar var çalıştığım sanayide,onlardan koy yıkamada kullandıkları taşlardan aldım ücretsiz tabiki. Sumpın ikinci katını çıktığım camları da yolda yol kenarında buldum ve değerlendirdim,bir de cam şeklinde plastik malzeme var ya adını hatırlayamadım,onları da yol kenarında buldum, işyerinde matkapla bolca deldim süzgeç gibi oldular.Ayrıca alt katımızda tül perdelere nakış yapan işyerinden de parça tüllerden aldım bolca. Herşeye de para verilmez ki kardeşim. :cicek:Balıkları da bedavaya getirsem süper olacak aslında. Malawi yavrularına bakacak birini arayan olursa haberim olsun. .Ş.
    Bu çalışmalarım başka hiç bir yerde yayınlanmamıştır kıymetinizi bilin arkadaşlar. :hepiniziseviyorum:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğaçlama Sump

Cem Hoca'm inşaat yapar gibi çıkmışsın katları. :) Ellerine emeğine sağlık Mükemmel bir sump olmuş. Öneri olarak sadece aklımdan sağ tarafta bir kule olabilir miydi sumpa bağlı olarak diye geçti ? Sanırım sola doğru daha alçak olsaydı kule olarak bir alan kalırdı. Tabi şimdi de kullanılabilir ancak ilk girişte su seviyesi yüksek duruyor ufak bir işlemden geçmesi gerekir. Tabi sen daha iyi bilirsin ben öyle bir fikir olarak belirtmek istedim. Akvaryum üzerinde çalışmasını bekleriz Hoca'm.

Ellerine emeğine sağlık. Başka yerde yayınlanmamış olması bizim için önemli bir jest bunun için ayrıca teşekkürler. canım.gif

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Doğaçlama Sump

Senin kıymetini bilmezmiyiz hocam. ;)

Atıl malzemelrin bu şekilde ihtiyaç karşılaması,bu sayede bu yapımları gerçekleştirerek bir miktarda olsa bütcemizi korurken aynı zamandada hobiyi biraz daha ucuzlatmak herzaman ayrı bir haz vermiştir bana. burda:gif

Hocam camları kuşak atarak birleştirmek gerçekten harika olmuş. İki tane işe yaramayan yavru akvaryumundansa,bir tane işe yarayacak sumpun olsun daha iyi. :) Hocam sağlam bir işçilik yapmışsın tebrik ederim. :helalolsun: Camından pleksisine, tülünden kafa motoruna kadar herşeyin tamamen maliyetsiz olmasıda ayrıca cazip kılıyor çalışmayı. ;)O yüksek kattan diğer tarafa su akan kısmı biraz daha aşağıya doğru indirirsen o ikinci katı kule olarakta kullanabilirsin. ;)

Camı,taşı vs anladımda,o şeffaf pleksileri nasıl buldun hayret ettim. .8. Pahalı bir malzeme olduğu gibi çokta işe yarar bir malzemedir şeffaf pleksiler. ;) Hocam işe hangi güzergahtan gidip geliyorsun ? Bende sabahları ordan geçeyim. :D

Bu çalışmayı ayakta alkışlıyor ve konuyu müsadenle sabitliyorum.

Saygılar.

4. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

Sağolun arkadaşlar,ne diyeceğimi bilemiyorum. 2. katı attık ama belediyeye yakalanmazsak bari. :F İşyerim sanayi sitesinde olduğundan bir çok malzemeye rastlıyorum yollarda bellerde :horon: Şeffaf malzemeleri bulunca bayağı sevindim,camdan daha pahalı bir malzeme olduğunu öğrendim.
    Kule olayını çok iyi bilmiyorum açıkçası,biraz detaylı resimleri varsa çözerim,benim sump hala inşaat aşamasında olduğundan kuleyi de eklerim problem yok,elmasım elimde nasıl olsa. :cicek:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğaçlama Sump

Kule içine eklenecek bazı mekanik filtre elmenları sayesinde suyun süzülerek aşağı sumpa inmesiyle akvaryuma çok daha fazla oksijen kazandırılırken su dışında kullenin en üst kısmına koyulacak elyaf ile daha iyi bir ön filtrasyon yapılmasına yarar. Benim sump ve kuleden bir örnek aşağıda ekledim. Birçok malzemeden kolayca yapılabilmektedir. Örneğin bir kovadan bile yapılabilir. Dıy bölümünde birçok konuyla alakalı paylaşım bulunmaktadır. Elyafın su dışında olması birçok avantaj sağlıyor ve kolay temizleniyor. Ok işaretleri suyun süzülmesini gösteriyor. Elyaflar su dışındadır. Tabi istenirse filtre malzemeleride koyulur o bölümlere.

6. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

Tahmin ettiğim şeymiş kule dediğiniz şey. Sump olayını epey araştırdım okudum,kule konusu biraz eksik kalmış. Bazı arkadaşlar birkaç çekmeceli bir raf ile yapmışlardı diye hatırlıyorum yanılmamışım. Ben de o çekmecelerden aradım ama bulamadım. Bakterilerin bol oksijenli şekilde amonyağı nitrata çevirirken aynı zamanda sudaki oksijeni azaltmamalarını sağladığını okumuştum.Başka özelliği varsa söylerseniz sevinirim arkadaşlar.Tabi çekmecelere konan malzemelerin temizliği falan daha pratik oluyor.
    Ayrıca beni DIY üyesi yaptığınız için çok sevindim,elimden geldiğince sitenize katkı sunmaya çalışırım.
    Elektrik teknisyeniyim ben,otomasyon konusunda yardımcı olabilirim sizlere. Profil bilgileri kısmında meslek bölümü yok galiba portalınızda?

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Doğaçlama Sump

Sitenize değil,sitemize diyecektin,dilin,pardon elin sürştü galiba hocam ? :uyari:

8. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

Olcay kardeş benim bu klavye bozuk galiba ondan,tabi ki sitemiz. :heyo: Temel Bey kule kısmının bir iki fotoğrafını daha istesem ayıp olur mu acaba?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğaçlama Sump

Cem Hoca'm aşağıda kendimizin yaptığı bir sump, kule ve ps fotoğrafı var. Sol tarafta ok işareti ile gösterdiğim bölüm kuledir. Kule dört tafafı çevrili bir hazne, bu hazne sump içine giriyor ama su seviyesinden yüksek olduğu için içine koyulan raf veya çekmece sayesinde su sumpa bu hazne içinden süzülerek düşüyor. Bu çekmecelere çeşitli filtre malzemeleri ve elyaf koyulabiliyor. Umarım anlatabilmişimdir. Gayet basittir gerekirse örnekler ekleriz farklı yapımlara ait.

10. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

Tamam anladım,siz de açıklayınca hatırladım zaten,teşekkürler. Çekmeceli plastik kutulardan arayıp bulamamıştım,diğer sumpımda yaptığım yüksek kısım yani. Bilmediğim birşey değilmiş hatırladım,yine de sağolun. Bu sumpım yüksek olduğundan kule ekleyebilir miyim bilemem,tabiki demir sehpa yapıldıktan sonra borulardan boşluk kalırsa ekleme yapacağım. Sizlere iyi geceler. aliye:gif

11. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Doğaçlama Sump

Daha fazla gaza basmamız lazım pratik Ozan'ın rakipleri çoğalıyor. smiley18.gif Ben böyle güzel sumplar yapmıyorum alanımız farklı ben pratik işler adamıyım ve bu yapımlar önünde saygıyla şapka. saygılar:gif Kule sistemi eklense bencede güzel olurmuş. burda:gif

12. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

İlk sumpımın resimlerini de görmenizi istedim. Önce tasarımı yaptım çizdim bilgisayarda,sonra aldım elime elması. danso: Son iki resimde de kule kısmı eklenmiş hali. Yeni sumpa kule yapmaya çalışacağım şimdi. Sehpanın ayakları 80cm,alt kat yerden 5cm yükseklikte olsa yeter zannediyorum.Aradaki boşluk yaklaşık 70cm olacak,dediğiniz gibi su seviyesini biraz düşürüp camları biraz kırparsam yaklaşık 20cm kule olur ve de işimi görür zannediyorum. Sumpın şu andaki yüksekliği 60cm. Eksik fazla bir şey varsa söylerseniz sevinirim.

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Doğaçlama Sump

Cem hocam sumpun içindeki ara camların yüksekliği kafa motoruna doğru düşmesi lazım değilmi ? huh: Bu şekilde son camında ilk cam kadar yüksek olması, sump malzemelerinin zamanla kirlendiğinde kafa motorunun susuz kalmasına neden olabilir. Yada sump boş çalışır. Yani malzemeler kirlendiğinde su filitreden geçmek yerine yukardan transit olarak kafa motoruna dökülebilir.:uyari:

14. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

İlk camdan sona doğru,30cm, 29cm, 31,2cm,27cm. Camlar birbirine biraz yakın oldu onda ama kuleyi yaptıktan sonra daha iyi oldu,denedim zaten. Biraz daha oynama yapılabilir üzerinde tabiki.

15. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

Olcay kardeşim bende bulaşık süngerinin yeşil sert kısmı var ya ondan var,14cm*500cm rulo şeklinde almıştım. Biyolojik sünger olarak kullanıcam ama galiba 5cm kalınlığındaki biyolojik süngerlerden de almam gerekecek. Fakat ufak bir parçası 15lira,az para değil,o paraya yem makinesi aldım ben. Var mı bildiğiniz ucuz bir yer acaba? Bizim sanayide yok malesef olsaydı bulurdum kesin. :D

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğaçlama Sump

Sump çalıştığında su seviye ayarı düzelir bence. Kule güzel olmuş. Tebrik ederim ellerinize sağlık. Cem Hocam, malesef başlığı 3 saat üzerine açabildim. Fotoğraf boyutları çok büyük olduğundan sayfayı donduruyor ve bilgisayar felce uğruyor. Takibi zor başlığın. Müsait bir zamanda düzenlemeye çalışırım. Eklenecek olan fotoğrafların boyutlarını küçülterek link alırsak iyi olacak.

17. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

Temel Bey sizin bilgisayarınız biraz eski model galiba? :) Şak diye açılmıyor açıkçası bende de,hatta sayfayı tıklayınca titreme oluyor,sayfa yukarı aşağı gidip geliyor,portalla alakalı bu sanıyorum. Resimlerin boyutlarını kaça kaç yapmalıyız daha rahat açılması için sayfanın? Ben photoshopta sadece megabitini düşürüyorum.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Doğaçlama Sump

fotoğrafı yüklediğimiz upload sitelerinde de var seçenekler bilgisayarda da küçültülebiliyor. Aynı titreme bende de var ama konuyu birçok arkadaşa sordum onlarda olmuyor. Bilgisayar eski biraz ama ondan olduğunu sanmıyorum.

19. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

Sitemizin günahını aldık demek ki. :) Benim bilgisayarım 1 yıllık ama sorunlu,tamirciyi özlemiş. :)

20. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Doğaçlama Sump

Arkadaşlar sumpta kule kısmını çok yükseltmezsek olmaz mı? Resimde plastik bir kutu görülüyor,onun içine elyaf koysam? Fakat bir kat daha o kutudan koysam daha iyi olur aslında onun içine de sünger koymalıyım.Sanırım yeterli olur 2kat. 2+2 oldu. :F

Aslında sünger için aklımda bir fikir var,yapıp gösteririm en kısa zamanda.Umarım siz de beğenirsiniz.

Sayfayı Paylaş