1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Doğal Tür Akvaryumum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde metallurgist tarafından 31 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Merhaba Arkadaşlar.

Aslen balık avına çok düşkünümdür. Önceleri evde kullanmadığım 15 litrelik bir tatlı su akvaryumum vardı. Bir gün balık avlarken her atışıma bir orfoz yavrusu gelince acaba bu akvaryumda yaşar mı? Diye hemen bir 5 litrelik su bidonuna saldım içine de deniz suyu doldurdum. Ne kadar pet şişe bulabildiysem deniz suyu doldurarak eve getirdim.

Çok detaya girmeyeyim, bu işin böyle olmayacağına karar verip 1 cm cam kalınlığında 100*50*50 ebatında akvaryum yaptırdım. Fazla bütçem olmadığından masasını keresteciden aldığım kalaslarla kendim yaptım. Sürekli su değişimi yaparak devam ettirdiğimden tatlı suya yöneldim ve bir çok türün (çipura, levrek, orfoz lagos, minekop, mırmır) tatlı suya adapta olabildiklerini keşfettim.

Tatlı suyun bakımıda kolay olduğundan şu an sistemimde bir problem yok sadece 9 günlük bayram tatilinde su bulanmış. Uğraşıyorum şu sıralar epey açıldı ama bayram öncesi gibi tamamen berrak değil.

Yapım itibari ile imkansızların peşinde koşuyorum. Akvaryumum balkonda arkadaşlar. Güneş ışığıda alsa yosunlanmayı önledim. Bu konu giriş olduğu için 2 yıllık emeğimde nice maceralar var. Önümüzdeki günlerde kendime havuz yapmayı düşünüyorum babamın köyde müstakil evi var bir ikna edebilirsem. Bu akvaryumda da tatlı su tekesi yetiştirerek doğal türlerimin yem ihtiyacını karşılamayı düşünüyorum.

Şimdi atsamda levrekler hapur hupur bir günde kaç tane attığımın önemi yok bitiriyorlar, ama işin kötü yanı tatlı su tekesi kaynağı bulmuştum orasıda maalesef kurutulmuş. Şimdiki amacım kiraz karides tedarik ederek onları üretip yem yapmak.

Tabi bu işleri yaparken siz değerli akvaristlerin görüş yorum ve tavsiyeleri benim için çok çok önemli. Şimdiden yorumlara ve sorulara hazırım.

YIKIKTEMO, OKTAY 26, halituzun ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Buda akvaryumum.

su biraz bulanık bayram tatilinde ne olduysa.

biraz açıldı daha kötüydü ama daha iyi olacak.

bulanıklığı gidermek için hergün yada gün aşırı 50 litre su değişimi yapıyorum ve gündüzleri akvarumun üzerini örtüyorum

öndeki beyaz eskiz güneş ışığının direk vurmasını engellemek iç,in

bu en küçük levreğim

Vetman ve Alparslan bunu beğendi.
  3. Vetman

Vetman

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Yağmur Gülsoy
    Levrek ve çipuranın acı suda yetişebildiğini biliyorum ama tatlı suda yaşayabildiklerini bilmiyordum. Balıklarınız şu anda ne durumda?

4. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Balıklar gayet sağlıklı hatta birde minekop yavrusu denk gelmişti onuda ekledim yanlarına

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Vetman bunu beğendi.
  5. Vetman

Vetman

Yer:
    Balıkesir
    İsim:
    Yağmur Gülsoy
    Suya herhangi bir katkı giriyor musunuz yoksa sadece tatlı su mu? Eğer tatlı suysa sistem hakkında biraz daha bilgi verir misiniz?

6. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Sistemde hiçbir katkı yok önceleri tuzlu su yapayım diye düşündüm temiz deniz suyu almıştım denizden su değişimi problem olacak diye kademeli olarak tatlı suya döndüm. Yaklaşık bir yıldır tatlı su. Balıklar yeni Yanlız, 4 ay önce tutmuştum öncekiler elim bir kazada gitti.

Hiçbir katkı girmiyorum suyu eksildikçe dinlenmiş çeşme suyu ile tamamlıyorum. Sadece eğer attığım yemi yemezlerde dibe çökerse zamanla bulanıyor.

Su değişimi ile düzeltiyorum ve akbqryumun üzerini örterek güneş temasını tamamen keserek

Vetman bunu beğendi.
  7. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Elim kaza demişsem ilk önce hava motorunun kauçuk ları gitti kıl psyı kurtardık. Böyle olmayacak diye iç filtrenin filtrelerini çıkarttım sadece kafa motoru ile çalıştırıyordum sorun yoktu.

Taki aytığım bir sardalya parçası pervaneye girene kadar.

O problemide süngersiz muhafaza takarak hallettik

8. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Ortanca levreğimin ağzında problem var ne yapmak lazım acaba

Uploaded with ImageShack.com

9. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc
    Şaştım kaldım helal olsun valla aklıma gelmezdi asla bir levreğin tatlı suya adapte olucağı....

10. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Şuan 3 adette deniz tekesini tatlı suya adapte ettim bakalım üreyeceklermi

11. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc
    Haydi hayırlısı

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Yanlız üretim üzerine hiç tecrübem yok malesef

13. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc
    Valla deniz akvaryumları konusunda ihtisas yapmış bir hayli arkadaş var ama sizin olayınız ayrı tabi...

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Tekrar tuzlu suya ekle bir şeyi kalmaz, tatlı su yaramamış abi...:D

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç gerçekten.:) Tebrik ediyorum etmesine severim bu girişimleri ama balığa tatlı su Alpi'nin dediği gibi sahiden yaramamış galiba.:D Neden tatlı su, denizden su almak mesafeden dolayı mı zor?

16. metallurgist

metallurgist

İsim:
    Gültekin Güler
    Dediğiniz doğru olabilir diğerleri daha uzun süredir yaşıyor herhangi problem olmayınca tatlı suya yorma dım açıkçası ama askı tip bir ps alıp dediğinizi yapabilirim aslında. Denizden su alma hem mesafe ama asıl önemlisi zaman :(

Sayfayı Paylaş