1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Doğal Yöntemlerle Yosun Kontrolü

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 11 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Doğal Yöntemlerle Yosun Kontrolü

  Ne zaman yeni bir deniz akvaryumu kurulsa bir süre sonra yosun akvaryumun gündemi arasına olur ve şikayet edilmeye başlanır. Aslında diyatom everisi denilen biyolojik yaşamın başlangıç aşamasında normal bir durum olsada ilerleyen süreçte kaybolacağı ön görülen istenmeyen algler kaybolmaz ve tam tersi çoğalır. Aslında bu durumda muhtemel sebebler birden fazladır. Bu yüzden sorunun mücadelesinde her işlemin ardından gözlem gerekir. Konumuz içerisinde istenmeyen algler ile doğal yollardan ve pek tabiki sorunun muhtemel kaynaklarını bularak bertaraf etmeye çalışacağız.

  [​IMG]

  Fosfat çevrimi:

  Tüm organik maddeler ( hem hayvanlar hem de bitkiler ) yaklaşık % 1 fosfor (PO4 ³ içerir. Akvaryumdaki balıklar, mercanlar, eklem bacaklılar, diğer kabuklular günlük beslenmeleri gerektiğinden yapılan yemlemeler nedeni ile bir miktar fosfat kaynağı demektir. Aslında doğada da fosfor gerçek döngüsünde bulunmaktadır. Akvayumlarda zannedildiği gibi o değerinde olmamalıdır. Fosfat bitkiler için önemli bir gübre kaynağıdır. Ne varki akvaryumda organik madde yoğunluğu çok doğa daha yüksek oranlardadır. Bu yüzden istenmeyen özellikle mavi yosun, lifli yeşil yosun, kırmızı cyanobacteria gibi istenmeyen etkileri vardır ve elverişli koşulları bulmuşlarsa kontrolsüz şekilde büyürler. Bazı mercanların ( örnek: zooxanthellae ) nihai ölümüne neden olabilirler. Özellikle akvaryum bir resif akvaryumu ise sorunun etkileri çok daha büyük olacaktır. Bu yüzden yoğun reef akvaryumlarında fosfat seviyeleri haftalık kontrol edilmelidir.

  Konsantrasyonu mümkün olduğunca düşük tutmak mücadelede başarı sağlar. Resif akvaryumu için maksimum değer 0,3 ppm olmalıdır. Bu değerden yüksek konsantrasyonlarda deniz balıkları veya tatlı su balıkları tepki vermez ama yosun atışı sonucu omurgasızlarda bozulma görülür.

  Silikat:

  Silis (SiO2), silisik asit (H2SiO3), silikatlar (SiO3 ²) ve silikon diğer bileşikleri (Si) deniz suyu ve tatlı su normal bileşiklerdir. Bu maddeler normalde düşük konsantrasyonlarda ve toksik olmayan maddelerdir.Küçük miktarlarda her zaman akvaryumda mevcuttur ama miktar çoğadığında akvaryumda koyu kahverengi gibi lekeler görülmeye başlanır. Bunlar genellikle kahve rengi yosun olarak tabanı ve kayaları kaplar. Tabi ilerleyen süreçte mercan ve omurgasızlarda etkilenir. Yeni kurulmuş bir akvaryumda başta da belirttiğim gibi güzelleşmenin öncesindeki diyatom aşamasında bu tarz oluşumlar görülür.Bu açıdan iki faktör arasındaki farkı bilmek gerekir.Yosun silikat, fosfat ve devamlı büyümeyi sürdürmek için nitrat'ı da kullanır. İstenmeyen alglerin rakibi nispeten akvaryum koşulları içinde istenerek beslenen yüksek algler olabilir ama ne var ki zayıf ve yetersiz rakiplerdir bunlar. Kimyasal mücadelede kullanılan malzemeler nispeten şunlardır: filtreleme malzemeleri, silikat tutucu, fosfat veya nitrat emici ve aktif karbon gibi kimyasal filtre elemanları.

  Doğal mücale şekli aşağıdaki gibidir:

  Öncelikle aslında baş mücadele şekli olarak tüm bu besin olarak kullandıkları maddeleri kontrol altında tutmaktır. Sürekli analiz, ve sürekli akvaryunuzu gözlemeniz ve tabi su parametrelerini (nitrat, kalsiyum ve alkalinite fosfat) takip etmeniz ve düzenli değerlerde tutmanız gerekir. Genellikle yapılan bir hata olan musluk suyundan su değişimi veya buharlaşan suyun yerine çeşme suyu eklenmesi önemli tetikleyicidir. Tartışmaya açık bir konu olarak görülse de işin esasında genelin tavsiye etmeyeceği uygulamalardır. Su değişimi ve buharlaşan su yerine en iyi su seçenekleri kuşkusus damacana su veya ters osmoz su kullanmaktır.

  Yosun tüketenler Turbo snail (Prosobranchia and Heterobranchia) :

  Bu salyangoz çok iyi alg yiyiciler arasındadır. Ben size her 12 litre için bir adet öneririm. Canlı kaya üzerinde makro alg patlaması ve olgunlaşma süreci 1 hafta içinde tamamlanabilir. Salyangozlar bu algleri belirgin hale gelmeden önce tüketebilir. Tavsiye edilebilecek birçok türü bulunmaktadır. Büyük bir çoğunluğu filamentöz alg tüketimi konusunda uzmanlaşmıştır ve akvaryumları için uygundurlar. Caenogastropoda ve Neogastroposa bunlardan bazılarıdır.

  Yıldız:

  Yosuna odaklanmış star güç olarak iki tür Linkias ve fromias.

  Deniz kestaneleri, yengeçler:

  Tüm Kestaneler yosun yiyebilir. Kalkerli kırmızı alg köselerinide tükettikleri görülür. Bazı yengeç türleride akvaryumda iyi alg yiyicilerdir ve yosun enkaz temizliğide yapabilirler.
  Arrowhead Crab ve Xenocarcinus tuberculatus örneklerdir.

  Alg tüketen balıklar:

  Zebrassoma flavescens cerrah balığı ideal her türlü alg yiyicilerdir (özellikle Zebrassoma P. flavescens hepatus) bir grup gobi türüde çeşitli algleri tüketebilir (Amblygobius, gobiodones, bazı amblieleotris ve bazı cryptocentrus) Bazı balık türleri var ki diğer balıkların rabet göstermediği algleri tüketirler. Buna Fox face ve Salarias fasciatus örnek olarak gösterilebilir.


  Bunlardan Salarias fasciatus akvaryumda tüketeceği alg kalmadığında kaybedildilme riski olan bir balıktır. Bu yüzden hobiciler arasında ihtiyacı olana verilmesi daha doğrudur. Kuru yem kabul etmekte sıkıntı yaşaması buna neden olmaktadır. Eğer kuru yeme alıştırılırsa akvaryumda kalmasında sıkıntı yoktur. Genel olarak bakıldığında aslında öncelikle kondisyonu ve değerleri yerinde bir su yaratmanın yanında istenmeyen alg oluşumunu tetikleyen alg besin maddeleri olan fosfat, nitrat,silikat ve yanlış aydınlatma konularına dikkat edildiğinde sorundan uzak kalmak mümkün. Yazı içerisinde orta ölçekli oluşumlar ile mücadelede destek olacak canlılar tanıtılmıştır.

  Sorunlardan uzak akvaryumlar dilerim.

  Tamamı tarafımca akvaryumportalı platformu için yazılmıştır.
  Akvaryum Portalı - Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu
   
  Courageous ve selcom2008 bunu beğendi.
 2. Eser

  Eser

  Mesajlar:
  196
  İsim:
  Eser Atalas
  Cevap: Doğal Yöntemlerle Yosun Kontrolü

  Red Mangrove bitkisini Nitrat, Fosfat ve Silikat emdirmek için kullanabilirsiniz. Almak isteyenler için bende var :)
   
 3. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Cevap: Doğal Yöntemlerle Yosun Kontrolü

  Arkadaşım tüm deniz forumlarındaki bu tavrın beni irite ediyor, bu forumda hoş karşılanır karşılanmaz bilmiyorum ama nedir bu böyle her bir yerde led armatür satmalar, red mangrove, ürünler elinde hep sayılıdır ama aylardır nedense hiç bitmez. Olaya ticari yaklaşan, bu işi yaptığını açıklayan insanlara diyecek lafım yok, ama bu tavrın hoş değil. Bazı yerlerde uyarılıp tenkid edilmene rağmen hala devam ediyorsun bu tavrına.
   

Sayfayı Paylaş