1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Doğaya Benzetilen Akvaryum

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 15 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Doğaya benzetilen akvaryum her zaman ilgi odağı olmuştur ama neresinden bakarsanız bakın hiç tam olarak benzemez. Fakat, çok güzel doğayı yansıtabilir. Gözünüze kestirdiğiniz bir doğal kesitin içinde yaşayan canlılardan bir karma oluşturursanız ise bunun adı ekosistem akvaryum olur. Eğer gerçekten üzerine eğilir ve ciddiye alırsanız hayranlık uyandıracak akvaryumlar ortaya çıkarabilirsiniz.

  doğaya benzetilen akvaryum.jpg

  Doağaya Benzetilen Akvaryum Canlı Türü

  Doğaya ne kadar benzer veya benzemez orası yaratıcılığınıza kalmış ama sonuç olarak birçok hobici arkadaşın taktirle bakacağı akvaryumlar olur. Doğaya benzetilen akvaryum sucul ekosistemlerin güzel taklitleri durumundadır. Akvaryum kavramı bu alanda aslında faydlı ve öğretici bir araç halini alır. Fakat, zaman içinde yapılan hatalar, hastalıklar, ölümler ve dengesiz harcamalar güzelliği amacından saptırabilir. Dikkatli hareket ederek akvaryumu yürütmek daha sağlıklı ve uzun soluklu keyif aldırır. Doğaya benzetilen bazı akvaryumlarda farklı ama belli bir canlı türü birlikte yaşayabilir. Gördüğünüz küçük bir göley olabilir örneğin ve bu alanda bir arada birçok nüfus barınıyor olabilir. Bu akvaryumlar içinde geçerlidir. İnsanoğlu aktivitesi bu ekosistemlere büyük zararlar verir. Doğaya benzetilen akvaryum kurmak adına zarar vermekten kaçınarak en ideal şekilde hareket edilmeli. Bizler doğanın hassas dengelerini anlamamıza ve korumayı öğrenmemize çok yardımcı olacağına şüphe yok. Tamamıyla doğal bir alana benzetilecek akvaryumlar aynı zamanda insanlara gezegenin sadece bize ait olmadığını hatırlatır. Sağlıklı şekilde ortaya çıkarılmış doğaya benzetilen akvaryum oluşturmak için bazı ekipmanlar gerekli. Böyle bir akvaryumda güzel balık veya tam ekosistem taklidi yaratmaya yönelik düşünceniz varsa, öğreneceğimiz çokşey var demektir.

  Doağaya Benzetilen Akvaryum Nedir?

  Doğaya benzetilen akvaryum aslında doğaya ait olan gerçek bir biyolojik yaşamın akvaryum ortamında oluşturulmaya çalışılmasına ait bir kavramdan (ekosistem akvaryum) ibarettir. Böyle bir ortamda doğal bitkiler ile bire bir ilişkili hayvanlar, çevre ve sistem içinde enerji akışı döngüsüdür. Tüm canlıların tüketiciler ve üreticiler olarak sınıflandırılması ekosistem kavramını oluşturur. Üreticiler ( Chlorophyta) fotosentez yapabilen bitkiler. Su bitkileri su içinde fotosentez yaparak oksijen üretir ve büyür, çoğalır. Balık ve mikroorganizmalar solunum için bu oksijeni kullanır. Diğer doğa olayları yani yer ve bölge olarak su dalgalanmalarından, akar suların oluşturduğu oksijeni kullanır ilave olarak. Tüketiciler bitkileri tüketen diğer hayvanlar olarak sınıflandırılabilir. Bu da esas olarak karşılıklı gıda zincirini oluşturur. Ayrıştırıcı ( bakteri, mantar mikroorganizmalar ) mikroorganizmalar bu döngünün tamamlayıcılarıdır. Kirlenen ortam kendi içerisinde üreten, tüketen ve ayrıştırıcılar olarak eko sistemi ayakta tutar.

  Doağaya Benzetilen Akvaryum Nasıl Bakılır?

  Doğal sucul alanlarda organizma oluşumu çok fazladır ve türlerin sayısı neredeyse sınırsızdır. Doğaya benzetilen akvaryum ortamında boyut ve şartlar nedeniyle aksine sınırlıdır. Akvaryum oluşturulur ve orada doğal malzemeler kullanılmış olabilir ama bir limit vardır. Balık türleri, bitkiler ve suda yaşayan diğer hayvanların sayısı sınırlı olmak zorundadır. Suda yaşayan bitki türlerinin seçimi ve bunların dikim alanları, tipleri ve tabi balık sayısı iyi bir ekosistem akvaryum için dengeli olmalıdır. Doğal yosun oluşumunu dengede tutacak balıklar, sudaki bitkilere besin ve tutunma alanı sağlayacak kökler, beslenmenin ardından ayrıştırma işlemini yapacak olan bakterilere yerleşme alanı düşünülmelidir. Ekosistem akvaryumlarda sıcaklık önemli bir faktör olabilir. Sıcak su tropikal akvaryumlarda kullanılır. Isı genellikle okyanuslar, nehirler ve tropikal orman sularında bulunan organizmaların yaşam döngüsünde önemli bir unsurdur. Balık ve mercanlar genelde parlak renklidir ama soğuk su türlerinde de oldukça popiler türler vardır. Tropikal türler aksine soğuk su türleri için suyun ısısını daha serin tutmak gerekir.

  Doağaya Benzetilen Akvaryum Nitelik?

  Doğaya benzetilen akvaryumların niteliği farklıdır. Nehirler, göller, akar sular ile tatlı su ortamları taklidi yaratmak, bunlar göreceli olarak düşük maliyet ve bakım kolaylığı nedeniyle en popüler olandır ve oldukça fazla çeşitlilik vardır. Deniz suyu havzalarına benzetilen akvaryumlar, daha karmaşık donanımları kurmayı gerektiren ve bakım zorluğu olan akvaryumlar olacaktır. Tabi belli bir tecrübe edinmiş hobiciler için çok da zor olmayacaktır. Akvaryum balık türleri büyük bir çeşitlilik ile size akvaryum içinde birçok omurgasız besleme olanağıda sağlayacaktır. Acı su havzaları ise, hem tatlı hem de tuzlu su tanklarının unsurlarını birleştirmek anlamına gelir. Organizmaların ve diğer canlıların ortamlarında tuzluluk oranı farklılık gösterir. Doğada bu organizmalar mangrovlar ve haliçlerde bulunan türlerdir genelde. Resif alanları, için eşsiz bir deniz akvaryumu oluşturmak gerekir. Barrier reef kayalıklarında birçok yaşam formu, organizmalar, mercanlar, minik kabuklular ve uygun türlerdeki balıklar ile eşsiz bir ekosistem yaratılabilir. Doğaya benzetilen akvaryum harika bir yoldur ama size biraz zor iş gibi gelebilir. Oysa sizi en çok kendi ekosisteminizi yarattığınızda akvaryum başarısı karşılar ve keyfini çıkarabilirsiniz. Akvaryum için bilgi bol miktarda bulunur yani öğrenilmesi gereken bilgi çoktur. Biraz araştırma yaptıktan sonra size ait doğaya benzetilen akvaryum oluşturmak konusunda çok fazla bir engeliniz olmadığını göreceksiniz.

  Akvaryum Portalı;
   
  Snowblind, bydesp, ozgun_cyprus ve diğer 4 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş