1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Doğru Refraktometre mi? Yardım...

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Comratex tarafından 3 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Herkese merhaba öncelikle;gittigidiyor üzerinde refraktomtre aldım 0-28% arası ölçüm gösteriyor fakat aklıma takılan bir kısım oldu oda aşağıda resmini eklediğim resmin aynısı bir görüntü var.Sodium Chloride yazıyor ve 0dan 28e kadar gösteriyor.Deniz kıyısından su aldım ölçtüm ve sonuç ortalama 5te gösteriyor.Okuduğum bir kaç yerde boğzadan aldığım suyun tuzluluğu ortalama 1020 - 1025 olması gerekiyordu.Aklım karmakarışık yanlış aldıysam değiştireceğim.Bu refraktometre mi yanlış yani akvaryum için uygun değil yada dikkat etmemiz gereken başka bir durum mu var.Yardımlarını için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli Dosyalar:

2. Murat Keskin

Murat Keskin

İsim:
    Murat Keskin
    Altta yazio sodyum klorud. Sizin aldiginiz sudaki tuz yogunlugunu olcmek için olan degil. 1000 ile 1070 arasi deger gostermeli. Eger ilgilenirseniz bende 2 tane var. 0 var birde kullandigim 2.el ilgilenirseniz konusuruz.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Murat bey teşekkür ederim bu işimi görmeyecekse ilk önce aldığım yerden değiştirme yolunu deneyeceğim.Olmazsa buradan mesaj atarım size.

Murat Keskin bunu beğendi.
  4. Murat Keskin

Murat Keskin

İsim:
    Murat Keskin
    Bu olmali

5. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Anladım o zaman benim aldığım refraktometre işimize yaramayacak hemen aldığım firme ile görüşeyim değiştirmeye çalışayım.Cahillik zor işte:( teşekkür ederim yardımınız için.

6. https://tr.wikipedia.org/wiki/Sodyum_klorit

Sizin satın aldığınız ürün NaCl değil NaClO2 ölçen bir refraktometre. Bu cihazların o kadar çok değişik madde ölçen türü var ki alırken çok dikkat edin.

Saygılarımla..

7. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Aynen almadan öncede araştırmıştım ama ilan da deniz suyu tuzluluk ve yoğunluk ölçer olarak yazmışlardı.Buna istinaden bende aldım ama akvaryumu halen kurmaya başlayamadığım için deneme fırsatım olmadı.Geçen hafta sonu denizden aldığım suyu ölçeyim dedim bir baktım sodium chloride yazıyor.Ölçerken farkettim yani.Mesaj attım iş yerinde telefonla arayamadığım için bakalım cevap bekliyorum ya da eve geçince telefonla da bir arama yapacağım.Teşekkürler.

8. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Firma ile görüştüm sağ olsunlar hiç ikiletmediler bile hemen gönderin değişimi yapalım dediler.Uğraşmamış olduk sıkıntı çıkarmamaları sevindirdi. :)

ASUS_Z00LD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. Murat Keskin

Murat Keskin

İsim:
    Murat Keskin
    Şanslısınız o zaman :)

10. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Yanlız boğazdan kastınız marmara ise tuzluluk oranı 1015-1016 arasında marmaranin. Galiba o alette doğru göstermiş

Metin Avcıoğlu

11. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Yok marmara değil çanakkale boğazından aldım suyu burasının tuzluluğu da 1020 1025 arasi bir araştırmada okuduğuma göre,cihazda 1000li bir değer yok 0 28 arası değer var test yaptigimda 5 gösteriyor ve altta sodium chloride yazıyor.

12. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Hocam bende de aynı durum var ve aldığım atc refraktometre skalasinda Nacl % si yazıyor. Evde distile şu ile ölçüm yaptım 0 çıktı. Bir kaba 1024 tutturacak şu hazırladım refraktometre ile ölçtum ki %3 gösteriyor. Bu sanırım 100lt suda 3 gr tuz var demek ama 1024 dansıte ye nasıl dönüştürecem bilemedim. Bu yanlış bir cihaz sanırım. Normalde cihazların skalalarinda direk 1024 vs yazıyor mu

13. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Ben degistirdim cihazı ve salinity olarak yazıyor gelende.Bence değiştirme imkânınız varsa hic beklemeyin değiştirin derim.Bu haliyle hiç bir işinize yaramaz.

surgeon bunu beğendi.
  14. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Cihazda en azından benimkinde 1000-1070 arası tuzluluk skalası var.

15. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Mesajın başında @Murat Keskin paylasmisti.[​IMG] Bendeki de aynen bundan kontrol edebilirisiniz.

surgeon bunu beğendi.
  16. surgeon

surgeon

İsim:
    HÜSEYİN
    Yarın ilk iş ilgili firma ile görüşmek olacak umarım değiştirebilirim

17. Comratex

Comratex

Yer:
    Çanakkale
    İsim:
    Özgün
    Ben şanslıydim aldığım firma esnaf çıktı hemen değiştirdi.İnşaAllah sıkıntısız halledersiniz.

18. Murat Keskin

Murat Keskin

İsim:
    Murat Keskin
    Tuzlu su refraktometre lazim olan kardeşim ile görüşebilir arkadaşlar.lazim olursa görusebilirsiniz. 0538 520 50 90

Sayfayı Paylaş