1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Doğuma Devam Etmedi

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Muhammet Bekci tarafından 3 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci
    Merhabalar...

Dün gece 22:30 civarında akvaryumdaki dişilerin birisinin karnının fazlasıyla siyah ve şişkin olduğunu gördüm ve gözlemlemeye başladım. Yaklaşık 10 dakika sonra sakin bir köşeye çekilip hızlı solumalarda bulundu, diğer balıklarla ilişkiyi kesti ve garip yüzgeç hareketleri yaptı. Birkaç dakika sonra yumurta sandığım bir şey bıraktı. :bilmem:

Kepçe ile ne olduğuna baktığımda bir yumurta olduğunu anladım. Yumurta sarısı bir renkte küçük top şeklindeydi.

Doğuma devam ediceğini düşündüm ve ailecek o anı bekledik ama ne hikmetse balık doğuma devam etmedi.

Karnındaki siyahlık 10 dakika sonra tekrar pembemsi hal aldı ve birkaç dakika sonra tekrar karardı.

Sabah kalktığımda doğurdumu doğurmadı mı bilmiyorum, fakat o pembelik bir miktarda olsa karnında belli oluyor...

Bu neye hikmetti acaba ? Ne yapmalıyım, şuanda gayet mutlu ve diğer balıklarla takılmaya devam ediyor. :smiley33:

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: Doğuma Devam Etmedi

Balıklarınızın cinsi nedir? Canlı doğuran türü olduğunu var sayarak konuşuyorum, neden yumurtladıklarını anlayamadım? Sanırım lepistes besliyorsunuz siz, eğer öyleyse yumurta değil, ölü doğum gerçekleştirmiş olma ihtimali var mıdır? Siz ölü yavruyu yumurta sanmış olabilir misiniz? Yada anne karnında gelişimi durmuş yumurtayı (yumurta sandığınız şeyde kuyruk uzantısı veya siyah göze benzer benekleri yok ise) atmış olabilir anne adayı.. Aklıma ilk gelenler bunlar.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. Muhammet Bekci

Muhammet Bekci

İsim:
    Muhammet Bekci

Lepistes besliyorum.

Evet, yumurta olduğuna eminim... Göz veya ona benzer bir belirti yoktu söylediğiniz gibi. :)

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Lepistesler canlı balık doğururlar.. Ölü doğum olma ihtimali de oluyor kötü su şartlarında. Sanıyorum yumurtlama döneminden sonra balık eğer yumurtalarını dölletememişse, veya yumurta oluşumu durmuş veya herhangi bir sebeple balık yaptığı yumurtayı dökmüş gibi görünüyor. Ben böyle yorumladım. ;)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. özge888

özge888

İsim:
    özge

ben de Lepistesimi yavrulukta doğurması için bekletiyordum, yavruluğu temizlemek için bir süreliğine(10-15 dk) lepistesi yavruluktan çıkarıp tanka bıraktım. baktıgımda yüzen 3-4 yavru gördüm 2'sini kurtarabildim. Daha sonra anneyi yavruluğa alıp doğumun devamı gelsin diye beklemeye başladım fakat aradan 4-5 saat geçti yavrulukta hareketsiz duruyor.Acaba yavrular ben görmeden yem mi oldular yoksa doğum devam edecek mi?Karnı hala biraz şiş gibi=/fotoğraf eklemeye çalışacağım

Sayfayı Paylaş