1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dogrumu Yapiyorum Yardim Lütfen

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde deliorman2010 tarafından 20 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. deliorman2010

deliorman2010

İsim:
    Zafer
    Merhabalar günaydin herkese öncelikle.
    45 gün önce 150 lt lik akvaryum kurdum icinde 20 tane 2-3 cm lik sp, bir cüce vatoz iki tanede çöpcu vatoz (Gyrinocheilus aymoieri albino) var..Şu ana kadar hiç sorun yok kavgasiz urultusuzler. 5-6 ay sonra kısmetse 450 lt lik bir tank yaptiracagim ve onun icine alacagim bazilairni yeni baliklarla beraber o zaman gene sizin degerli fikirlerinizi alacagim.

Sormak istedigim soru ise;

Bu 45 günluk periyotta her hafta iç filtreyi akvaryum suyu ile temizledim. Bir kere 20 lt lik dip cekimi ve bir kere 60 lt lik dip cekimi aptim ve araliklarla eksilen su eklemesi yaptim. Fakat her su cekiminden sonra tuz eklemedim. Onun yerine;

Aquatan sera 2 damla, Easy balance 3 damla, Nitrivec 3 damla, Contra sera 2 damla ekledim. Bir de haftada bir yemekten sonra Big%20smile 1 er damla aquatan sera ve contra sera koyuyorum.

1- Bu ilaclar yeterli midir ? veya ilac damlatmaya gerek yok mu ?

2- Bir forumda contra sera koyuyorsan tuza gerke yok gibi bir sey yazilmisti gerek var mı
    tuza?
    3- Cüce vatozuma (12cm) tuz zarar verir mi?

Salı aksamı 40 lt lik bir dip cekimi yapmayi planliyorum (10 gun once yapmistim) 2 damacan suyu (her tup yaklaisk 20 lt) 3 gün önce çeşmeden doldurdum dinlendiriyorum bu damacanaların icine 3 er cay kasigi kaya tuzu atip öyle sali gününe kadar dinlenseler nasıl olur? Yoksa suyu eklemeden once mi atip karistirayim? Yanlış yaptigim şeyler de olabilir uyarirsaniz cok sevinirim.

Saygılarımla...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Cevap: Dogrumu Yapiyorum Yardim Lütfen

Zafer abi öncelikle aramıza hoşgeldin.

Akvaryumda herhangi bir hastalık belirtisi yoksa,ilaç yada tuz eklemene gerek yok. Temiz dinlenmiş suyla değişimlerini yap.Ayrıca tuz vatozun için hiç iyi olmaz. O yüzden tuzda kullanma abi.Sadece temiz ve dinlenmiş su kafidir.;)

Ancak akvaryumun 20 tane sp için yeresiz bir hacim. Yeni akvaryum kurma sürecini arttırabilirsen arttır. Arttıramazsan 2-3 ay sonra yavruların sayısını azaltmanı tavsiye ederim.

3. deliorman2010

deliorman2010

İsim:
    Zafer

Cevabin icin tesekkurler..ilac kullanimini birakiyorum o zaman.. uyarilairn icin tesekkurler...20 seneden sonra tekrar hobicilige donmek guzel oldu ama 20 senedecok sey degismis ..
    sp lerim su anda 2-3 cmler..zaten 3-4 ay icerisinde 400 lt nin uzerine tank yaptiracagim sumpli.. o zamanda sizlerden destek isteyeceigm hangi turler olsun diye imdiden aklima yatan turlerde yok degil sp yunus, aysmen vs.. ama simdi yaptiramadigimdan alisma zamanini geciriyorum tskler

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

İlaç kullanımını brak tabi abi. Gerek olmadıkçada akvaryuma kimyasal sokmamaya çalış. Bu arada hobiye yeniden hoşgeldin diyelim.20 yıllık ayrılık epey uzun bir ayrılık olmuş.Evet abi 20 yılda köprünün altından çok sular aktı çok şey değişti.Bilirsin 20 sene evvel hobide bildiğini devlet sırrı gibi saklardı. Bi balık ölürdü niye öldüğünü bilmezdik. Zamanla öldüre öldüre yaşatmasını öğrendik. Şimdilerde ise hobi çok ama çok kolaylaştı bu yaptığımız paylaşımlar sayesinde.Bugün forumda artık insanların hiç akvaryum deneyimi olmadan direk deniz akvaryumu kurma çabasında olduğunu görüyoruz.Hemde 750 litre.Tabi arkadaşın akvaryum deneyimi yok ama forumlar sayesinde bütün bilgi ve tecrübeyi almış.Yani şimdinin hobicileri bu yönden çok şanslı..

Bu arada yeni akvaryumunu kurarken yapım aşamalarını fotoğraflayıp paylaşımını yapmayıda unutmazsan memnun oluruz.:cicek:

deliorman2010 bunu beğendi.
  5. deliorman2010

deliorman2010

İsim:
    Zafer

Olcay bey hakikaten hersey cok kolaylasmis filtresiydi hava tasiydi otomatik yemlnemesitdi zamana ayarli fislere kadar her sey cok kolaylasmis..20 dakikalikbir ugrasla oda dip cekimi su eklemesi ile is bitiyor goz zevki kaliyor geriye..
    gelelim 450 lt lik akvaryumu kurma asamasina daha arastirma safhasindayim mobilyali sumlı olacak bir arkadasla gorusuyoruz, kurma asamalairni seve seve paylasirim...eylüle dogru kurmayi planliyorum..zaten su anki kolonimden alacaigm 4d 1e veya 8d 2 e sp olacaktir keratalari ben buyuttum :F onlairn yanina aysmen olabilir, kadongo, elektra, hongi, maylandi, red rubescens, aulonocara_stuartgranti_(ngara)(alev_kuyruk_tavuskusu) tarzı bariscil baliklair dusunuyorum arastiriyorum tabi bulmasda ayri bir ugras olacak o zamanlarda destek isteyecegim zaten

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bizler herzaman buralardayız abi.:ay:

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olcay haklı bir gerekliliği yoksa bu tarz ürünler kullanmaya gerek yok. En sağlıklı akvaryuma sahip olmaya çalışmak güzel bir düşünce ama sürekli suya eklenen maddeler zaman içinde sudaki değerini geri alınmadıkça yukarı çeker ve daha karmaşık bir yapı oluşur.

Her su değişiminde tuz eklemeyi örnek alırsak önceki eklenen tuzların sistemde kaldığını ve her yeni eklemede yoğunluğu yukarı çekeceğimizi unutmamak lazım. Balık odaklı hareketler en doğru olandır. Doğru suyu kullanıp balıkları güçlü tutmayı hedeflersek sorunlarda bize mücadele için balık güçlü bağışıklık sistemi ile fazlaca zaman tanıyacaktır. O yüzden besinlerle balıkları uçurup, şişirip patlatmak lazım.

Sayfayı Paylaş