1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dolphin C-500

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Bjkolik tarafından 30 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Arkadaşlar bugün sonunda dış filtre aldım.Fakat benim akvaryumum için uygunmudur bilemiyorum.Dolphin C-500 saatte 500 lt su basabiliyor diye biliyorum ve benim akvaryumum 180 lt bunun iki katı kadar su basabilen bir dış filtre alınması gerekli diye biliyorum.Onun için bunu aldım.Oldukça sessiz çalışıyor.Pompa yaptığım zaman ses yapıyor bunun nedeni içinde hava kalmasından dolayımıdır? İçinde hala hava va rmıdır ?

  Motorun hava veren borusunu kontrol ettiğimde su bastığını görebiliyorum.Burdaki sorunlarım:

  1.)Dolphin C-500 dış filtre 180 lt akvaryum için uygunmudur?

  2.) İçinde hala hava var mıdır ?
   
 2. balyoznuri

  balyoznuri

  Mesajlar:
  303
  İsim:
  Aytekin Öztürk
  Cevap: Dolphin C-500

  Tolgahan bende dolphin kullanıyorum.İçinde hava kaldıysa bazen o havayı atarken fokurdama gibi ses yapar.İçindeki havayı motor çalışıyorkan motoru hafif sallarsan içindeki havayı almış olursun.İçindeki havanın bittiğinide saalladığında ses yapmıyorsa hava kalmamıştır.Gelelim sorularına.

  1- Bence senin akvaryumun için yeterli bir motor.
  2-İçindeki havanın nasıl çıkarıcağını zaten anlattım.
   
 3. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Cevap: Dolphin C-500

  Tolgahan merhaba. Dış filtreyi aldıktan sonra sorman oldukça ilginç ve düşündürücü. Almadan önce araştırıp uygun ürünü edinmen her zaman daha mantıklıdır. Yinede aldığın için artık tartışmanın bir mantığı yok. Dış filtre seçimi yaparken duyduğun "2 katı" ibaresi doğrudur. Fakat bu 2 veya 2,5 kata çıkması cichlid balıkları için çok ciddi bir sorun değildir. Uygun bir dış filtre. Ses çıkarmasının nedeni hava yapmış olabileceğidir. Fakat bu ses tek tonda ve aynı şiddette ise farklı sorunların habercisi olabilir. Ses şiddeti değişiyorsa üzerinde bulunan pompaya bir kaç kez basıp daha sonra basılı tutmak bir çare olabilir. Yinede sorun devam ederse filtre hortumlarının vanalarını kapatıp filtreyi aç. İçerisine akvaryum suyundan taşıncaya kadar ekleyip kapat. Vanaları aç ve tekrar çalıştır.
   
 4. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Cevap: Dolphin C-500

  Dış filtreyi almadan önce çok araştırdım ve Atman at 3337 almayı düşünüyordum.Kastamonuda dış filtre seçeneği olmadığından ve su basıncının da uygun bulduğumdan bunu aldım.Ve sizlere yinede sorayım dedim belki yanlış bir hata yapmışımdır diye.Hava konusuna gelince zaten sadece pompa ya bastığım anda ses yapıyor ve bıraktığımda ses gidiyor.Normal çalışırken bir ses bir tıkırtı duymuyorum.Sadece ilk çalıştırdığımda takırtı geldi sonra sesi duyunca aynen anlattığınız gibi filtreyi kapatıp su taşıncaya kadar su koydum ve çalıştırdım tekrar bu seferki yapışımda bir sorun yaşamadım.Ama sadece pompaya basınca biraz ses yapıyor bu normal bir şeymidir yoksa bu bir sorun mudur.İlk filtre alışım olduğu için acemiliğimi ve sabırsızlığımı affedin lütfen.
   
 5. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Cevap: Dolphin C-500

  Normal çalışırken ses yoksa sorun yok Tolgahan ;) Pompa normal şartlarda çalışırken ses yaptığında kullanılır. Sende pompaya basmazsın olur biter. 1,5 - 2 ayda bir kesinlikle filtre malzemeleri değiştirip filtreni güzelce temizlemelisin. Kesinlikle bu süreyi aksatma ve deterjan / türevlerini kullanma. Bol sıcak su yeterli olacaktır ;)

  Sağlıklı balıklar.
   
 6. Bjkolik

  Bjkolik

  Mesajlar:
  250
  İsim:
  Tolgahan
  Cevap: Dolphin C-500

  Aldığım adam bana bir çizelge verdi bana 3 ayda bir kere değiştir dedi.3 ay bu durar dedi.Zaten içinde elyaf ve karbon var.Birde 3 ay da bir su değiştir dedi bu karbon balıkların normal sudan alması gereken bakterileri de öldürüyormuş.Normal de ben 1 haftada 1 kere yapıyorum.Ama şimdi dış filtre var diye bana 3 ay da bir değiştir deniyor ne kadar doğru bilemiyorum.Ben yine haftada 1 değişime devam mı edeyim yoksa 3 ay da bir keremi değiştireyim bide adam suyun yarısına kadar değiştir dedi 3 ayda bir.
   

Sayfayı Paylaş