1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dolphin (Dolphin) C-500 Dış Filtre Kurulumu Resimli Anlatım

Başlığı 'Akvaryum Malzeme Rehberi' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 5 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dolphin (Dolphin) C-500 Dış Filtre;

Tatlı su akvaryumlarında kullanılmak üzere çoğu zaman Dış filtre önerileri istenir ve araştırmalar ardından alınan filtrenin kurulumu sırasında az da olsa sorunlar veya işin içinden çıkamayanlar olur. Her nekadar 300 Litre üzeri akvaryumlar için sump sistemi çok daha fayda sağlayıcı olarak algılansa da çoğu hobici için ses ve yine yer durumundan dolayı Dış filtreler tercih edilir.

Marka model kıyaslaması içinde her zaman maddiyata bakılmıştır. Oldukça kaliteli olarak kendini kanıtlamış filtreler yanında fiyat olarak daha uygun olanların öğrenilmesi adına aslında markalardan Öneri İstenir. Eğer maddi açıdan sorun yaşanmıyorsa zaten genelin kabul ettiği ürün satın alınır.

Hobiciler arasındaki tecrübe aktarımı işte bu noktada büyük önem kazanır.

Eğer birileri farklı marka ve modeli denemezse bağımlılık ve genel akıcılık belli başlı markalara olur ve rekabet azlığı tüm dünyada kalite düşürür.:) Bu yüzden mümkün olduğunca çok adi bir ürün olmadığından emin olunan ürünlerin tecrübelerini aktarmak yerinde olur. Dış filtrelerde kullanılan genel malzemeler için http://www.akvaryumportali.com/dona...re-malzemeleri-ve-kullanim-alanlari-1078.html linkini ziyaret ediniz.

Hortumlar takılırken kirli ve temiz su girişlerine dikkat etmek gerekir. Bazen filtre içinden hava alma bölümleri olsa da dış filtreler hava yapabilir. Bazen filtreler haznelerini su doldurarak çalışmaya başlamayabilir. Filtre su girişinden yani kirli su taşıyan hortumun filtreye takılacağı bölümden hafifçe ağız yoluyla hava çekmek filtreyi dolduracaktır. Yine kurulum sonrası elle filtre içini su doldurmak çözüm olacaktır. Hangi malzemeler derseniz http://www.akvaryumportali.com/tatl...dis-filtre-sepetlerinizde-neler-var-2259.html var konusuna bakabilirsiniz.

* Filtreyi 35 ila 37 derece su ısısı üzerinde çalıştırılmak zarar verebilir.
    * Filtremizi takacağımız priz topraklı olursa güvenli olacaktır. Sıkı sıkı priz yerine oturmalıdır.
    * Filtremizi kullanacağımız priz çok aşırı ince kablo üzerinden çalışıyor olmamalı, yoksa ısınır.
    * Arada uzatma kablosu kullanılacaksa ugun kalınlıkta kablo kullanılmalı.
    * Bir şekilde kapatırsanız 3-4 saat örnek olarak mutlaka tam temizlik yaparak fişi tekrar takın.
    * Filtremizin temizliğini su ile yapıyoruz. Deterjan kullanmıyoruz.
    * Filtremizi düzenli olaral 15-20-30 gün seçeneklerine göre temizlemek yerinde olur. Bazı akvaryumlarda istisna olabilir.
    * Filtre kablosunu aşırı zorlamak filtre giriş kısmından kırılmasına sebeb olabilir.

Tartışma linki olarak http://www.akvaryumportali.com/tatli-su-donanim-ve-ekipman-portali/dolphin-c-500-a-9010.html konusuna bakabilirsiniz.

Makale tarafımca Akvaryum Portalı - Akvaryum Portalı ANASAYFA platformu için yazılmıştır.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  2. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Cevap: Dolphin (Dolphin) C-500 Dış Filtre Kurulumu Resimli Anlatım

Temel Abi eline koluna sağlık yine döktürmüşsün.

Yazdıklarına bir şey eklemek isterim.Dalgınlıktan belirtmeyi unuttun sanıyorum:)
    Filtremizin temizliğini su ile yapıyoruz demişsin belki hobiye yeni başlayan arkadaşlarımız olabilir.Burada bahsedilen su akvaryumdan alınan sudur.Kesinlikle musluk suyu kullanılmaz filitreler temizlenirken.

Sağlıklı Balıklar...

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çeşme suyu kullanılmaması aslında biyolojik filtre malzemelerinin biyolojik yapısı bozulmasın diyedir. Oysa; Filtre malzemesi olarak kısıtlı alana sahip dış filtrelerde biyolojik malzeme kullanmak bana hep gereksiz gelmiştir (Cama cam akvaryumlar hariç) Eğer tamamen mekanik kullanıyorsak çeşme suyuyla temizlemek sorun yaratmaz.

Bu konuyla ilgili düşüncelerimi aktardığım linki eklemek isterim.

http://www.akvaryumportali.com/dona...delleri-kullanim-alani-ve-faydalar-11298.html

lordnelsono6 bunu beğendi.
  4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

En azından bu ekipmanı yeni edinenler artık bağlantılar nasıl olacak sorusunu sormayacaktır. Güzel bir derleme abi. Teşekkürler...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Teşekkürler Hüseyin. Aslında bu tarz yazılar gerektiğinde birçok soruna cevap vermeyebilir bazen. Bir makale veya yazıda her ince ayrıntıya temas etmek çok zordur. O yüzden konular altına genel tecrübeler eklendikçe gelişir ve eksikler kapatılır.

Sayfayı Paylaş