1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Doni'nin Picasso Percula Clownfish Üretimi ve Tecrübeleri

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 6 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Picasso Percula Üretiminde Doni Marie'nin Tecrübeleri;

Bu yazı dizisi sadece ama sadece Akvaryum Portalı - Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu adresi için kişiden özel izin alınmış olarak çevrilip paylaşılacaktır. Hiçbir koşul altında kopyalanması ve/veya paylaşılması ve/veya alıntı yapılması ve/veya kullanılmasına Akvaryum Portalı - Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu yönetimi tarafından izin verilmemektedir.

Bu konu Kuzey Kaliforniya'da yaşayan bir palyaço balığı hobicisi olan Doni Marie'nin hikayesini anlatmaktadır. Aşağıda orjinal konu anlatım linkini de verdiğim muhterem şahıs 2008 de amatör olarak başladığı bu işi bu günlerde oldukça profesyonel hale getirmiş, üretimler yapmıştır ve şu anda kendine ait bir web sitesinde satış yapmaktadır. Bu çevirideki amaç, paylaşımları ile birçok insana ışık tutan bu mütevazi insanın paylaştığı bilgileri dilimize çevirerek sizlerle Akvaryum Portalı - Akvaryum Bilgi Portalı ve Forumu adresi aracılığı ile paylaşmaktır.

Rearing Picasso Percula Clownfish!

Çeviriler bölümler halinde bu konu altında paylaşılacaktır.

Alparslan, mehmetcan, Courageous ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Doni Marie

Doni Marie

İsim:
    Doni Marie
    Cevap: Doni'nin Picasso Percula Clownfish Üretimi ve Tecrübeleri

What an honor! :)
    I will do my best to answer any questions.

Alparslan, selcom2008, ozgun_cyprus ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Welcome Doni,

So good to see you among us. You are too good person. :)

Your experiences will be too useful to us. Thank you for agree us web site.

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

You are Great Doni. I am your fan.:ay:

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Welcome to the platform, did you honor...pardon:gif

6. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

İt is glad to see you here Doni. Welcome. i hope you' ll enjoy to be here.

7. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

What an honer for us Doni!
    Im glad to see you on our website. Your profile picture is enough to respect to you.:emt:

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Welcome,

Question: My larvas are about 4 days and they all seem around the aquarium, i feed them with rotifer.
    How can i use rotifer for maximum performance? How many day should i feed them with rotifer? Is there any other food the alternative of rotifer and what is the period of feeding larvas? How can i arrange lighting system?

Öğrenmek istediğin soruların Türçe hali Özkan abi.

Sorumu ingilizceye ceviriseniz sevinirim Doni Hanımefendi belki bir cevap verir ve beni aydınlatır.

Sorum: Yavruların yumurtadan cıkalı, 4 gün oldu ama bu dört gün boyunca akvaryumun kenarlarında dolaşıyorlar, rotifer veriyorum.
    Rotifer nasıl ve ne şekilde verirsem daha etkili beslemiş olurum?
    Kaç gün rotifer vemeliyim, başka besinler olarak neler ve ne tarihlerde vermeliyim?

Aydınlatma ne şekilde ve nasıl olmalı, günde kaç saat aydınlatma yanmalı?

4 günlük yavrularım ve ne kadar daha yaşarlar bilemiyorum.

Teşekürler.

halilkocan, mehmetcan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Thank you very much about your interest Doni. As you see there are many of your fan here and one of them is me. Its honor to see you here. Welcome :cicek:

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Herşeyden önce çok okumak ve araştırmaktan bahsediyor. Bir işi yapmadan önce çok ama çok çalışmalısınız diyor ve 3 kitabı özellikle öneriyor.

Clownfishes, Joyce Wilkerson
    Plankton Culturing Manual, Frank Hoff & Terry Snell
    Conditioning, Spawning and Rearing of Fish, Frank Hoff

Bir çift picasso clownfish ile başlamış hobi hayatına. Bulmak için çok aramış bunları. İkisini farklı akvaryumculardan almış. Dişi yetişkinmiş aldığında, erkekse daha yavru. Bir yıl beslemiş ilk yumurta aldığı güne kadar. İlk yumurtaları 26 Mayıs 2008 de almış. Ama dişi acemiliğinden yumurtaları yapıştıramamış ve yumurtalar gitmiş. İkinci yumurtlama 8 Haziran 2008 de olmuş. Haddoni Carpet Anemonu kendilerine yuva seçen çift 2. karında buraya yaklaşık 100 sağlıklı turuncu yumurta bırakmış.

İşte Doninin ağzından bir üretim destanı :)

Yavruları beslemeyi öğrenmeden, yavruları besleyeceğim canlıları nasıl besleyip canlı tutacağımı öğrenmem gerektiğini biliyorum. Onlar ilk aşamada çok küçük zooplankonlara ihtiyaç duyuyorlar. Ve ardından da rotiferlere. Bu durumda rotiferleri de beslemeliyim ki onların da başlıca besini phytoplanktonlar.
    Öte yandan tüm bu çeşit çeşit kültürleri evde beslerken dikkat edilmesi gereken bir nokta da var ki canlıların ölme riski. Bu nedenledir ki ben her bir kültürün her birini 4 farklı kapta barındırıyorum. Bunlardan ikişer kültürü garajımda ikişer kültürü bahçede gölge bir yerde besliyorum.
    Phytoplanktonlar için ise buzdolabında hazır dondurulmuş alglerim var :)

Bu resim rotiferlerin ortalama olarak olması gereken yoğunluğunu gösteriyor. Açık yeşil renktekiler phytoplanktonlardır ki besleniyorlar.

Phytoplanktonların yem olmaya hazır hale geldiklerine işaret :

Eğer rotiferlerinizi besleyecek phytoplankton bulamıyorsanız alternatif olarak buzdolabında saklayabileceğiniz hazır alg ve rotifer yiyeceği kullanabilirsiniz. Bunlar çok ama çok yoğun consantrasyonlar olduğu için birkaç damlası sizi çok ama çok uzun süre idare edebilir.

Yumurtlama olduktan 8-9 gün sonra yumurtalar çatlayacak. Yavrular yumurtadan çıkmadan onları yapışılı oldukları toprak saksı ile birlikte başka bir akvaryuma alacağım. Bu fotoğraf yumurtlamadan yaklaşık bir hafta kadar önce çekildi. Anaç çift ve onların yerleştiği anemonun, 120 galonluk akvaryumun merkezindeki yeri.

Anaçların bu sabah kahvaltıda iştahla lapa ve cyclopeeze ( ? ) yediler. Erkek olan yavrularını çok seviyor ve koruyor. Yumurtalardan oldukça nadir olarak uzaklaşıyor. Onları sürekli havalandırıyor.
    Bu fotoğrafı bu sabah işe gitmeden çektim. Biraz kötü bir kare ama 3 günlük olan yumurtaların sayısı hakkında bir fikir veriyor. Ben yaklaşık 100 adet olduklarını tahmin ediyorum.

2. YUMURTLAMA - 4. GÜN

2. yumurtlama deneyimi sonrası yavruların hepsini kaybettim.
    Dün yumurtaları açılmalarından bir gün önce başka bir akvaryuma aldım. Yumurtaları aldığım tankta bir ısıtıcı ve çok hafif hava veren hava taşı vardı. Akvaryumun yan camlarını siyah, tabanını beyaz kapladım. 2 saat içerisinde yaklaşık 75 tanesi yumurtadan çıktı ve yüzmeye başladı.Ben de hemen rotifer ve biraz da fotoplankton ekledim. Sonra biraz daha fotoplankton ekledim. İlk başta gayet güzel yiyorlardı ama bir saat kadar sonra kendi etraflarında fırıl fırıl dönmeye başladılar ve hepsi öldü. Beceriksizliğimin kurbanı olduklarını düşünüyorum. Çok fazla fotoplankton ekleyerek PH a tavan yaptırdım ve rotiferi de fazla koyunca sudaki oksijen yetersizliğinden hepsi öldü diye düşünüyorum... Aklıma ölmelerine sebep olabilecek başka bir açıklama gelmiyor, sonuçta besleniyorlardı ki bunu resimdeki gümüş renkli göbeklerinin şişliğinden anlayabilirsiniz.

Devamı çok yakında, bizden ayrılmayın...

11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Özgün eline sağlık,çok güzel olmuş. Çoğu arkadaşımızın önünü açıçak bu yazdıkların. em34:

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  12. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bir üretici :
    Su dinlendirilmiş su muydu Doni ? Ben havalandırma için basit bir sünger filtre kullanıyorum. Saniyede bir hava kabarcığı çıkması yeterlidir. Böylece filtre rotiferleri emmez ama hava sirkülasyonu sağlayıp suyu süzer. Phyto ları da çok koymamalısın, sadece ihtiyaç duyulan kadar olmalı yani ışık altında çok açık belli belirsiz yeşil renk yakalanacak kadar. Yavruların yumurtadan çıkacağı günü belirlemek için ise dişinin yumurtlama gününü iyi belirlemelisin çünkü yumurtalar genelde 8. günün akşamında çatlar ve yavrular çıkar. Aydınlatma olarak ben 10 watt lık florosan kullanıyorum ama ay ışığını tavsiye ederler, yavruların hayatta kalma şansını artırıyormuş. Akvaryum yan camlarının siyaha boyanması yerine mat siyah kartonla kaplanmasını tavsiye ederim çünkü camdan yansıma olursa yavrular rotiferleri yemek yerine camdan yansıyan kendi görüntüleri ile ilgilenmeyi tercih ediyorlar.

Başka bir üretici :
    Hava kabarcıklarının çıkma hızı nedir ? Eğer çok hızlı olursa yavrulara zarar verebilir. Ben saniyede 1 ile 2 arasında bir hızı tercih ediyorum. Sudaki amonyağı uzaklaştırmak için ne tür bir filtre sistemi kullanıyorsunuz ? İlk birkaç doğumda az yumurta alınması ve yavruların dayanıksız olması alışıldık bir durumdur. Son doğumda 200 yumurta aldığınızdan bahsetmiştiniz, bu rakam 500-800 arasına kadar çekilebilir. Bunun için ebeveynleri kaliteli yemlerle günde 2-3 kez 15 dakikada tüketebilecekleri kadar yemle beslemenizi tavsiye ederim. Bu yumurta sayısını artıracaktır. Aydınlatma ile ilgili olaraksa genelde tepe aydınlatması kullanılmasını tavsiye ederiz. Tepeden gelecek 15 watt CF ampül altına yerleştirilecek 6-8 kat kalınlığında kağıt havlu ilk birkaç gün istenilen ışık değerini sağlayacaktır. Ardından ilerleyen günlerde kağıt havlu kalınlığı yavaşça azaltılabilir. Bir de rotiferleri hangi yoğunlukta tuttuğunuzu merak ettim ?

Doni :
    Yumurta sayısının az olmasının başlıca sebebi yumurtlamanın hemen ardından erkeğin çoğunu yemiş olmasıdır. Ancak bir süre sonra yemeyi bıraktı. Ebeveynleri özellikle doyduklarından emin olana kadar kendi yaptığım ev yapımı yem ile günde en az 3 kez besliyorum. Bu yeme bayılıyorlar ve iştahla tüketiyorlar. Işık biraz güçlü gelmiş olabilir ama dersimi aldım, bir sonraki sefere kağıt havlu methodunuzu deneyeceğim. Yavru akvaryumumdaki rotifer yoğunluğu yaklaşık 10 - 15 per mil ( ? )

Bir üretici :
    Biz üretim tanklarında rotiferleri 15-20 per mil. ( ? ) yoğunluğunda tutuyoruz normalde ve ilk birkaç gün, günde 3 kez ardından da günde 2 kez besleme yapıyoruz. Bu tanklar genelde 10 galonluk tanklar oluyor. İlk aşamada 10 galonluk tank içinde 3 galonluk bir tank oluyor. 3 galonluk tanktaki rotiferler metamorfoza uğrayana kadar bekleniyor ardından 7 galon daha su eklenerek 10 galonluk su seviyesine ulaşılıyor. Rotiferler yarım inch uzunluğuna ulaşana kadar bu tankta bakılıyorlar.

Doni :
    Rotifer kültürünü kaybetmekten çok korktuğumdan dolayı çeşitli yerlerde çeşitli kültürler tutuyorum ve her birini günde iki kez besliyorum. İki tane 5 galonluk tankta tuttuklarım garajda, iki tane 15 galonluk tankta tuttuklarım ise bahçede yer alıyor. İleride kayıp vermeyeceğimden emin olduğumda kültür miktarını 2 kaba indirmeyi planlıyorum.Bugün biraz daha phyto kültürü yaptım.

Bir üretici :
    Bence kendine bir damacana sistemi kurmalısın.

Başka bir üretici :
    Ben kendi sistemimi bu şekilde kurdum çünkü çok fazla phytoya ihtiyaç duyuyorum. Benim rotiferler manyak gibi hızlı büyüyor ve çok yeme ihtiyaç duyuyor.

Şişeler soldan sağa doğru bir gün ara ile kuruldu, zaten renklerinin yoğunluğundan da bu anlaşılıyor. En soldaki kurulalı 7 gün oldu. Yoğunluk okadar çok ki bir cm derinde yer alan hava çubuğu dahi görülemiyor.

Doni :
    Damacana sistemi çok hoşuma gitti ama kola şişeleri ile yapılan sistem hem yer açısından hem de maliyet açısından daha cazip görünüyor.

Bir üretici :
    Phytolarını büyütmek için 72" çift t5 lamba kullanabilirsin bu ışık gücü 3 damacana için yeterlidir. Ve eğer lambalardan birini 10000 kelvin mercan ampülü takarsan, çoğalma hızlarına inanamayacaksın.

Doni :
    21.06.2008 Bugün sanki de saat kurmuşuz gibi, tam 13. gün balıklar 3. kez yumurtladı.

Birçok kaynak kitap yavru akvaryumunun yan camlarını siyah kartonla kapatmanızı söylüyor. Tabanı ise beyaz bırakmanızı öneriyor ki temizlik daha kolay olsun. Yan çeperlerdeki siyah materyaller birkaç hafta sonra kaldırılabilir. Yumurtaları saydım tam 742 adet yumurta var :D

3. YUMURTLAMA - 4. GÜN

Gözlerini görebiliyorum.

3. YUMURTLAMA - 7. GÜN

Bugün yumurtaların olduğu testiyi yavru akvaryumuna aldım ve yumurtaları tekrar saydım, sayı 612 ye düşmüş. Birkaç saat sonra yavruların bazılarının yumurtadan çıkıp yüzmeye başladıklarını gördüm.

3. YUMURTLAMA - 8. GÜN

İyi ve kötü haberlerim var. Kötü haber şu ki bütün yumurtalar açılmadı. İyi haber ise, 100 den fazla yavru şu anda gayet mutlu yüzüyor. Doğru ışık miktarı uyguladığımdan emin değilim ve bu beni çok tedirgin ediyor. Ama deli deli sağa sola yüzmeyip besleniyor gibi görünmeleri az da olsa doğru ışığı uyguladığım konusunda beni rahatlatıyor. Bu akşam sizlerle yavruların fotoğraflarını paylaşacağım ancak şu an ebeveynler ile ilgilenmek istiyorum.

13. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Süpersin Özgün, kafamda takılan soruların hepsinin yanıtını çevirmişsin :)
    Çoğu düşündüğüm gibi, doğru yolda gittiğimden daha emin oldum...
    Ellerin dert görmesin devamını bekliyorum.
    Birde Doni Hanıma sorsana Türkiye'ye yollayabilirmi Picasso :)

14. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Vallahi şu yazıyı okudukça insanın palyaço üretesi geliyor. Ellerine sağlık süper bir çeviri olmuş.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Özgün, böyle giderse buradakileri Sarı Prenses gibi Percula üretir hale getireceksin gibime geliyor.

Courageous bunu beğendi.
  16. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Bir üretici :

Sanırım yumurtaları havalandırma ile ilgili bir hata yapıyorsun. Yumurtalar yeterince havalandırıldı mı ? Normalde 10 watt lık sıradan bir aydınlatma yavrular için yeterli olur ancak odanın aydınlatılması yerine akvaryumun aydınlatılması daha doğru olacaktır. Buna gece aydınlatma yapılması da dahil. Gece aydınlatması yapmadan önce yavru kaybı yaşamıştım, en azından geceleri ay ışığı sistemi kurmanı tavsiye ederim.

Doni :

Su yeşilimsi olduğundan ve ışık az olduğundan yavruları görüntüleyemiyorum ama ilerleyen günlerde resimleri paylaşacağım. Yumurtaları transfer ettikten sonra hava ile yumurtaları dezenfekte ettim. Ama hava kabarcıklarını çok hızlı vurdurmadım ki yumurtalara zarar vermesin. Gayet sağlıklı görünüyorlardı. Şu anda açılacak olan tüm yumurtalar açıldı ve geriye kalanları bozulup suyu bozmadan çıkardım. Aydınlatma ile ilgili verdiğiniz önerileri için teşekkür ederim. Sanırım 1 watt lık bir mavi led olacaktı, sanırım onu kullanacağım.

Başka bir üretici :

Heeeey arkadaşlar, kimse yazdıklarımı okumuyor mu ? Yumurtaları hava kabarcıkları ile temizlemek ne kadar aptalca bir fikir. Bu yanılgıya sizi sürükleyen nedir. Asla ama asla yumurtalar hava kabarcıkları ile temas etmemelidir. Ve hatta akvaryum içinde bulunması muhtemel mikro hava kabarcıkları bile yumurtalara yapışıp ölmelerine neden olabilir, havayı olabildiğine uzak tutmalısınız yumurtalardan. Yumurtaları steril tutmanın bir yöntemi şudur ki, yumurtalar ailelerinin yanından alınınca su sıcaklığının 26 C ile 28 C arasında olduğundan emin olduğumuz ve içinde formalin ( Türkçesi karınca asidi olarak geçiyor ama bana akıllıca bir hareket gibi gelmedi :D ) olan bir kapta 2 dakika süre ile nazikçe çalkalanır ve ardından yavru akvaryumuna aktarılır.

3. YUMURTLAMA - YAVRULAR 2 GÜNLÜK

3. YUMURTLAMA - YAVRULAR 4 GÜNLÜK

Dün akşama kadar yavrularda hiç ölüm olmadı, umarım bu böyle gider. Bugün akvaryumun dibini yavru tankı süpürgesi ile temizledim. Ucunda yumşak bir fırça var ve dibi fırçalayarak herşeyi temizleyebiliyorsunuz, işte resmi.

Kitaplardan okuduğuma göre 4 ayın sonunda 26 milimetre boya ulaşacaklar. Yine yazanlara göre siyah renkleri ve bazı son beyaz renkler geç gelişebiliyor, bekleyip göreceğiz. Ama şimdiden büyüdüklerini söyleyebilirim. Yavaş yavaş çilleri belli olmaya başladı bile. Ancak satmak için minimum 4 aylık olmalarını bekleyeceğim, 2,6 cm olmadan satmak yok.

3. YUMURTLAMA - YAVRULAR 5 GÜNLÜK

Gayet iyi durumda görünüyorlar. Dip çekimi yaparken dipte guruplar halinde oturduklarını farkettim.
    Bugün metamorfoz ( 7 - 14 gün ) evresi son bulana kadar çok riskli bir dönem atlattıklarını ve bunun birçok ölüme neden olabildiğini okudum. Bu evre suyun kalitesi, sıcaklığı ve yedirilen yemlerin kalitesine bağlı olarak birkaç haftaya kadar uzayabilir. Bu nedenle su kalitesinin çok iyi olmasını sağlamaya ve hayatta kalmalarını sağlamaya çalışıyorum. Ayrıca bugün veya yarın yem olarak yeni açılmış nauplii ( karides larvası olarak geçiyor ama sanırım artemia dan bahsediyor ) vereceğim. Ezerek toz haline getirilmiş yami karides kepçesi ile vermeyi planlıyorum.

3. YUMURTLAMA - YAVRULAR 6 GÜNLÜK

Flaş haber, bir gün sektirmeden, tam 13. gün 4. yumurtlama gerçekleşti.

Joyce D. Wilkerson - Clownfishes kitabından,

Palyaço balıklarının metamorphosis evresi dramatik bir değişikliğe sebep olur. Bu evre canlının larva döneminden gerçek bir balık gibi göründüğü ana kadar sürer. Bu dramatik değişim tatlı su balıklarında görülmez, tuzlu su balıklarında ise bir hayatta kalma mücadelesidir ki güçlü genlerin bir sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlar. Güçlü olan yaşar, zayıf olan ölür... Metamorfoz evresinin sona erdiğini gösteren başlıca karakteristik özellikler kısaca şunlardır,

1. Larva dönemine nazaran çok daha yavaş yüzme eğilimi gösterirler. Yüzme şekilleri daha çok sallanarak yüzme eğilimine dönüşür.

2. Dibe yakın konumlanmış yoğun guruplar halinde durma eğilimi gösterirler. Gurup halinde hareket ederler.

3. Barsakları uzayıp dolambaçlı hal almaya başladığından vücudu 3. boyutunu kazanıp derin bir vücut görüntüsene sahip olur, kısaca göbeği çıkar :D

4. Baş bölgesine yakın yerlerde beyaz çizgiler belirginleşmeye başlar.

Benimkilerin bu evreyi atlatmaya başladıklarının en önemli göstergesi baş bölgelerinin hafiften beyazlaşmaya başlaması. Ancak daha sallanarak yüzmeye başlamadılar. ( Sabah yazmış bu yorumu )

( Akşam yazdığı yorum ) Onları izlemek ve keşfetmek çok zevkli. Vücut yapıları her geçen gün gerçekten de değişiyor. Göğüs yüzgeçlerini görebiliyorum. Paytak paytak yüzmeye başladıklarını söyleyebilirim, akvaryumdaki çeşitli objelerin etrafında dolaşarak onları keşfetmeye çalışıyorlar. Başlarında da beyaz lekeler gördüğümü iddia edebilirim. Bugün en sonunda yeni açılmış karides larvası ( ben halen daha artemia olduğunu düşünüyorum ) yemeye başladılar ama yine de garanti olmak için rotifer vermeye devam ediyorum.

3. YUMURTLAMA - YAVRULAR 7 GÜNLÜK

Yavruların vücut yapılarının daha oval bir hal aldığını görebiliyorum.

3. YUMURTLAMA - YAVRULAR 8 GÜNLÜK

Vücut renkleri turuncuya çalmaya başladı, ve başlarındaki beyaz lekeler oldukça belirgin hale geldi.

Yumurtlamadan bu güne kayıplar yaşandı, en son dün akşam yaşanan kayıptan sonra kalan yavru sayısı 80 civarında. Umarım başka kayıp yaşanmaz.

17. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Yazılanlara göre benim yavrular metamorfoz dönemini atlatmış . Şimdi yavruları seyretmek daha zevkli, tanka koyduğum pvc dirseklerin etrafında yüzüyorlar hata üzerinde duruyorlar, salına salına hava kabarcıkların çıktığı yerde avlanıyorlar, bütün yavruların kafasında beyaz çizgileri oluştu.

Kızıldeniz Akvaryum, syucel, fth-94 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  18. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Süpersin Özkan abi. Bence siz picassoyu da üretirsiniz; ama işiniz dolayısıyla sürekli üretimle uğraşamayacaksınız. Hobi tadında ve masrafları çıkarma adına kesin yaparsınız ama.

Courageous bunu beğendi.
  19. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Picasso değil ama Platinum Percula var İstanbul da. Hem de 2 tane gözünü karartıp alacak kişilere duyurulur...! :)

20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Görkem sen fiyatınınida ogrenmisindir kaça satıyorlar?

Sayfayı Paylaş