1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dottyback'te Ağız Yarası

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Glsn tarafından 1 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Akvaryuma Dottyback ekleyeli 10 gün oldu. Yem almasında, yüzüşünde herhangi bir anormallik yok. Ağzının sol tarafında içten dışa doğru beyaz bir oluşum var. Daha önce de farkettim ama ertesi gün geçince yanlış gördüğümü düşünmüştüm. Demek ki iyileşmiş. Bugün tekrardan aynı durumda ağızı. Yem verince kapışmalar oluyor ondan mı, arada karidesle anlaşmazlık yaşıyor gibiler ondan mı, yere yem düşünce kumdan alıyor ağzını yaraladığından mı, yoksa sudan hastalık kaptığından mı? Sizce ne olabilir? Net fotosunu çekemiyorum videoda daha yoğunmuş gibi durmuş beyazlık. Canı yanıyor mudur, kaşınıyor mudur? Ne yapmam lazım?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kavgadır büyük ihtimalle Gülsün hanım. Videoyu izledim ancak bir şey göremedim ama akvaryumdaki türler ile hır gür olması doğal.

Glsn bunu beğendi.
  3. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Temel Bey bugün ağzının o tarafını birkaç kere kayalara sürdüğünü gördüm. Kaşınıyor galiba. Umarım bu bizlerdeki yaranın iyileşmeye başlayınca kaşınması gibidir.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tam göremediğim için net bir şey diyemiyorum, eğer kavga sonucu değilde pamuk yani mantar oluşumu ise sürtünme eğilimi yaparlar ama yaralarda sürtünme eğilimi balıklarda görülmez.

Balığı yakalamak da kolay değil işlem için.

5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bu karnıbahar gibi pütürlü bir oluşum mudur? Görünüp kaybolması ne kadar sürüyor?

6. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Bir kere gördüğümü sandığımda ertesi gün yoktu. Pamuksu yapısı yok, karnıbahar derken beyaz ve boğum boğum bişeyse pek öyle de değil. Sanki ağzının kenarında ağız içinden dışa doğru tek parça bişey. Yine sabah foto çekmeye çalışırım. Birkaç kere esniyormuş gibi ağzını açtığını gördüm. Artık bilmiyorum balığın doğal hareketi mi hastalıktan mı?

7. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İnşallah düşündüğüm şey değildir.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 19 Mayıs 2015
  8. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Bu da nedir? :eek:Solucanlar mı yaşıyor parazit olarak? Of balık da çok küçük umarım bu değildir!

9. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Balığımızın bugün ağzındaki kabarcık daha belirgin.ağzı hep açık. Saatlerdir net foto çekemedim. Siil gibi.Bugün yüzünde ve ağzında beyaz şeffaf ipliklerin olduğunu gördüm. Dik duruyorlar beyaz tüyleri çıkmış gibi. image.jpg

Perculanın birinin de yan yüzeyi ışıklar çoğalınca daha belirginleşen beyazlık var. image.jpg

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Öncelikle geçmiş olsun dotyback hakkında bir şey diyemeyeceğim ama palyaço brooklynella hastalığına sahip,en iyi tedavi şekli formalin diye biliyorum ama siz yine de şimdilik tuzluluğu düşürüp ısıyı arttırarak ön adımı atmış olun...

11. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Dottyback'in ağzındakinin isopod olmadığından eminseniz bir nebze rahatlayabilirsiniz. Isopodlar, bir balığın ve hobicinin başına gelebilecek en talihsizlik. Balıklara yapışıp kanlarını emerek yaşayan bir asalak türüdür. Balık ancak operasyon ile kene gibi güçlü çenelerinden temiz bir şekilde alınarak kurtulabilir. Hobicilerin çıplak ellerine bile tutundukları bilinmektedir.

Beyazlığı iyi inceleyerek ve siyah nokta şeklinde gözler olup olmadığına bakabilir.

Bunun dışında "Lymphocystis" (Cauliflower disease) olabilir. Bu stresten oluşan, karnıbahar gibi tümörler şeklinde tanısı konulan virütik bir oluşum. Stres şartları sona erdiğinde kendiliğinden geçiyor.

Alparslan bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaço dediniz durum anlaşıldı, mantar olmuş. Nereden aldınız balıkları?

Kendi kendine iyi su şartlarında düzelebilir ama yakalayıp tedavi etmek, temizlemek mümkün. Yakmayan tentürdiyot ile temizleyip betnovat merhem sürülebilir.

Alpi Brook farklı belirtiler yaratır.

Alparslan bunu beğendi.
  13. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Temel Bey bu uygulama dottyback için mi acaba?
    Ben palyaçonun hastalığı broklynella diye panik oldum. Okuyunca tedavi yöntemini akvaryumcuyu aradım. Balığa ilaç yapabileceğini söyledi. Ona teslim ettim. Bebek gibi hemen aldım kepçeye. Deniyeyim bi dedim;Dottyback yakalanması hakkaten güçmüş hemen saklandı. Dediğiniz tedavi dottyback içinse bir şekilde yakalarız sanırım balığı.
    Göz göremedim. Bugün eşimin de dikkatle bakmasını isterim. O geldiğinde ışıklar kapanmış oluyor. Akvaryumun camından içerideki bir balığı izlemek yüksek numara gözlükle bakmak gibi bazen. Dikkatimi çeken ipliksi yapılar.Oturduğumuz odanın ışıkları 12-2 arasına kadar açık olabiliyor. Akvaryumun ışığı kapalı olsa da bu ışıklar stress sebebi olabilir mi? Ve arada telin ışığıyla da arada ben bakıyorum tabi.
    Bu arada formalin eczanede satılan bişey değil galiba.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Formalin size göre değil almayın, zaten sorun o kadar ağır değil. Palyaço brook değil, tipik mantar sanırım. Evet yakalamak güçtür, onu bırakın isterseniz. Bu arada yapılacak ilaç tabii hazır ilaçtır o suya ekletmeyin, balık odaklı tedavi yapın.

15. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Palyoça balığını verdim akvaryumcuya. Dottyback için yarın inşallah uygulayabilirim ilacı. Teşekkürler.

16. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Dottyback için 1 saat pusuda bekledik resmen Tom ve Jerry gibiydik. Hamle yaptığımız anda saklanıyor. Daha fazla zorlamamak adına bıraktık.

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kapanla yakala abla...:)

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Bir dottyback için tüm kayaları çıkartmıştım :) Hızlı ve zeki balık.

19. Glsn

Glsn

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Gülsün Odabaşoğlu
    Olsa fena olmazdı herhalde :)
    Başka balık olmasaydı diye düşünmedim değil aynısını yapardım. Balık seçimi bu yüzden önemliymiş. Chromislerin mavisiyle mi değiştirsek diye düşünmüştüm. Öyle bir saklanıyorlar ki hamsi gibi de olsalar demirbaşlar belli oldu bu arada :) En bebek gibi balıklar galiba perculalar.

veysel bunu beğendi.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Yeşil chromis balıklarının rengi de güzeldir, özellikle suyun yüzeyine yaklaştıklarında aydınlatmanın altında mavi ve yeşile çalıyor renkleri.

Sayfayı Paylaş