1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dozajlama Su Ekleme İle Olur mu?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde tsenol tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Herkese Selam,
    Su tamamlama ünitesini skalalara böldüm. Her gün düzenli olarak 1.5 litre su tamamladığını ölçtüm. Dozaj pompası mercan ve canlı yükü arttıkça olmazsa olmazlar dan biri haline geliyor. Sorum şu;
    İnce bir hesap ile günlük 1.5 litre su ile ana tanka girebilecek katkıları su tamamlamaya birlikte koysak su tamamlandıkça dozlama da yapılmış olur mu?? Katkıları Ro suda karıştırmak içeriklerini değiştirir mi?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi ya katkı dibe çökerse, ufak sirkülasyon motoru da eklemek lazım...:)

3. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Suyu sirküle etmek sorun değil. Dozaj pompası çektiği katkı kabını sirküle ediyor mu? Benim merak ettiğim katkılar Ro da karışırsa sorun olur mu? Sirküle edip karıştırıp tanka ilave edilse olmaz mı?

4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Katkılardan kastınız nedir.Örneğin kh katkısını iyi bir hesapla dediğiniz şekilde yapabilirsiniz.Yada Ca katkısınıda yapabilirsiniz.Ancak ikisini birden koyamazsınız.Birbirleri ile etkileşime girip çökelme yaparlar.
    Tank ufaksa yahut tüketim henüz fazla değilse seachem in ürünlerini kullanmanızı tavsiye ederim.Hafta da 1-2 gün girseniz yetecektir.Ancak tüketim arttığında bunu su tamamlama ile çözmek hayli zor olacaktır.Tankta herşey sabit gitmiyor, haftalık test sonuçlarına göre katkı arttırılıp azaltılabiliyor.Doğal olarak miktarı değişmiş su tamamlamadaki katkıya neyi ne kadar ekleneceği karışacaktır.Bu yüzden yüksek tüketimlerde dozaj pompası olmazsa olmazlardandır.

Montimahir, Erdem., murat parin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi zaten dozaj pompasında saf katkı var, bilmiyorum sen bu sistemi dene bizlerde senden öğrenelim, bana olur gibi geliyor...:)

6. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Anladığım kadarı ile tek katkı mesela KH olabilir gibi duruyor. Mercan besini de eklenebilir sanırım Ro suya. Benim zaten suyun değerlerini ölçmekten yana derdim yok. 1 hafta 10 günlük seyahate gidersem nasıl bir düzen kurarım onu düşünüyorum. Yanıt basit; diyeceksiniz ki al bir dozaj pompası :)

7. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    İlk etapta gerek yok dozaj pompasına.Kh katkısını su tamamlama suyuna (ro suya) koyup istediğiniz yere gidebilirsiniz.

8. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Bir iken iki, iki iken bugün üç oldu. Kutuda dördüncüye de yer kaldı. Pompa başına maliyet 90 tl. Üçlü bir dozaj pompası 500 - 600 tl ben yarıya mal ettim. İstenen zaman aralığında bir damlaya kadar hassasiyet oluyor. Neden Diy derseniz?
    Diy projeler keyif veriyor. Orijinal dozaj pompası elektronik bir arıza yaptımı tümden iptal olurken bunda sadece bir ünite iptal olur ertesi gün değişen parça ile kaldığı yerden devam edebilirsiniz.
    uploadfromtaptalk1393975044340.jpg uploadfromtaptalk1393975094561.jpg uploadfromtaptalk1393975112855.jpg

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

harfuzmani, YIKIKTEMO, Montimahir ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline emeğine sağlık abi çok güzel olmuş, bende dıy yapılanları seviyorum arıza olduğunda konuya yabancı olunmadığından düzeltmek daha kolay oluyor...

10. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Sağol Alparslan
    Dediğim gibi ben tek bir pompa ile başladım üç oldu. Röleler micro işlemcili elektrik gidip gelse bile süreler ve dozaj ayarı değişmiyor. Amaç kendi kendine idame ettiren sisteme doğru gitmek. Şu an 1 hafta 10 gün kendi kendini götürecek seviyede.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Abi eline sağlık süper olmuş.

12. tsenol

tsenol

Yer:
    İZMİR
    İsim:
    Tahir Şenol
    Dördüncü pompayı yaparsam ne dozlanır? Şu an 3 önemli katkıyı dozluyorum. Kh ı ve Magnezyum u sabitlemiş idim Kalsiyumun da ayarı bir iki haftaya oturur. Dördüncü pompa vitamin mi olmalı?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Müthiş. Ne güzel dozaj aleti. :)

Bu alet dışarıdaki bidonlardan da çekebilir. 4. Numara eser elementlere ayrilabilir. Tabii diger pompaların basmadığı elementleri icermeyen.

TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
  14. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Tahir Bey elinize sağlık gayet kullanışlı olmuş.
    Pompa sayısı sabit kalmaz, ekledikçe eklenir.Özellikle sps olayında 7 pompa dahi az gelebiliyor.Şuan için olanlar size yeter, lazım olursa ilerde dahada arttırırsınız.

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş