1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

duboisi besleme ve mavi istakoz

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde gorion tarafından 13 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. gorion

gorion

Selam arkadaşlar, işyerimde bulunan 150x50x60 akvaryumda 5 adet yeni aldığım yavru (2 cm) duboisi balıklarım var ve 1 adet mavi istakozum mevcut. Balıklara bitkisel tetra pul yem veriyorum, istakoz geceleri balıkları avlamasın diye akşam 16:00'da ışıklar kapanmadan önce (15:00-15:30 civarında) balıklara yem verirken 3-4 tane de kurutulmuş karides atıyorum. Ancak karidesler dibe batmayıp akvaryum yüzeyinde yüzüyor, tabi balıklar da didikliyor.

Biliyorum malawiler ile duboisi bakılmaz diyeceksiniz ama bu akvaryum malawi akvaryumu ve 3 adet 5-6 cm sarı prenses, 3 adet 5-6cm yunus, 2 adet 6-7 cm white tail, 2 adet 4-5cm snow prenses ve 5 adet 3cm demasoni var. karidesleri büyük balıklar didiklerken kopan parçalar akvaryumda yüzüyor.

1) Duboisilerin bu yemi yeme ihtimali var mı?
    2) Yerlerse bloat olma riski var mı?
    3) İstakozun yavru demasonileri ve duboisileri avlama ihtimali nedir?

Tecrübeli akvarist arkadaşlara danışmak istedim.
    Cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim.
    En Derin Saygılarımla..

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    duboisi besleme ve mavi istakoz

Hoşgeldiniz Erdinç Bey,

Duboisi nispeten daha dayanıklı olanıdır tropheus türleri içinde. Elbette malawi akvaryumunda olmaları bazı eksiler getirecektir ama siz zaten genel olarak konunun farkında ve hakimsiniz. Beslenmez diye birşey yok sakıncaları olsa da. Buradaki en büyük sıkıntı aslında doboisilerin yavru olmaları, tropheus yavruları bloat hastalığına daha yatkındır genelde. Attığınız karideslerin tadına bakmak isteyeceklerdir elbette. Aslında onlarında karotin ihtiyacı var ve karşılanmalıdır zaman zaman. Tetra bitkisel pul yem veya sera floran pul yemi mümkün olduğunca ıslatarak verin yavru balıklara. Hafatada 2 kez haşlanmış ve zarı çıkarılmış bezelye tanelerini ezerek verin balıklara bu sindirim sisteminin boşalmasını sağlayacaktır.

İstakoz duboisi birlikteliğindeki riski bilemiyorum, böyle bir tecrübem olmadı açıkcası. Ancak şahsi olarak sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş