1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Durgun su - bitkili fanusta bakteri sorunu

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde ysdede tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. ysdede

ysdede

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Yunus Dede
    Merhaba, geçen cuma ofisimde 14 litrelik fanusa java fern ve limon diktim. en altta 5 mm torf, arada ince bez örtü, üstünde 8 cm siyah kum var. Torf salınım yapmadı. Temiz su doldurdum. 2 tane bambu çubuk (karides üretim çubuğu) bıraktım. Gün boyunca yakın mesafeden 40 wattlık gün ışı masa lambası açık kaldı. Bitkilerden O2 sanırım, kabarcıklar çıktı. Haftasonu 2 gün fanus zifiri karanlıkta kaldı.
    Pazartesi geldiğimde fanusun içinde, bitki yapraklarında ve bambu çubuklarda küfe benzer jelimsi beyaz oluşumlar olduğunu gördüm.
    Bugün 6 lt. su değişimi yapıp bir tane erkek elma salyangoz, 3 hayalet karides bıraktım. Umarım temizler.
    Ben başta nerede hata yaptım. Şu vakitten sonra ne yapmam gerekiyor. Dalga motoru mu gerekir?
    Oda akşam 18:00 - sabah 9:00'a kadar zifiri karanlık. Uzun süre karanlıkta kaldıkları için mi oluyor, gündüz fazla mı aydınlatıyorum bilemedim
    Yardımcı olursanız çok sevinirim.
    Teşekkürler.

2. ysdede

ysdede

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Yunus Dede
    Karideslerim öldü, elma salyangozu direniyor. Durgun su için ne yapmam gerekir. Lütfen yardım edin.

Tapatalk ile gönderildi.

3. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhaba,
    İsminizi yazarsanız daha sağlıklı iletişim kurabiliriz.
    Fanusun şeklini tam olarak çözemedim. Fakat sorununuzun durgun su olduğunu zannetmiyorum.
    Alta neden torf koyduğunuzu anlamadım. Gerek duyacak bitkileriniz yok. Java ferni gömdüyseniz çıkartın, kuma gömülmez çünkü.
    Sorunun ışık kaynaklı olduğunu düşünüyorum. 14 lt fanusa 10 w ışık yeter de artar bile. O da beyaz ışık olmalı.
    Suyu hareketlendirmeye çok gerek yok, bitki türlerini de değiştirin bence.
    Bir süre canlı eklemeyin.

4. ysdede

ysdede

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Yunus Dede
    Cevap için teşekkür ederim. Profili yeni doldurdum. Faydası olacağını düşünüp alta torf araya misket gübresi, sanırım abarttım. Aslında fanus değil dikine geniş bir vazo şeklinde. Dibi sadece kum mu yapayım? Hangi bitkileri önerirsiniz?

Sayfayı Paylaş