1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Durso Çalışması Ses Sorunu ve Çözümü

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde hasan1980 tarafından 29 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Durso sistemindeki ses sorununun çeşitli çözümleri var asıl sistem çalışması ve prensibi şu şekilde olacaktır. Daha önce kendi konumda anlatmıştım fakat bende bu kadar bilinçli değildim.

Resimle açıklayayım

1.Düzenek bu şekilde olmalı... Ve unutmayın emliyet dışında boruların 2 sinde sump kısmında vana olmalı... ( Verimli bir ayar yapamazsınız)

2. Pleksi siyah renkte olan çizgilerdir. Su seviyesi ise mavi çizgiler yani pleksinin arka bölümü. Aşağıdaki resimdeki su seviyesi durumu yanlış. Bu durumda seçenekler.

- Boru çok büyük geridönüş motoru yetersiz.
    - Pleksi ızgaraları yeterince derin değil.
    - Ses çıkmasının nedeni aşağıdaki borunun emme yapması. Tam emiş borusunun. ( Daha doğrusu emme yapmaya çalışmasıdır)
    - Sump kısmındaki boruda vana mutlaka olmalı.

3. Aşağıdaki resimde ise su seviyesine dikkat edin. Doğru su seviyesi.

- Su bu düzeyde ve sump tarafındaki boru suyun içindeyse ses sıfırdır. ( Su daha yükseğe çıkartılabilinir)
    - Emme borusundaki sump tarafındaki vana ile ayar yapılabilinir.
    - Eğer hiç bişey yapmadan su seviyesi bu ise Motorunuz ve borularınız orantılıdır.
    - Eğer değilse vana yardımıyla su akışını düzenlemeniz gereklidir.
    - Yada iyi bir usta akvarumu yapmıştır tüm ayarlar doğrudur.
    - 2. üzeri delik boruya gelirsek; su seviyesinde oluşan kalan artık su hacmini bu boru aşağıya indirir böylece hassas ayar yapılabilinir.

Durso sistemi ses problemini çözmek için daha değişik yöntemlerde mevcuttur. Bu anlattığım sistemin basitce çalışma şeklidir. Şuan evimde kurduğum sistemi bu şekle çevirmiş durumdayım ve ses yok.

Su Aşağıdaki resimdeki seviyeye kadar çıkartılabilinir. Suyun seviyesi ne kadar pleksi ızgaralarına yakınsa şelale sesi okadar azalır.

NOT: Eğer boruya tam emiş yaptırmayıp üzerine delik açarsanız ne olur.

a. İstenilen performansa ulaşamazsınız.
    b. Su üzerindeki atıkları yağı durso çekemez.
    c. Durso yapmanıza gerek yok çünkü durso sisteminiz çalışmıyor demektir.
    d. Ses azalırmı azalır çünkü vakum yapmıyor demektir. ( Fakat sıfıra en yakın neredeyse sessiz sese ulaşamazsınız)

Dursonun çalışma prensibi emmektir. Emiş sayesinde pleksi içine giren her türlü atık canlı pislik vakumlanarak(Elektirik süpürgesi misali) sumpa indirilir.

Glsn, yekim, KGEYGS ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara
    Cevap: Durso Çalışması Ses Sorunu ve Çözümü

Eline sağlık Tolga çok güzel anlatmışsın. Durso konusu ne zaman geçse hep diyorum, durso sifonlama yöntemi ile çalışır diye. Borunun ucu sumpta su içinde olacak, yukarda kalan kısmın tepesinde delik olmayacak, vana ile debi ayarlanacak. Sıfır ses bu kadar basit.

3. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Not olarak bikaç bişey yazdım bunları umarım dikkate alırlar arkadaşlar. Teşekkurler.

4. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Teşekkürler Tolga hocam demekki benim akvaryumdaki sistem Durso ile alakası yok. Çünkü bende ne emniyet iniş borusu var nede üzerine delik delinecek olan yarım emiş borusu var. Bende tek birtane boru var üzerine delik delip ufak vana taktım havayı oradan ayarlıyorum. Sump kısmınada bir vana taktım oradanda vakumu ayarlıyorum sıfır ses değil ama hafif bir şelale sesi oluyor onada alıştım zaten.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Aynen, Mustafa Abi'nin konusunda da anlatmaya çalışmıştım bu durumu.

6. Egemen ATMACA

Egemen ATMACA

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Egemen ATMACA
    Öncelikle paylaştıgınız emsalsiz bilgi ve deneyimleriniz için çok teşekkür ederim.

Merak ettim * 300 lt'lik bir tankta yukarıdaki durso sisteme göre boruların (iniş ve çıkış) çapları ne ölçüde olmalı ? Geri dönüş için kullanacağım kafa motoru? L/Saat olmalı, unutmadan sump yaklaşık 120 lt olacak.

7. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN
    Çok gerekli bir konuydu ,benim niyetim vardı böyle bir konu açmaya ama gerek kalmamış çok faydalı olacağı kesin

8. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba forma hoş geldiniz Abi.İniş için 40 lık çıkış için 15 lik boru iyi olur kafa motoru da saatte 1500 veya 2000 lt su basan motor yeterli olur...:)

Egemen ATMACA bunu beğendi.
  9. Egemen ATMACA

Egemen ATMACA

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Egemen ATMACA

Hoşbulduk :) detayları kaçırmamak adına bilgileri not alıyorum, çok teşekkür ederim.

YIKIKTEMO ve Alparslan bunu beğendi.
  10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Aslında kendi sistemimden örnek verecek olursam 300 litre benim sistem 25 lik yukarı basma 3800 litre motor. Tabi motorların yukarı bastığı mesafeyi göz önünde tutarak debi düşüşünü hesaplamak lazım benim sicce 2700 litreye düşüyor. Durso için için 2x32 lik boru yeterli.

Alpi 15 lik dar gelebilir 20-25 lik idealdir motoru zorlamaz.

11. Egemen ATMACA

Egemen ATMACA

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Egemen ATMACA

halil abi yani tam emiş deliklki yarım emiş ve emniyet 32 mm lik çıkış 20 mm lik diyebilirmiyiz motorun su basacağı mesafe max 2,5 m olsa ama T ile iki boruyla sağdan ve soldan vermeyi düşünüyorum emiş borularıda ortadan olacak uygunmudur ??

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Bence 3 tane 32 lik koy 1 emniyet 2 si iniş sump tarafı vana olacak 2 sinde de Motor çıkışını da 25 lik olsun o zaman tamamdır.

13. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Tolga Bey Selamlar
    Durso sistemden inen boruların sumpın içindeki suyun içine girmesi (su düşüş sesi yapmaması için) problem yaratırmı?
    sifonlamayı kesermi yoksa sifonlama yapması için su içindemi olmalı?

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Tolga abiye sormuşsun ama eğer üzeri delik olmayan boru su içinde olursa sistem kapandıktan sonra tekrar çalıştığında o burudan su inişi başlayamaz içeride sıkışan havanın basıncını yenemez su.

15. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Halil in dediği gibi su basıncı yenemez bu yüzden biraz boşluk bırakın. Ben şuanda bioballların üzerine suyu akıtıyorum. (Oksijenle ilgili bir problem olmuştu.) Yada sump tarafına küçük bir hava deliği açın.

Galaxy Nexus cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel ifade etmişsin Tolga tebrikler. Ellerine sağlık. Durso sistemleri adı altında yapılan her sistem sessiz olmuyor ne yazık ki, özellikle yapan kişi yanında aynı zamanda durso çıkışı sonrası kullanılan tesisat borusu veya gırtlak hortumunun konumu da etki ediyor.

Örnek olarak benim sistemde her şey gayet güzel görünürken hiç ummadığın yerden şelale sesi geldi. Ben de bunu hem mekanik filtrasyona çevirdim ve hem de sesi kestim aşağıdaki gibi.

Akvaryum Durso Ses.JPG

MOVACIKLI bunu beğendi.
  17. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Evet aynen öyle yaptım borunun sumpa giren kısmına 2 mm delik açtım sorun tamamen çözüldü.
    tamamen sessiz çalışıyor.

18. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Temel abi çok güzel fikir bunu bende denesem kızarmısın?.

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yapın diye fotoğraf koydum Mustafa, aynen devam. :) Eğer orada ses varsa sıfır oluyor. Artı süngerin kirini görünce daha da mutlu oluyorsun.:D

20. Jakobien

Jakobien

İsim:
    Hakan Gun
    Aynı problem bendede var o kısımda şelale sesi oluyor elyaf koysam bir faydası olurmu ? sanırım o elyafıda düzenli değiştirmek lazım

Sayfayı Paylaş