1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Durso Çalışması Ses Sorunu ve Çözümü

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde hasan1980 tarafından 29 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Erinç Bey sıkıntılarınızı bir başlık açıp paylaşarak çözüme kavuşturabilirsiniz.Başka konular altında bu tarz sıkıntılarınıza çözüm bulmanız pek olası değil.Kendinize ait bir konu açıp sisteminizden, neler yapıp neler yapmadığınızdan, son olarak mevcut sorunlarınızdan bahsedin.Portal çözüm yollarını size sunacaktır. ;)

yekim ve Alparslan bunu beğendi.
  2. Erinç

Erinç

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Erinç özkan
    Birşeyi merak ediyorum . Dursodan sumpa inen boru neden su seviyesinin 1 cm altında olmalı?
    Bende dibe kadar iniyor?
    Bir sorun yaratırmı?

3. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Dostum benim iki boruda da vana var.

4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Vanalı olan boru 1 cm suya gömülü olmalı...:)

5. Erinç

Erinç

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Erinç özkan
    Nedenini soruyorum benimki dibe kadar iniyor. Neden 1 cm gömülü de 5 cm degil?
    Bir soru sordum 2 tane soruma cevap olmayan cevap aldım :)

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Erinç Bey biraz daha yapıcı olmaya çalışmanız bence daha hoş olur.Kırıcı olmak fayda getirmez.
    Sorunuzun cevabına gelince 1 cm 5 cm olması fark etmez.Bana göre suyun üstünde olmalı!Eğer hortum suyun altında bırakılacak ise suyun hemen üstünden boruya bir delik delinmeli.Bunun yapılmasının tek nedeni elektrikler kesildikten sonra suyun borudan sifonlama yaparken boru içinde sıkışacak havanın bir şekilde atılmasıdır.

Tapatalk...

7. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Sebebini bilmiyorum ama sana şunu söyleyeyim, eğer tabana indirdiğinde de sessiz çalışıyorsa ve elektriği kesdiğinde de güvenli bir şekilde emişi yapıp, elektirik tekrar geldiğinde hava yapmıyorsa sorun yok. Benim fizik bilgim bu soruya cevap veremiyor, az önceki cevabım içinde kusura bakma. Ve cevap bence elektrik tekrar geldiğinde boru içinde ki suyun hava yapmaması için.

8. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Elektrik kesildiğinde aşşağıdaki durumun öüne geçebilmek için olduğunu düşünüyorum başka bir açıklaması olabilir. adsız.JPG

9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Açıklayayım vana takılı olan ana suyu sumpa indirendir ve zaten durso da görülür daha çok suyun içindedir vanada buna takılır ki kısıldığında yandaki ikinci boruya yükünü verir ve böylece ses ince ayarla 0 olur ve tek vana olmalıdır öbürüne gerekmez iş yapmaz,vanalı ana boru neden 1 cm suda olması da gene sesle alakalı şayet yukarı da olursa şıkır şıkır su sesi gelir,tersi boru suya 1 cm değilde daha fazla girer ise bu seferde gulu gulu hava sesi gelir her ikisi de rahatsız eder,o yüzden 1 cm diyoruz.
    Sifonlama durso da olmaz kafa motorunun akvaryuma dökülen ucu ne kadar akvaryuma girer ise o kadar motor durduğunda sumpa dönüş yapar o yüzden aman ha mümkün olduğu kadar akvaryum yüzeyinde kalsın diyoruz ...:)

Onurs, cirol ve Erinç bunu beğendi.
  10. Erinç

Erinç

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Erinç özkan
    Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.
    Bende boru dibe kadar indiği için boşu boşuna kesmeyeyim diye sordum ;)

Alparslan bunu beğendi.
  11. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Bütün Detayların üŞenneden anlatıldığı çok güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.bende yeni kurduğum akvaryumunda ses sorunu Yaşıyorum anlattıklarınızı Yarın deneyerek sonuçları Paylaşıcam

Sayfayı Paylaş