1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Durso Sistemi Tadilat

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde hasan1958 tarafından 7 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Herkese merhaba
    Yeni kurulum için 2 aydır araştırmadayım,PS ve akvaryum camı hariç mobilya dahil tüm malzemeleri aldım,fakat akvaryumda hangi sistemi uygulamam gerektiğine karar veremedim bazı arkadaşlar kule sistemini önerirken bazı arkadaşlar arkadan boşaltma sistemini tavsiye ediyorlar.
    Arkadan boşaltmalı durso sistemlerinde su sadece yüzeyden sumpa gittiği için akvaryumun tabanında biriken tortu ve diğer pislikleri buradan aşağıya gondermek mümkün olmuyordu .
    içten kule sisteminde ise ses ve görüntü kirliliği oluşuyor.
    Ekte çizmiş olduğum şekilde yine arkadan boşaltma sistemi aynen korunuyor ,yani iki adet iniş borusu bir adet emniyet boru sistemi aynen uygulanıyor,ek olarak alt tarafta içten kule sisteminde uygulandığı gibi bir delik açarak tabanda biriken tortuları buradan bir miktar olsada temizlemek mümkün olmazmı. Tabiiki bunu uygularken sistemdeki suyun tamamının boşalmaması için boruların bulunduğu bölüme bir cam daha ilave edilecektir. Burada sorun camın alt tarafına dikdörtgen bir deliğin açılması sorun gibi gözüksede yanyana iki veya üç adet yuvarlak delik açılabilir nasıl olsa önü pleksiyle kapatılacak ve o kısıma yine yukarıdaki gibi izgara gürünümü verilebilir.
    Böyle bir sistemi uygulayan arkadaş varmı?
    acil düşüncelerinizi bekliyorum. görüşlerinize göre uygulama yapacağım.
    Hasan
    durso tadilat.png durso tadilat.png

Okurt bunu beğendi.
  2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bence mantıklı ancak cama o noktalardan delik delmek sakıncalı.
    O yüzden içten cama yapıştırılan pleksiye istenen ızgaralar açılıp(üstte olduğu gibi alttanda açılacak)camla arasında mesafe (0.5-1cm) kalacak şekilde yapıştırmak çok daha sağlıklı olur diye düşünüyorum

Iphone 4s

3. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Hakan bey
    Cevabınıza teşekkürler.
    Camı delmeden sadece aşağıdan pleksi üzerine ızgara delıkleri açılır ve çok ince 1 veya 2 cm lik bir iç kule olursa uygun olur diyorsunuz.
    bence camı aşağıdan 7-8 cm den 1 veya 2 adet 4cm çapında delerek uygulama yapmanın bir tehlikesi olacağını tahmin etmiyorum,
    ama bu sistemde başarı elde edilirse çok kimsenin kendi sistemini değiştireceğini tahmin ediyorum
    Hasan

4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Cama üst noktalardan açılan delikler bir nebze ancak aşağıdan açılması hele tabandan büyük risk.Forumumuzda dahi örnekleri var,eve döndüğünüzde öyle bir manzara ile karşılaşmak büyük bir şok.Görünce yazarlar zaten...

Iphone 4s

5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Gerek yok;

Nedenine gelirsek Aykut abinin tanka aynı sistemi uygulamışlar ve bir artısı yok bizzat gördüm tabanda biriken tortu zatten ağır olduğu için tabana çöküyor ve o bölgeye yönelmiyor tabana çöken tortu ve pisliği almak için ya dip bölgelerden su değişimi ile hafif sifon yapılır yada wavebox tarzı bir akıntı motoru kullanılırsa tabanda ki tortular havalanıyor zaten .

6. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Halilbox kullanırız daha ucuz ve daha güzel :)

Iphone 4s

halilkocan bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum hacmi ne kadar olacak? Alttan delik delinerek farklı bir arayışa girmenin manası olduğunu düşünmüyorum. Üstelik taban yaşamının tüm besinini toplamayı hedeflemek de pek sağlıklı sayılmaz. Normal akıntı düzeni içinde yüzey hareketi ve yüzeyden su alınması deniz akvaryumlarında son dönemde kabul edilen en iyi su çekiş sistemi. Akvaryum hacmine bağlı olarak durso sistemde aşırı macera aramak çok faydalar getirmez ama yüksek hacimli akvaryumlarda sesin mümkün olan en az düzeye çekilmesi için arka durso sisteminde detaylı düşünülebilir.

8. hasan1958

hasan1958

Yer:
    ankara
    İsim:
    hasan eksi
    Temel Bey
    Akvaryumun hacmi 90*60*50h ortalama 325 lt.
    Bu sistemin içeriden kule sistemi ile bir farkı yok çalışma prensibi aynı .içten kule sistemindede üstten ve alttan toplama yapmıyormu.
    Burada tek sakınca arka camın alt taraftan delinmesinin getireceği tehlike. Yukarıdaki ızgaraların genişliğini 25 cm yapacaksak alt kısmada 50 mm çapında 2 adet delik açarak önünde yine yukarıdaki gibi izgara koyabiliriz.
    Buradaki amaç sadece içten kule yapıp gürselliği bozmaktansa aynı sistemi arkadan durso sistemine uygulayıp dip kısımların biraz daha temiz kalmasını sağlamak.
    Benimki sadece bir düşünce.Tartışarak uygun olup olmadığına karar vermek.

Untitled.png

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alttan delik olmasının evet riskleri var ama bu göze alınabilir, burada önemli olan alınan risk karşısında yaratacağı faydanın önemi. Ben taban yaşamına önem veriyorum, bu yüzden ince kum kullanmıyorum. Bu sistem aslında tamamen bu söz ettiğim yapıyı etkilemez, yani etkiler ama sıfıra indirmez. Ben uzun vade de sana alttan delik açılmasının katkı sağlayacağını düşünmüyorum.

Bu araştırma yoğunluğunu tesisata verelim derim.

Sayfayı Paylaş