1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Durso Sistemi ve Yeni Akvaryum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde akunaki tarafından 25 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    Deniz akvaryumu durso sistemli 85x55x45h büyüklüğünde bir akvaryum için sump yaptırmak istiyorum. Fakat pek bir bilgim yoktur malesef..:( Sump deliginin kaç cm çapında olacagını ve camlardan ne kadar uzaklıkta olacagınıda belirtirseniz harika olur. Aklımdaki soru; birincisi sump kulesini köşedenmi yapayım yoksa ortadan mı olsun?

Örnek gösterebilecek link atabilecek olursa sevinirim...:)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Durso Sistemi ve Yeni Akvaryum

Hayırlı olsun kararın, inşallah dilediğin şekilde ortaya çıkar. oluştururken delik yeri iyi ayarlanmalı. Delik çapı 50 mm olabilir. Arka cam üst kısımdan sınırın 8-9 cm aşağıda kalacak şekilde deldirebilirsin. Izgara kutu olacak mı? Olacaksa o zaman deliği arka cam üst sınırın 5 cm aşağısından delebilirsin. Çizim sana durso olmasa da delik için fikir verecektir. Ayrıca sump kule ve bölmeleri için yine aşağıdaki örneği baz alabilirsin. Refugium olan kısmı baz almayabilirsin.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  3. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Deliğin yerini siz ayarlarsınız. Camın kalınlığına göre en uçtan bile delebilirsiniz.

Nozzle dediğimiz aparatın resmini aşağıya ekledim.

Malesef geri dönüşü delmeden şekildeki gibi yapamayız.

5. sorunuzu ise anlayamadım :)

1. 5 sorumun cevabı resimmiş :) bu resimdeki nozzleyi nerden temin edebilirim acaba?
    2.2 tane 25lik delik delip göndermek daha iyi olmazmı bir fikrim yok aslında 50lik bir tane yerine 25 lik 2 adet ..:serda:
    3.Geri dönüş olarak kastım sumptan geri dönüş sanırım deldirmeye gerek yok boru uzun bırakılıp dirsek maşonlarla halledilmiş..
    4.camı 10mm yaptırıcagım buralarda kar var gitmek zor şu ara iyisimi bilgi toplayayım..:) Ama adam bana nereden derse onu siz deneyimli arkadaşlardan ögrenip söylmek bence daha iyi olur gibi sonuçta baya yeniyim....

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Yusuf bey online olarak alabilceğiiz yer varmı bilmiyorum ama Karaköyde mevcut. Onun haricinde yabancı satış sitelerinden getirtme şansınız varsa link verebilirim özelden.

Tek 50'lik delik yeterlidir.

Geri dönüş için deliğe gerek yok. Dediğiniz gibi hortum uzun tutulur ve akvaryuma kadar uzatılıp ucuna nozzle takılırsa iyi olur.

Cam için 10 mm fazla olur 8 mm yeterli. Hatta ustalar bu ölçüler için 6 mm kullanıyor.

Bu arada akvaryum ölçüsünü 85 cm değilde 90 cm hatta yapabilirseniz 100 cm yaptırmanızı öneririm. Aksi taktirde florasan konusunda sıkıntı yaşarsınız. Çünkü sizin ölçülere uygun T5 florasan 39 watt 85 cm. Hazır armatür alırsanız 100 cm oluyor.

Acele etmeden kafanızdaki soruları sorarak ilerlerseniz sıkıntısız bir kurulum olur.

5. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Akvaryumda power led kullanılıcak ne ps ye nede başka bir şeye o kadar para ayırdım aydınlatma benim için en önemlisi çok deneyimim oldu bitkili akvaryumumda ..:(
    75 ten 85 e çıkardım daha fazla çıkaramam malesef bu boyutlarda nanoya benzer bir şey olacak..:)dalga motorudur geri dönüüş motorudur onlarında versiyonunu yükseltmem gerekir malesef boyut artınca..:)
    Link atarsanız alabilirim türk yabancı farketmez getirtmedigim bir şey kalmadı zaten nerdeyse..:)
    Camın 10mm olmasını istememin sebebi görüntü ve saglamlık ayrıca üstten kayıt ve kuşak istemiyorum ben alttan yapacagım sonra akvaryumun üstüne takılacak taçta demir iskelet olabilir belki..
    Bu extra clear camın extrası nedir ve farklı bir adı varmıdır malum buralarda ing kelimeler yerine halk agzındaki kelimeler daha yaygın..:)

Sump için hangi boyutları kullanmalıyım acaba?Kaç bölme beni idare etmekten çok memnun eder?
    Şuan için şunları düşünüyorum
    1.ps nac 6 veya 7
    2.dalga motoru hydor coralia 3
    3.Tuz red sea pro
    4.geri dönüş motoru nev jet 3000 veya öneri alabilirm az elektrik tüketmesi iyidir benim için
    5.Kum 10 aragonit veya 20kg kalsiyum karbonatlı kum mercanı sevemiyorum belki kutuyu onla döşeyebilirim..:)
    6.Aydınlatma 20x1 watt beyaz 25x1 watt mavi 3x1 kırmızı 2x1 uv edison led olacak gibi çin mallarını arkdaşa verdim geri vermiyor gibi bir şey inanılmaz açtılar konuda yazdım zaten..:)
    eksik varsa kusuruma bakmayın..

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gayet güzel düşünüyorsun bence, ekipman seçimi iyi. Aydınlatmanın beyaz Led kısmında iyi araştır, forumda yapılan son armatürlerin konularını takip et, yosun sorunu yaşama. Sump bölmelerine kafayı takma. Sump ölçün dolap altındaki yer müsadesi kadar olsun yani ne kadar yer varsa o kadar sump yapabilirsin. Bölme olarak sadece devridaim motorunun yani yukarı su basma motorunun olacağı yeri 25 cm yükseklikteki bir bölme camı ile ayırman yeterli. Dolabın müsade ettiği ölçülerde sumpun sağında veya sol tarafında 10 cm sumptan bağımsız bir bölme yani sumpla su akışı olmayacak şekilde bir bölme yaparsan tatlı su ekleme üniyeti veya su hazırlama bölümü olarak kullanabilirsin.

7. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Evet sanırım tankımın çizimi tamam ama sump için yardım bekliyorum psler şu ara pahalı gelsede ileride ps alacagım ama yosun duvarı şart gibi..:)
    Uygun bir sump profili resmi veya anlatımı iyi olur..Seramik ve bioballa gerek varmıdır zeolit eklemesi yapabilirim..Sumpa camdan kulede düşünüyorum kaç bölme yapmalıyım ve ölçüler ne olmalı sizce?

8. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Sump için Temel abi sana çok güzel bir örnek vermiş Ölçü olarak dolabına sığacak bir ebat yeterli olur yüksekliği 40cm yapabilirsin ara bölme ise PS ye göre değişir ama 25-27 ideal bence. Kule yapılabilir Biobal veya seramik isteğe bağlı bunların amacı yüzey alanı oluşturmak ve bakterilere alan sağlamak tır ama kaliteli ve yeteri kadar canlı kaya kullanırsan hiç gerek yok elyaf için bir kule tarzı birşey yapabilirsin zaten yosun duvarı düşünüyorsan pek gerek kalmaz diye düşünüyorum ama inişi 2 ye bölüp birini yosun duvarına diğerini kuleye yönlendirme olabilir.

9. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Halil hocam geçen hafta ****** akvaryumdaydım oradaki akvaryumlarda birşey dikkatimi çekti. Hepsi durso sistemi ile yapılmıştı fakat üst tarafına eğilince suyun aktığı yerte horultu gibi hüüüp diye bir ses çıkıyordu bu ses nasıl yok edilir.
    Yusuf bey Antep gibi biryerde soğutucuyada ihtiyacınız olabilir. Yazın baya sıcak oluyor.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

O konuda ben çok zayıfım durso hiç kullanmadım ve canlı canlı ev içinde ne kadar ses yapar duymadım ama benimki tabandan dik çıkan 50 lik bir taşırma ve taşan su direk borudan aşağı iniyor. Saate 3500 litre su geçince borudan ister istemez su sesi ve homurtu oluyor ama bende mobilya olduğundan ses %50 kısılıyor ve rahatsız olmuyorum. ama durso için sessiz deniyor canlı görsem ne kadar sesiz olduğunu tarif edeyim ama :smiley33:

11. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Gerçi 15-20 tane akvaryumun homurtusu birleşince bana çok gelmiş olabilir.

12. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Orada durso yok diye hatırlıyorum ben. Bildiğimiz taşırma kutusu olmalı.

13. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Hakan bey Taşırma kutusu ile durso arasındaki fark nedir.? Ben bilmiyorum. Oradaki sistemi görünce durso zannettim.

14. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Tam emin olmamakla birlikte dursonun çalışma prensibi sifonlama yöntemi. Boru tanktada sumptada suyun içinde oluyor ve emiş yaparak suyu sumpa indiriyor. Dolayısı ile hiç ses olmuyor.

15. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Anladım ozaman bu sistemde tabiki ses olmaması gerekir.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hiç ses olmayacak diye düşünme illaki biraz ses olur. sonuçta minimum 1 - 1,5m den su aşağıya dökülüyor.

17. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Konu ilerlemiş .:) bizim ev 6. katta oldugu için sıcaklık genelde 25in üzerine çıkmıyor buralarda..:) zaten kurma amacım odur başka birşey yok tatlı su olanca 26-28 arası gerekkiyor oda masraf oluyor..:)
    Dursoda ses olur diyen var olmaz diyen var baklım benimki nasıl olacak..:)

18. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Suyu çeşme suyu yapmayı planlıyorum suyun degerleri bana uygun geldi sizce nasıldır?
    GASK'nin Resmi Sitesine Hogeldiniz......
    linkten analiz raporuna tıklayarak degerler görülebilir..Temiz su bizim kullandıgımız su parametresi..:)

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hangi değerlere göre uygun dedin ?

silikat ve fosfat yok listede ağır metaller varmı? oda belli değil.

20. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Bu çok büyük bir risktir. RO cihazları 270 tl ye katar fiyatları geriledi. Bence birtane edinmeye bakın derim. Su değerleri herzaman aynı kalmaz o gün için öyle ölçülmüştür. Ertesi gün kloru fazla kaçırırlar veya ishal vakası olur ilaç atarlar. Ve puff herşeyini kaybedersin çok büyük bir risk yapma.....

Sayfayı Paylaş