1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

dursodaki ses

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde meerdogan tarafından 30 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. meerdogan

meerdogan

İsim:
    Mehmet
    Herkese iyi günler.Yeni kurulumuna başlamış olduğum akvaryumda bazı sorunlarla karşılaştım.Buda beni yavaş yavaş soğutmaya başladı.Bazen başlamasaydım dıyorum.Akvaryumda sesiz durso sistem olarak sipariş ettiğim ithal deniz akvaryumunu kurmaya başladım.Önce osmos sistemle suyu doldurdum vede tuzu ile ettim.Tuz erıdıkten sonra kumunu ılave ettim.Kumu nekadar yıkasamda toz olarak dağılmaya başladı.İşte sorunlarımda burada başladı.Sump motorunu çalıştırdığımda iniş borusundan açayip bir şekilde bir horultu cıkıyor.İnanılmaz bir şekilde rahatsız edici.Durso sistem 3 adet delikten oluşuyor.1. vanalı tahliye borusu iniş.2. sumpa inen iniş borusu 2 adet duruden ekle olusuyor dirseksiz.3. delikte ıse tanka basan sump borusu yer almakta.Akvaryumumdan cok memnunum ama bu başlangıçtakı sorunum soğuttu açıkcası.Bu sesin sebebi nedir nasıl kesebilirim?[​IMG] [​IMG] [​IMG]

2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: dursodaki ses

Vanayı kısarak sessiz hale getirebilirsiniz.Suyun akarken ses çıkarması boru dirseklerine veya suya çarpması sonucu oluşur. Vanalı sistemlerde vanayı kısarak boru içersindeki su seviyesini yükseltir böylece suyun çarpma hızını yavaşlatır yada tamamen ince bir ayarla yok edersiniz. Eğer bu sorununuzu çözmezse boru içlerine rafya denilen kırtasiyelerde satılan naylon ambalaj süsleme iplerinden bolca kullanarak, suyun süzülerek akmasını sağlar ve sesi kesersiniz.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ugultu sesi genellikle akvaryumdaki suyun asagi inmek icin suyu alt tarafa indirecek ana boruya giris noktasindan yapar. Durso sistemi ancak nasil bir sistem buna bakmak gerek. Suyun ilk girdigi boru agzina parmaginizi sokun ve sese bakin. Ses azaliyorsa ki azalacaktir, oraya bir formul dusunmek gerekir. Bir parca plastik sarkitmak, yukarida yazildigi gibi rafya sarkitmak olabilir.

Cep mesaj...

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Borunun içine bilboall da koyulabilir.

5. meerdogan

meerdogan

İsim:
    Mehmet

Cevap larınız için hepinize teşekkür ederim.Bayram olduğu için çoğu yer kapalı.En kısa zamanda bir tane vana ve de sifon zinciri alıcam.Sifon zincirinide sarkıt keser dıye uyardı bir arkadaşımda.2 iınide denicen.Birde bıoball deliği tıkamazmı ?Tamam delik 25 lik borudan tıkarmı bilemedim.Ayrıca kumu ne kadar durulasamda toz kaldı vede dalga motorunu calıştırdığımda havalanıyor.Sizce porotein skimmeri çalıstırsam toplarmı?

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Şuanda akvaryum boş olduğu için ps nin birşey toplayacağını sanmıyor ve şimdilik çalıştırmanıza gerek yok diye düşünüyorum. Bilboall boruyu tıkamaz. Tabi abartılı bir şekilde boruyu bilboall ile doldurmayacaksınız. Araları seyrek olacak.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kum ne kadar iyi yıkansa da tortu kalır ve su bulanık görünür bir süre. Bunlar normaldir. Plastik sifon zinciri aynı amaca hizmet edecektir deneyin onu da.

Sayfayı Paylaş